PR 30.08.18

Budúcnosť študentov môže závisieť aj od znalosti jazykov

foto: TŠ

Školský rok 2018/2019 sa o chvíľu začne a väčšina škôl má už rozhodovanie o rôznych novinkách za sebou. Rovnako to platí v Súkromnom gymnáziu FUTURUM na Grešákovej 1. Zavádza nové predmety a pripravilo si novinky v cudzích jazykoch i v tom našom.

Stredné školy sa v Košiciach čoraz viac zameriavajú na výučbu znalostí, ktoré sú potrebné pre zamestnania v tomto regióne. Neodmysliteľnou súčasťou dnešných kritérií pre zamestnancov je vo viacerých firmách znalosť angličtiny. Mnoho študentov má v pláne vycestovať do zahraničia s cieľom zdokonaliť si jazyk. To však nie je potrebné, pretože možnosť maturovať z angličtiny na vysokej úrovni je aj v Košiciach – v Súkromnom gymnáziu Futurum na Grešákovej 1.

Angličtina na úrovni C1

Záverečná skúška z angličtiny C1 je tu samozrejmosťou každého bilingválneho študenta. Tento rok však pribudne maturantom aj jedna novinka. „Po splnení kritérií môžu získať osvedčenie o štátnej jazykovej skúške z anglického jazyka,“ prezradil Tibor Kollár, riaditeľ Súkromného gymnázia FUTURUM. To môže byť pre študentov veľkým plusom nielen v prihláške na vysokú školu, ale aj pri hľadaní zamestnania, a to všade vo svete.

 Za angličtinou na vysokej úrovni tu stoja predovšetkým anglicky hovoriaci pedagógovia, ktorí sú „native speakers“. Títo lektori z Británie a USA naučia študentov viac než najrôznejšie učebnice. Ich spôsob výučby si študenti zamilovali.

Angličtina v tejto škole nemusí byť pre nikoho strašiakom, práve naopak, pozitívom. A to aj pre budúcich prváčikov, ale aj absolventov. „Od tohto septembra budeme realizovať kurzy anglického jazyka v rámci prípravy žiakov na prijímacie skúšky k nám, no zároveň pripravujeme takúto praktickú pomoc aj pre maturantov. Kurzy angličtiny C1 budú k dispozícii aj pre končiaci ročník v rámci prípravy na maturitné skúšky. A to nielen pre našich študentov, ale aj pre tých, ktorí sú z iných škôl,“ prezradila Lenka Takáčová, zriaďovateľka školy.

FUTURUM sa snaží rozvíjať individuálne zručnosti  i záujmy svojich študentov.
FUTURUM sa snaží rozvíjať individuálne zručnosti i záujmy svojich študentov. foto: TŠ

Španielčina a slovenčina

Škola posilňuje aj výučbu cudzieho jazyka, ktorý si študenti môžu zvoliť ako druhý. „Pribudol nám nový profesionálny native speaker, avšak tentokrát ide o lektora španielčiny. Chceme, aby bola naša výučba stále kvalitnejšia,“ pokračuje T. Kollár.

Gymnázium FUTURUM ale stále dbá aj na náš úradný jazyk, ktorého nadštandardnú výučbu zaručí aj študentom zo zahraničia, ktorým slovenčina veľmi nejde. „V súlade s paragrafom 146 školského zákona budeme realizovať kurz slovenského jazyka pre deti cudzincov žijúcich u nás,“ vysvetlil riaditeľ. Noviniek pre obdobie 2018/2019 je však viac a netýkajú sa len jazykov.

Zručnosti v komunikácii a prezentácii

FUTURUM sa snaží myslieť na budúcnosť svojich študentov v oblasti svetového uplatnenia. „Študenti prvého a piateho ročníka sa u nás od tohto školského roka budú učiť aj manažérskym zručnostiam. Zaviedli sme totiž nový predmet, ktorý kontinuálne nadväzuje na obchodnú angličtinu. Žiaci získajú komunikačné zručnosti, aby tak dokázali viesť prezentácie na verejnosti v anglickom jazyku.“

Anglický jazyk, komunikácia, prezentácie - to všetko sú dnes základy pre úspech v rôznych oblastiach. Toto gymnázium pripravilo aj ďalší nový predmet, konkrétne pre štvrtý ročník: „Informatika v prírodných vedách bude zavedená v rámci národného projektu IT Akadémia.“ Zvýšené zameriavanie sa na informatiku nie je len také náhodné. 

Škola totiž chystá od budúceho školského roka nový študijný odbor – gymnázium s rozšíreným vyučovaním informatiky. „Gymnázium  FUTURUM v Trenčíne, s ktorým spolupracujeme, ho otvára už od tohto septembra, my si naňho počkáme ešte rok,“ vyjadrila sa Lenka Takáčová.

Pozitívom Súkromného gymnázia FUTURUM je aj nízky počet žiakov v triedach. foto: TŠ
Pozitívom Súkromného gymnázia FUTURUM je aj nízky počet žiakov v triedach. foto: TŠ

Nový odbor už čoskoro

IT odbor je oblasťou, ktorá je v našom regióne rozšírená. Potvrdil to aj Roman Klimčík zo spoločnosti GlobalLogic: „IT je práve to odvetvie, v ktorom má človek možnosť sa realizovať aj v Košiciach a pracovať na špičke technológií súčasnosti.“  

Podľa jeho slov je úplne ideálne, ak sa študenti venujú naraz angličtine aj informatike. Toto potrebné duo zručností môžu študenti získať už od budúceho školského roka práve na bilingválnom a IT gymnáziu FUTURUM. Ak teda od septembra nastupujete do deviateho ročníka, možno sa rozhodnete, že toto bude pre vás tá správna voľba budúcnosti.

Škola je známa svojou spoluprácou s rôznymi odborníkmi z praxe a zapájaním sa do projektov pre študentov. „V tomto školskom roku budeme pokračovať v aktivitách podporujúcich samostatnosť a sebavedomie študentov.  Jednou z takých je projekt DofE – Cena vojvodu z Edinburghu,“ dodal Tibor Kollár. Ide o rozvojový program, ktorý pomáha mladým ľuďom vo veku 14 – 24 rokov identifikovať nadanie a schopnosti a naplniť ich potenciál.

O to sa snažila škola aj počas leta prostredníctom Summer Campu, ktorý bol venovaný žiakom základných škôl. Zúčastnila sa ho mládež od prvých až po deviate ročníky.„Tohtoročný Summer Camp bol mimoriadne úspešný, takže v ňom budeme pokračovať aj budúci rok. Už teraz sa na leto 2019 veľmi tešíme. Veríme, že sa k nám opäť pridá mnoho šikovných detí v každom veku,“ zhodnotila L. Takáčová.

Anglické bilingválne gymnázium nájdete na Grešákovej 1. foto: SG FUTURUM
Anglické bilingválne gymnázium nájdete na Grešákovej 1. foto: SG FUTURUM
Individuálny prístup učiteľov
Pozitívom Súkromného gymnázia FUTURUM je okrem iného nízky počet žiakov v triede – približne 15. To podmieňuje aj individuálny prístup lektorov k jednotlivým študentom. Podľa slov študentov platí, že ak atmosféra počas hodín nie je napätá, učenie je efektívnejšie a poskytuje viac priestoru na diskusiu o danej látke. „Študenti sú od začiatku vedení k systému vysokoškolského štúdia. Snažíme sa rozvíjať ich hlad po poznaní a potrebu celoživotne sa vzdelávať,“ vyjadril sa Tibor Kollár, riaditeľ školy. 

 

Súkromné gymnázium FUTURUM ponúka do polovice septembra aj možnosť prestupu z už zabehnutého štúdia:
- z anglického bilingválneho gymnázia bez prijímačiek
- z klasického gymnázia s komisionálnymi skúškami z angličtiny
- z odbornej strednej školy s komisionálnymi skúškami z predmetov, ktoré žiak neabsolvoval, a z angličtiny

 

Bilingválne štúdium sa oplatí
Hovorí sa, že koľko jazykov poznáme, toľkokrát sme človekom. Ovládanie viacerých naraz má niekoľko výhod:
- zlepšuje učenie, vnímanie, pozornosť a predstavivosť
- zvyšuje sa kreativita i schopnosť kriticky myslieť
- pôsobí pozitívne na duševnú flexibilitu
- zefektívňuje vedenie dialógu a riešenie problémov
- vedie k lepším študijným výsledkom a úspechu

 

(SZ)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím