Zomrel Viktor Fajnberg, ktorý protestoval proti okupácii Československa v auguste 1968
V utorok (3. 1.) neskoro večer zomrel vo veku 91 rokov Viktor Fajnberg, jeden z ôsmich statočných, ktorí v období hlbokej totality a priamo v srdci Sovietskeho zväzu pozdvihli svoj hlas proti vojenskej invázii do Československa v auguste 1968. Napísala to prezidentka Zuzana Čaputová na svojom profile na sociálnej sieti.
Ako pripomenula, Fajnberg a jeho priatelia vyšli na Červené námestie s heslom: Za Vašu i našu slobodu. Vedeli, že budú za svoj odvážny čin vystavení tvrdým postihom. „Viktor Fajnberg a jeho priatelia však dali najavo, že univerzálna ľudská sloboda pre nich predstavuje vyššiu hodnotu než ich vlastný, individuálny osud,“ vyzdvihla Čaputová. V roku 2014 mu prezident Andrej Kiska udelil štátne vyznamenanie – Medailu prezidenta Slovenskej republiky za významné zásluhy a celoživotné úsilie pri obrane demokracie a podpore a ochrane ľudských práv.
Filológ a anglista Viktor Fajnberg sa narodil 26. novembra 1931 v ukrajinskom Charkove. Do histórie sa zapísal ako jeden z “ôsmich statočných”. Na proteste na Červenom námestí v Moskve ich zadržala ruská tajná služba KGB. Odsúdili ich na tresty väzenia, vyhnanstva alebo im bola nariadená ústavná liečba. Fajnberga zatvorili na psychiatrii a podávali mu silné lieky, hoci netrpel žiadnou duševnou chorobou.
Zdroj: (SITA, mt, ma)
Odporúčané články
Okrúhle číslo pol milióna vybavených cestujúcich sa na letisku Košice v roku 2023 podarilo dosiahnuť koncom septembra. Vlani to bolo 25. augusta a v tomto roku sa to podarilo ešte o niečo skôr, už 14. augusta. Košické letisko tak potvrdzuje kontinuálny trend výrazného nárastu dopytu po leteckej preprave. Za prvých sedem mesiacov roka vybavilo o 13 % cestujúcich viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. Júl 2025 bol najsilnejším mesiacom v histórii letiska s vyše 132-tisíc vybavenými cestujúcimi.
V metropole východu vyhlásili v noci z piatka na sobotu prvý kalamitný stupeň v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou.
Pôsobil v mnohých krajinách sveta a zakotvil v Košiciach. Generálny riaditeľ Národného divadla Košice získal prestížnu cenu za celoživotné dielo v oblasti divadla. Toto vyznamenanie sa zväčša odovzdáva umelcom pri príležitosti významného životného jubilea. Ocenená je tak práca a tvorba, ktorú priniesli spoločnosti a divákom.