PR 10.10.18

Čerství stredoškoláci sa hravo vysporiadali so stresom

foto: Veronika Janušková

Začiatky školského roka bývajú ťažké, no dajú sa hravo zvládnuť v spoločnosti priateľských spolužiakov a trpezlivých učiteľov. Na to, ako zvládli september čerství stredoškoláci, pre ktorých sa začalo vyučovanie v slovenčine, angličtine i španielčine, sme sa boli pozrieť na Bilingválne a IT gymnázium FUTURUM na Grešákovej 1. 

Začleniť sa do kolektívu či zvyknúť si na nové predmety nemusí byť také náročné, ak sú škola i žiaci na tieto situácie vopred pripravení. Na FUTURUM sa študenti stretávajú už od začiatku s ústretovosťou učiteľov, ktorí majú k žiakom priateľský prístup.

Nováčikom tiež vyhovuje nízky počet študentov v triede. Individuálny prístup učiteľov počas hodín, viac priestoru na diskusie. A v neposlednom rade, menší kolektív býva obvykle lepšou partiou. Aj nami oslovení prváci sa zhodli na týchto pozitívach, no prezradili aj ďalšie.

Spokojní prváci

Simona Antalová hneď na začiatok zhodnotila svojich nových spolužiakov. „Sme super kolektív. Na mojej bývalej škole to tak nebolo. Tu sa mi páči nízky počet žiakov v triede, sme trinásti, na základnej nás bolo až 32.“ 

Súhlasila s ňou aj jej spolužiačka Alexandra Drozdová. Pre ňu je absolútny top na škole anglický jazyk. „Som jazykový typ, na predošlej škole mi angličtina chýbala, pretože sme jej mali veľmi málo.  Tu máme týždenne až 12 hodín angličtiny. Je to pre mňa dôležité, pretože viem, že týmto jazykom sa dorozumiem všade na svete. Výhodou sú naši native speakeri, pri ktorých si lepšie precvičíme aj náš prízvuk. S lektorom, ktorý učí vo svojom rodnom jazyku, máme aj španielčinu.“

Posilnené hodiny angličtiny hodnotí kladne aj prvák Ondrej Škvarla. „Najradšej mám praktickú angličtinu, na ktorej nejde len o učenie. Na týchto hodinách diskutujeme na rôzne témy a učíme sa nebáť sa hovoriť anglicky. Na FUTURUM sa mi páči aj to, že máme menej ústneho skúšania. Je to skvelé, nemusím sa báť, že ma učiteľ vyvolá, keď náhodou nie som pripravený. Všetky testy nám vopred ohlásia.“

Kolektív spolužiakov sa zlepšuje cez prestávky aj hrou. foto: veja
Kolektív spolužiakov sa zlepšuje cez prestávky aj hrou. foto: veja
Učitelia sa môžu venovať študentom individuálne. foto: Veronika Janušková
Učitelia sa môžu venovať študentom individuálne. foto: Veronika Janušková

Kompletný prehľad pre rodičov

S výberom školy sú spokojní aj rodičia, ktorí sú, samozrejme, tiež zapojení do zmien spočívajúcich v prechode svojich detí na strednú školu. „Úroveň angličtiny je nastavená veľmi vysoko, čo bol presne ten dôvod, prečo sme sa spolu s dcérou rozhodli pre túto školu. Takisto forma vyučovania, ale aj skúšania vedomostí žiakov je lepšia, než na iných školách. V neposlednom rade by som vyzdvihla priateľský a milý prístup školy k žiakom aj k rodičom,“ vyjadrila sa Jana Antalová.

 „Ako rodičia máme prehľad, čo sa dcéra učí, aké má domáce úlohy, zadania, písomky a testy, a hlavne, aké má známky. K týmto informáciám sa dostávame každý deň pravidelne. Veľkým plusom je aj to, že na tejto škole je možnosť sa zapojiť aj do celosvetovo uznávaného programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu. Najväčšou radosťou je pre mňa to, že dcéra ide do školy rada a teší sa na každý deň v škole, čo predtým takto nebolo,“ zhodnotila Timea Drozdová.

Niektorí rodičia majú s gymnáziom FUTURUM aj bohatšie skúsenosti. „Náš syn si vyberal školu na základe hodnotení našej dcéry, ktorá navštevuje toto gymnázium a je žiačkou 5. ročníka. Po prvom mesiaci v škole je veľmi spokojný, o čom svedčia aj jeho výsledky. Žiaci majú veľa možností rozvíjať svoj talent a osobnosť v cudzom jazyku,“ dodala Bibiána Hazesová.

Väčšina prvákov oceňuje nízky počet žiakov v triede. foto: veja
Väčšina prvákov oceňuje nízky počet žiakov v triede. foto: veja
Bilingválne a IT gymnázium FUTURUM sa nachádza na Grešákovej 1. Na foto zriaďovateľka školy Lenka Takáčová. foto: veja
Bilingválne a IT gymnázium FUTURUM sa nachádza na Grešákovej 1. Na foto zriaďovateľka školy Lenka Takáčová. foto: veja

Native speakeri

Gymnázium nemá len nových žiakov, ale tiež učiteľov. Od tohto školského roka tu vyučuje španielsky jazyk native speaker Daniel Fernández Cantalapiedra. „Na tejto škole sa mi páči nízky počet študentov v triede. Každá má svoju osobnosť. Existujú triedy, v ktorých sa šíri smiech, iné sú vážnejšie, ale v každej sa snažím udržať rovnováhu medzi prácou a uvoľnenou atmosférou. Je pre mňa ľahšie učiť, keď sa v triede cítim dobre.“

Lektorka angličtiny Tina Teague, ktorá pochádza z USA, sa s novými prvákmi zoznámila už skôr. „V minulom školskom roku som bola zapojená do návštev základných škôl, kde sme žiakom predviedli, ako vyzerá hodina s lektorom, ktorého materinským jazykom je angličtina. Bola to veľká zábava. Angličtinu som ich učila prostredníctvom kultúry, súčasných médií, diskusií a interaktívnych aktivít,“ vyjadrila sa.

Príprava študentov

Pred prijímacími skúškami gymnázium FUTURUM zorganizovalo dve prípravné stretnutia, na ktorých sa učitelia mohli so žiakmi zoznámiť. „Bavili sme sa a navzájom sme sa spoznali. Mali sme, samozrejme, aj solídnu prípravu na štúdium. Bola to skvelá skúsenosť pre učiteľov i mládež,“ pokračuje Tina Teague.

Všetci prijatí mali možnosť zúčastniť sa ešte v máji a júni rôznych aktivít, vďaka ktorým spoznali bližšie celú školu a aj svojich budúcich spolužiakov. „Určite im to znížilo stres. Aj vďaka tomu máme u nás špičkových žiakov. Prváci sú úctiví, zdvorilí, majú pozitívne postoje a túžia sa vzdelávať. Teším sa z toho, že ich môžem učiť,“ dodala T. Teague.

Prijímačky na top univerzity Británie

Najčerstvejšou novinkou na Bilingválnom a IT gymnáziu je spolupráca s Cambridge Assessment Admissions Testing. To znamená, že škola poskytuje prijímacie testy na najlepšie univerzity vo Veľkej Británii. „Skúšky sú špecifikované podľa predmetov, ktoré musia kandidáti absolvovať v zmysle ich ďalšieho štúdia, či už to bude medicína, filozofia, politológia, ekonómia, právo či matematika a ďalšie,“ objasnila Lenka Takáčová, zriaďovateľka školy.

 

(SZ)

Čítajte viac: studenti skolstvo

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím