Župa udelila historicky prvé Čestné občianstvo KSK. Získal ho exprezident Rudolf Schuster
Bývalý prezident SR Rudolf Schuster získal Čestné občianstvo Košického samosprávneho kraja (KSK). O jeho udelení exprezidentovi rozhodli na slávnostnom zasadnutí poslanci krajského zastupiteľstva. Zasadnutie sa konalo pri príležitosti stého výročia rokovania vtedajšej Košickej župy.

Ide o historicky prvé udelenie Čestného občianstva KSK. Ako uviedol predseda KSK Rastislav Trnka, toto občianstvo je určené pre osoby, ktoré výrazne prispeli k rozvoju kraja, obohatili ľudské poznanie tvorivými výkonmi, prípadne majú zásluhy na rozvoji a priateľstve medzi národmi a regiónmi.
„Teším sa, že si tento titul ako prvý v histórii prevezme práve Rudolf Schuster, bývalý prezident SR a trojnásobný primátor Košíc,” dodal Trnka s tým, že ocenenie bude Schusterovi odovzdané ešte v ten večer na slávnostnom galavečeri.
„Návrh na udelenie ocenenia Čestné občianstvo Košického samosprávneho kraja bol Úradu KSK doručený aj od Občianskeho združenia Košice XXI v zastúpení predsedu Ernesta Budaya a Občianskeho združenia Futbalový klub Internacionáli VSS Košice v zastúpení prezidenta klubu Františka Králka,” píše sa v predloženom materiáli. Trnka predmetný návrh prijal.
Zdroj: SITA (kl)
Odporúčané články

S pontifikátom pápeža Františka sa spája niekoľko prvenstiev. Bol prvým jezuitským pápežom, teda členom rehole Spoločnosti Ježišovej zvoleným za pápeža. Rovnako bol prvým pápežom pôvodom z Latinskej Ameriky, i prvým zvoleným za života ešte svojho predchodcu.

Polícia sa obracia na verejnosť so žiadosťou o pomoc pri pátraní po nezvestnom Marcelovi Mohňackom, 45-ročnom mužovi z Košíc, ktorého nezvestnosť bola vyhlásená 25. marca 2025.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.