13.08.18

Aby vás neotravovali osy

Foto: haus.de

Osa obyčajná je blanokrídly hmyz, ktorý je typický svojim žlto-čiernym sfarbením. Žije v kolóniách a hoci je pre väčšinu ľudí otravná, je užitočná, pretože opeľuje a ničí škodcov.

Šesťdesiat ôs môže v priebehu jednej hodiny uloviť až 200 múch a mušiek. Živia sa prevažne nektárom, muškami a muchami, prezretým ovocím, ale aj sladkými dobrotami z ľudskej ríše.

Osy samy nikdy neútočia, ak sa necítia ohrozené. Jed osy nie je pre človeka nebezpečný, ak nie je alergik. Na svete existuje viac ako 10-tisíc druhov tohto tvora. V súčasnom horúcom počasí sa nám zdá, že sú všade. Podľa odborníkov je ich ale každý rok rovnako. Keďže je sucho a nemajú toľko potravy inde, lietajú k ľuďom.

reklamná správa

Citróny a čili

Na balkóne sa osvedčili pasce na osy. Do mištičky pripravte zmes rozdrveného klinčeka, nastrúhanej citrónovej kôry a čili. Takúto zmes tento nepríjemný hmyz neznáša. Odpudzuje ich do vzdialenosti až 40 centimetrov. Ak k miske postavíte aj sviečku s vôňou citróna, účinnosť sa zvýši. 

Využiť môžete aj čili s cesnakom. Osvedčilo sa natrieť túto zmes na drevené doštičky a povešať ich v okolí. Pomáha aj ocot, ktorým treba potrieť prahy dverí a okraje okien.

Vôňu citrónov osy naozaj neznášajú. Ak si pripravíte namiesto sladkých nápojov citronádu, budete mať istotu, že vás nebudú otravovať. 

Atrapa hniezda 

Na druhej strane z piva alebo sladkého sirupu či medu môžete pripraviť pascu. Nádobu ale položte aspoň meter od miesta, kde sa budete zdržiavať. Ak budete sedieť v záhrade a popíjať pivo v plechovke, nechajte pár dúškov na dne. Takéto plechovky rozvešajte po okolitých stromoch. Osy sa v nich utopia.

Ľudia bojujú proti osám aj inými zbraňami. Existujú aj rôzne spreje či chemické prípravky. Ale v prípade, že vonku či na terase jete, nie je to vhodné. Výborným prostriedkom je imitácia osieho hniezda. Keď osy vidia cudzie hniezdo, nejdú konkurencii do revíru. Nemali by lietať v okruhu piatich metrov od atrapy. Dá sa jednoducho vyrobiť z papiera. 

Osy sa síce živia nektárom, ale sladkostiam z ľudských obydlí neodolajú. foto: pexels.com
Osy sa síce živia nektárom, ale sladkostiam z ľudských obydlí neodolajú. foto: pexels.com

Nebezpečné žihadlo

Osy na rozdiel od včiel majú hladké žihadlo a vedia ho použiť aj viackrát. Včelie má na konci maličké háčiky a po jeho použití včela uhynie. Obe žihadlá je dobre vyberať pinzetou, nie prstami, pretože na každom je malý vačok s jedom, ktorý by sa tak dostal do tela. Na bodnuté miesto je dobré priložiť plátok cibule alebo vhodný chladivý krém z lekárne. Ak bodnutému človeku okrem miesta vpichu začína opúchať aj tvár, alebo sa na jeho tele vytvoria vyrážky, je potrebné ísť k lekárovi. Niektorí ľudia môžu začať aj zvracať a sťažka dýchať. Vtedy môže dôjsť aj k ohrozeniu života. Ak vás hmyz bodne do krku alebo do pery, ochladzujte sa ľadom alebo aj zmrzlinou.

reklamná správa

Jednotlivé osy ale aj sršne nikdy nezabíjajte. Je to neúčinné. Po smrti totiž tento hmyz uvoľňuje látky, ktoré signalizujú ostatným, že je v blízkosti nebezpečenstvo, a preto môžu začať aj útočiť. Tak isto ich neprovokujte a zbytočne nenaháňajte. Iba ich viac podráždite a vyvoláte ich útočnú reakciu. Ak sa k vám osy vracajú vo veľkých kolóniách, využite služby deratizátora. 

Vedeli ste?
- Sršeň patrí medzi najväčší lietajúci hmyz a je málo ochlpený na zadočku.
- O niečo menší je čmeliak, ktorý je na rozdiel od sršňa ochlpený celý.
- Ešte menšia je osa a podobne ako sršeň nemá na zadočku chlpy.
- Včela je najmenšia a je chlpatá. 

Čítajte viac: hmyz

Vargová
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1994. Začala v Korze, pokračovala v Korzári a v auguste 2014 zakotvila v KOŠICE:DNES ako redaktorka spravodajstva a servisu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím