ZSSK nebude od 27. februára vypravovať väčšinu IC vlakov podľa cestovného poriadku
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) nebude od 27. februára vypravovať väčšinu komerčných IC vlakov podľa grafikonu vlakovej dopravy. Zdôvodnila to pretrvávajúcimi pandemickými opatreniami na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 a s tým súvisiacim poklesom počtu cestujúcich. Informoval o tom národný dopravca v pondelok s tým, že od 27. februára nebude vedených päť IC vlakov medzi Bratislavou a Košicami číslo 520, 522, 523, 524 a 525 a od 28. februára ani IC vlak 521. IC vlaky 44 a 45 medzi Košicami a Viedňou podľa spoločnosti naďalej jazdia podľa platného cestovného poriadku.
Spomínané zatiaľ nezavedené IC vlaky plánuje ZSSK zaviesť v neskoršom termíne na základe aktuálnej pandemickej situácie, o čom bude cestujúcich včas informovať. „Prepad prepravených cestujúcich vo vlakoch IC 44 a 45 v pandemickom období oproti obdobiu pred pandémiou predstavuje 38 %. Kým v januári 2019 cestovalo komerčnými vlakmi IC 44 a 45 cez 13-tisíc cestujúcich, v januári 2022 je to iba niečo cez 8-tisíc,“ uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč.
Pokles prepravených cestujúcich pred pandémiou a počas nej v denných rýchlikoch na trase medzi Bratislavou a Košicami dosahuje 41 %. „Kým v roku 2019 sme priemerne mesačne prepravovali cez 700-tisíc cestujúcich, v pandemickom roku 2021 to bolo priemerne mesačne len niečo cez 400-tisíc,“ dodal Kováč.
Zdroj: (SITA, be;kh)
Odporúčané články
Požiar zo začiatku novembra, ktorý v Mašličkove pripravil o život dve deti, opäť nastolil otázku riešenia nelegálnych osád. Za Luníkom IX ostalo ďalších 56 chatrčí a býva tam okolo 300 ľudí. O riešení situácie sme sa rozprávali so starostom MČ Luník IX, Marcelom Šaňom. V rozhovore približujeme projekt prestupného bývania.
Rozsvietením vianočného stromčeka na Hlavnej ulici pri Immaculate a otvorením trhov sa začala v Košiciach šíriť sviatočná atmosféra. Pýtali sme sa preto Košičanov, aký rozpočet majú pripravený na kúpu vianočných darčekov.
Oddnes je časť parkovacích miest na Berlínskej ulici v košickej mestskej časti Sídlisko Ťahanovce spoplatnená. Ako informovala mestská časť na sociálnej sieti, k danému riešeniu dospeli po dlhoročných sporoch na základe dohody medzi mestskou časťou, mestom Košice a súkromným vlastníkom pozemkov, spoločnosťou MPV Družstvo.

