Znalec potvrdil, že motáky písal Marian K.
Znalecký posudok, ktorý sa dnes v kauze Motáky čítal na Okresnom súde Bratislava I, potvrdil, že motáky, ktoré polícii poskytol Peter Tóth, skutočne písal Marian K. Ten bol počas pojednávania v sále prítomný. Proces dnes pokračuje druhým dňom, začal sa v utorok 10. augusta. Okrem znaleckého posudku na ňom odzneli aj samotné motáky a ďalšie listinné dôkazy.
Podľa obžaloby v období od júla do septembra 2018 poslal Marian K. z väzby, kde bol umiestnený pre kauzu televíznych zmeniek, prostredníctvom advokáta Andreja Šabíka list bývalému príslušníkovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrovi Tóthovi. V ňom ho žiadal, aby presvedčil osobu menom Roman Osuský, aby vo veci zmeniek vypovedal. Mal konkrétne uviesť, že ako príslušník SIS už v roku 2000 vedel o existencii miliónových zmeniek. Stretnutie Tótha a Osuského sa však nakoniec nekonalo.
Marian K. sa podľa obžaloby týmto dopustil trestného činu marenia spravodlivosti. Obhajca obžalovaného Michal Mandzák však pripomenul, že súd na júnovom verejnom zasadnutí zmenil kvalifikáciu skutku na trestný čin krivej výpovede a krivej prísahy. Obžaloba túto zmenu podľa neho nereflektuje, čo neumožňuje efektívne vykonávať obhajobu.
Samotný Marian K. sa v tejto veci cíti byť nevinný. Povedal to počas utorkového pojednávania, na ktorom vypovedal aj Peter Tóth, kamarát Mariana K. Jozef Dučák a jeden z jeho advokátov Marek Para. Advokát Šabík sa z pojednávania ospravedlnil pre dovolenku v zahraničí.
Zdroj: (SITA, kh;gko;jme)
Odporúčané články
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.