13.08.18

Aby vás neotravovali osy

Foto: haus.de

Osa obyčajná je blanokrídly hmyz, ktorý je typický svojim žlto-čiernym sfarbením. Žije v kolóniách a hoci je pre väčšinu ľudí otravná, je užitočná, pretože opeľuje a ničí škodcov.

Šesťdesiat ôs môže v priebehu jednej hodiny uloviť až 200 múch a mušiek. Živia sa prevažne nektárom, muškami a muchami, prezretým ovocím, ale aj sladkými dobrotami z ľudskej ríše.

Osy samy nikdy neútočia, ak sa necítia ohrozené. Jed osy nie je pre človeka nebezpečný, ak nie je alergik. Na svete existuje viac ako 10-tisíc druhov tohto tvora. V súčasnom horúcom počasí sa nám zdá, že sú všade. Podľa odborníkov je ich ale každý rok rovnako. Keďže je sucho a nemajú toľko potravy inde, lietajú k ľuďom.

reklamná správa

Ročná diaľničná známka 2019 zdarma

Objednajte vozidlo ŠKODA od 5.12.2018 do 31.1.2019 a získate skvelý darček

Zistite viac

Citróny a čili

Na balkóne sa osvedčili pasce na osy. Do mištičky pripravte zmes rozdrveného klinčeka, nastrúhanej citrónovej kôry a čili. Takúto zmes tento nepríjemný hmyz neznáša. Odpudzuje ich do vzdialenosti až 40 centimetrov. Ak k miske postavíte aj sviečku s vôňou citróna, účinnosť sa zvýši. 

Využiť môžete aj čili s cesnakom. Osvedčilo sa natrieť túto zmes na drevené doštičky a povešať ich v okolí. Pomáha aj ocot, ktorým treba potrieť prahy dverí a okraje okien.

Vôňu citrónov osy naozaj neznášajú. Ak si pripravíte namiesto sladkých nápojov citronádu, budete mať istotu, že vás nebudú otravovať. 

Atrapa hniezda 

Na druhej strane z piva alebo sladkého sirupu či medu môžete pripraviť pascu. Nádobu ale položte aspoň meter od miesta, kde sa budete zdržiavať. Ak budete sedieť v záhrade a popíjať pivo v plechovke, nechajte pár dúškov na dne. Takéto plechovky rozvešajte po okolitých stromoch. Osy sa v nich utopia.

Ľudia bojujú proti osám aj inými zbraňami. Existujú aj rôzne spreje či chemické prípravky. Ale v prípade, že vonku či na terase jete, nie je to vhodné. Výborným prostriedkom je imitácia osieho hniezda. Keď osy vidia cudzie hniezdo, nejdú konkurencii do revíru. Nemali by lietať v okruhu piatich metrov od atrapy. Dá sa jednoducho vyrobiť z papiera. 

Osy sa síce živia nektárom, ale sladkostiam z ľudských obydlí neodolajú. foto: pexels.com
Osy sa síce živia nektárom, ale sladkostiam z ľudských obydlí neodolajú. foto: pexels.com

Nebezpečné žihadlo

Osy na rozdiel od včiel majú hladké žihadlo a vedia ho použiť aj viackrát. Včelie má na konci maličké háčiky a po jeho použití včela uhynie. Obe žihadlá je dobre vyberať pinzetou, nie prstami, pretože na každom je malý vačok s jedom, ktorý by sa tak dostal do tela. Na bodnuté miesto je dobré priložiť plátok cibule alebo vhodný chladivý krém z lekárne. Ak bodnutému človeku okrem miesta vpichu začína opúchať aj tvár, alebo sa na jeho tele vytvoria vyrážky, je potrebné ísť k lekárovi. Niektorí ľudia môžu začať aj zvracať a sťažka dýchať. Vtedy môže dôjsť aj k ohrozeniu života. Ak vás hmyz bodne do krku alebo do pery, ochladzujte sa ľadom alebo aj zmrzlinou.

reklamná správa

Play House - On-line & Video Marketing agentúra

Naše kreatívne príbehy sú jasné a presvedčivé. Kvalitným obsahom zvyšujeme pozície i návštevnosť.

Zistite viac

Jednotlivé osy ale aj sršne nikdy nezabíjajte. Je to neúčinné. Po smrti totiž tento hmyz uvoľňuje látky, ktoré signalizujú ostatným, že je v blízkosti nebezpečenstvo, a preto môžu začať aj útočiť. Tak isto ich neprovokujte a zbytočne nenaháňajte. Iba ich viac podráždite a vyvoláte ich útočnú reakciu. Ak sa k vám osy vracajú vo veľkých kolóniách, využite služby deratizátora. 

Vedeli ste?
- Sršeň patrí medzi najväčší lietajúci hmyz a je málo ochlpený na zadočku.
- O niečo menší je čmeliak, ktorý je na rozdiel od sršňa ochlpený celý.
- Ešte menšia je osa a podobne ako sršeň nemá na zadočku chlpy.
- Včela je najmenšia a je chlpatá. 

Čítajte viac: hmyz

Vargová
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1994. Začala v Korze, pokračovala v Korzári a v auguste 2014 zakotvila v KOŠICE:DNES ako redaktorka spravodajstva a servisu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím