Zrušenie obmedzení znamená, že za ochranu zdravia musí prevziať zodpovednosť každý z nás
Zrušenie plošných obmedzení prevádzok a hromadných podujatí v praxi znamená, že za ochranu zdravia musí prevziať zodpovednosť každý jeden z nás. Ako sa ďalej uvádza v odporúčaniach hlavného hygienika SR Jána Mikasa na prevenciu a zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19, okrem zaočkovania sa proti COVID-19, vrátane posilňujúcej dávky, a povinného nosenia respirátora v rizikových situáciách, sa preto naďalej odporúča priebežne dodržiavať aj vybrané postupy, ktoré boli dlhodobo súčasťou stratégie prevencie šírenia nákazy v každodennom živote.
„Početné opatrenia, ktoré sa nachádzali vo vyhláškach Úradu verejného zdravotníctva SR, už od istého času nie sú povinné. V čase, kedy však stále pretrvávajú vysoké denné prírastky nových prípadov ochorenia, má ich dodržiavanie naďalej význam, a preto ich Úrad verejného zdravotníctva SR zapracoval do odporúčaní hlavného hygienika SR. Zvýšený hygienický štandard je totiž relatívne jednoduchou cestou, ako znižovať riziko nákazy a šírenia ochorenia COVID-19, ako aj iných respiračných infekcií,” uvádza Mikas.
Pre výkon hromadných podujatí v interiéri ako aj v exteriéri sa preto napríklad organizátorovi odporúča v exteriéri vyhradiť priestor hromadného podujatia a vyznačiť jeho vstup a výstup. Pokiaľ je to možné, navrhuje sa zabezpečiť fixné sedenie alebo státie, zároveň vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hygienické zariadenia vybaviť tekutým mydlom a papierovými utierkami a pri vstupe mať funkčné dezinfekčné prostriedky. Vhodné je vetranie a dodržiavanie rozostupov, neodporúča sa podávanie rúk, ani iné fyzické interakcie.
Odporúčania sa ďalej špecificky týkajú výkonu bohoslužieb, cirkevných alebo civilných sobášov, pohrebov a krstov, potom hromadných kultúrnych podujatí, všeobecne všetkých druhov prevádzok, ako sú reštaurácie, obchodného domy, fitness a wellness centrá, či ubytovacie zariadenia, ďalej prevádzok zariadení starostlivosti o ľudské telo, autoškôl a školiacich stredísk a prevádzok umelých kúpalísk.
Zdroj: (SITA, it;zol)
Odporúčané články
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
Denný psychiatrický stacionár pri I. psychiatrickej klinike UNLP Košice usporiadal pre svojich pacientov jedinečný karneval plný farieb, hudby a radosti. Podujatie, ktoré spojilo pacientov, ich blízkych i odborníkov, malo nielen zábavný, ale aj terapeutický charakter.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.