Zväz ambulantných poskytovateľov kritizuje schválenie stabilizačných príspevkov určených len pre zdravotníkov v nemocniciach
Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) kritizuje vládu za schválenie stabilizačných príspevkov výhradne určených pre zdravotníkov v nemocniciach vo výške 5 000 eur. Ako v tlačovej správe upozornila prezidentka ZAP Jaroslava Orosová, toto opatrenie nerieši kritickú situáciu v zdravotníctve, pretože sa nedotýka takmer 70 percent poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, predovšetkým ambulantných lekárov, ale aj iných poskytovateľov mimo nemocničných zariadení.Žiada preto vládu, aby prestala vytvárať nerovnováhu a napätie medzi jednotlivými zdravotníckymi sektormi, ako i samotnými zdravotníkmi.
„Zároveň tiež žiadame, aby sa bezodkladne začala zaoberať kritickou situáciou v ambulantnom sektore,” dodala Orosová.
Na vyplácanie stabilizačného príspevku pre zdravotníckych pracovníkov pracujúcich v nemocniciach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby pôjde ešte v tomto roku 200 miliónov eur. V pondelok o tom rozhodla vláda. Suma stabilizačného príspevku pre zdravotníckeho pracovníka dosiahne 5-tisíc eur. Takýto príspevok tak dostane 21,5 tisíca zdravotných sestier, 4,7 tisíca sanitárov, 4,2 tisíca praktických sestier, či cez 2-tisíc zdravotných záchranárov. Na stabilizačný príspevok bude mať nárok spolu 39,5 tisíca zdravotníckych pracovníkov. Pôjde napríklad aj o logopédov, psychológov, zubných technikov, či zdravotníckych laborantov.
Ako na tlačovej besede po rokovaní vlády uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO), stabilizačný príspevok v sume 5-tisíc eur dostanú všetci zdravotníci okrem lekárov. „Takýmto spôsobom ukazujeme, že celé zdravotníctvo je pre nás kľúčové a je pre nás najvyššou prioritou,” povedal. Upozornil na to, že na takýto príspevok budú mať nárok aj zamestnanci zariadení sociálnych služieb. Stabilizačný príspevok tak vláda poskytne 16-tisíc opatrovateľom a nižšiemu zdravotníckemu personálu a 3-tisíc sestrám a fyzioterapeutom. Sestry a fyzioterapeuti dostanú stabilizačný príspevok v sume 4-tisíc eur a opatrovatelia a nižší zdravotnícky personál vo výške 3-tisíc eur. Celková suma príspevkov pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb má dosiahnuť 60 miliónov eur.
„Dúfame, že tento stabilizačný príspevok zastabilizuje situáciu v ústavnej zdravotnej starostlivosti, záchranných službách alebo v domovoch sociálnych služieb,” povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Dúfa, že po vyplatení tohto príspevku nebudú zamestnanci z týchto zariadení odchádzať. Zdravotnícki pracovníci totiž musia zostať v pracovnom pomere aspoň tri roky. Šéf rezortu financií upozornil na to, že na príspevok budú mať nárok aj zdravotnícke pracovníčky, ktoré sú na materskej dovolenke. Ako dodal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO), príspevok bude štát vyplácať na základe zmlúv, ktoré budú zdravotnícki pracovníci podpisovať do 19. decembra tohto roka. Príspevok zdravotnícki pracovníci podľa neho dostanú do konca tohto roka. Pracovníci v zariadeniach sociálnych služieb však príspevok dostanú až v januári budúceho roka.
Zdroj: SITA, su, dm
Odporúčané články
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.
Prvý ročník preteku Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon priniesol úspech pre štafetový tím reprezentujúci mesto Košice.