Zvýšenie minimálnej výšky zdravotných odvodov môže zhoršiť sociálnu situáciu občanov

Ministerstvo zdravotníctva by malo stiahnuť návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach. Zvýšenie minimálneho zdravotného odvodu, zavedenie poplatkov za podania na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou či byrokratických bariér na zmenu poisťovne sú len časťou z problémových návrhov.
Vyplýva to zo stanoviska Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) SR k návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach, ku ktorému AOPP vzniesla v rámci pripomienkového konania 46 zásadných pripomienok. Návrh novely podľa prezidentky AOPP Márie Lévyovej navyše porušuje základné ľudské práva.
Pri navrhovanom zvýšení minimálnej výšky zdravotných odvodov na 98 eur bez ohľadu na výšku príjmu hrozí podľa AOPP zhoršenie sociálnej situácie významnej časti obyvateľov. „V čase rastúcich cien potravín, energií sa navrhované zvýšenie citeľne dotkne ľudí, ktorí si vo svojom regióne nevedia nájsť prácu na plný úväzok alebo nemôžu mať takýto úväzok napríklad zo zdravotných dôvodov,“ dodáva Lévyová. Upozorňuje, že štát platí za svojich poistencov mesačne iba 35 eur.
„Dlhé roky nemocnice, lekári, poisťovne aj pacienti volajú po navýšení tejto platby. Ak je pre štát výška platby za poistencov štátu uspokojujúca, žiadame, aby bol minimálny vymeriavací základ naviazaný na jej výšku,“ dodáva. Podľa nej by štát vzhľadom na alarmujúcu situáciu v zdravotníctve mal zároveň zvážiť legislatívnu úpravu, ktorá by garantovala výdavky na zdravotníctvo vo výške minimálne 1,9 % hrubého domáceho produktu a ich každoročné navyšovanie o 0,3 %.
Zásadným zásahom do práv pacientov je podľa AOPP návrh poplatku za podanie na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Predpokladám, že nikoho by ani nenapadlo zaviesť poplatok za podanie oznámenia občana o krádeži v jeho byte na polícii. A návrh, aby pacient zaplatil 66 eur úradu na to, aby úrad robil kroky, na ktoré už od nás všetkých z našich odvodov dostáva peniaze, je reálne na stole,“ odôvodňuje viceprezidentka AOPP Elena Marušáková.
Viac sa dočítate na ďalšej strane.
Odporúčané články

Vzhľadom na blížiace sa prvé tohtoročné daňové povinnosti finančná správa upozorňuje na zmeny v prípade občianskych preukazov s čipom vydaných do 20. júna 2021. Platnosť certifikátov pre kvalifikovaný elektronický podpis uložených na čipe z dôvodu bezpečnosti sa skončila 31. decembra minulého roka.

Prostredníctvom informačných kancelárií pre obete trestných činov pomohol celoslovenský tím prevencie kriminality temer tisíc klientom. Celkovo realizovali vyše 700 preventívnych aktivít, pre viac než 19-tisíc občanov. Ministerstvo vnútra SR (MV SR) o tom informovalo v tlačovej správe. Doplnilo, že vyškolili vyše 1 500 policajtov, zamestnancov ministerstva, no tiež externých lektorov a preventistov. Realizovali tiež spoluprácu s 330 subjektmi, ktoré sa venujú pomoci obetiam trestných činov.

Cestujúci na tratiach Tatranských elektrických železníc (TEŽ) sa dočkajú v tomto roku modernizácie celej flotily pätnástich elektrických vlakov. Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) o tom informovala na sociálnej sieti s tým, že prvá zmodernizovaná jednotka podstupuje vo svojom domovskom depe “oživovacie” procedúry a nevyhnutné testy a následne ju nasadia do prevádzky.