ZMOS požaduje zmenu týkajúcu sa nákladov na odstraňovanie nelegálnych skládok
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) požaduje, aby náklady na odstraňovanie nelegálnych čiernych skládok na súkromných pozemkoch nefinancovali samosprávy zo svojich rozpočtov. Podľa ústredného riaditeľa Kancelárie ZMOS Michala Kaliňáka si združenie miest uplatnilo zásadnú pripomienku k novele Zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia.
Žiadajú, aby obec, na ktorej území bol umiestnený odpad v rozpore s týmto zákonom, ak ide o komunálne odpady alebo stavebné drobné stavebné odpady, finančne nezodpovedala za tento nezákonne uložený odpad a nemala povinnosť zabezpečiť jeho zhodnotenie alebo zneškodnenie.
Podľa Združenia miest a obcí Slovenska o nakladanie s nezákonne umiestneným odpadom na súkromných pozemkoch, ktorých majiteľ je známy a kde je známy pôvodca nezákonne umiestneného odpadu, sa má postarať povinná osoba zodpovedná za umiestnenie odpadu. „Mestá ani obce nemôžu byť sponzormi nezodpovedných tvorcov čiernych skládok, ani nezodpovedných majiteľov pozemkov, ktorí sa o ne riadne nestarajú,“ uvádza v správe Kaliňák, podľa ktorého ZMOS presadzuje, aby náklady na odstránenie odpadu, ktorý je potrebné zneškodniť alebo zhodnotiť v čo najkratšom časovom intervale z dôvodu ohrozenia kvality životného prostredia, znášal príslušný orgán štátnej správy odpadového hospodárstva alebo vlastník nehnuteľnosti.
ZMOS zároveň upozorňuje, že samosprávy nedisponujú finančnými prostriedkami na odstraňovanie nezákonne umiestneného odpadu na súkromných pozemkoch a taktiež na odstraňovanie nezákonne umiestneného komunálneho a drobného stavebného odpadu, ak je osoba za umiestnenie takého odpadu známa. Združenie miest a obcí Slovenska na tento problém dlhodobo upozorňovalo, a to konkrétnymi príkladmi. „V priebehu minulého roka na tlačových besedách tiež informovalo o vážnych finančných dopadoch na samosprávy a navrhovalo riešenia, ktoré zostali zo strany kompetentných štátnych orgánov bez adekvátnej odozvy a nápravy pretrvávajúceho stavu,” dodal na záver Michal Kaliňák.
Zdroj: (SITA, mt, ju)
Odporúčané články
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
Ak patríte medzi milovníkov starožitností a jedinečných kuriozít, víkend vám ponúka dve skvelé príležitosti.