Chráňte pred kliešťami štvornohého kamaráta
Leto ani zďaleka nekončí. Čaká nás ešte veľa pekných slnečných dní. Určite sa mnohí z vás vyberú do prírody so svojím štvornohým miláčikom. Dajte si však pozor! Teplé počasie praje kliešťom. Tie sú nebezpečné nielen pre ľudí, ale aj zvieratá.
Kliešte sa vyskytujú takmer všade. V lesoch, parkoch, záhradách či na lúkach. Nie všetky sú nosičmi vírusov, no tie nakazené sú mimoriadne nebezpečné. Tieto malé potvory sú parazity, ktoré sa živia krvou. Môžu prenášať bakteriálne a parazitárne ochorenia, ako lymskú boreliózu, babeziózu či ehrlichiózu.
Pred kliešťom môžete vášho štvornohého kamaráta chrániť viacerými spôsobmi. „Existuje veľké množstvo antiparazitárnych prostriedkov. Medzi tie najúčinnejšie patria syntetické preparáty. Ideálne je sa poradiť s veterinárom, čo bude pre vaše zvieratko najvhodnejšie,“ hovorí veterinárna lekárka Martina Karasová.
[ad][/ad]Čo prípravok, to iná dĺžka účinku
Kliešte sa s obľubou prisávajú na dobre prekrvené miesta s tenkou kožou. Preto je dôležité psíkom pravidelne prehľadávať oblasť hlavy, krku, hrudi a končatín. Psíkom môžete dať napríklad antiparazitný obojok, ktorý má účinok až osem mesiacov. Teda ním pokryjete celú kliešťovú sezónu. Tá zvyčajne trvá od marca do októbra. „Môžete použiť aj rôzne pipety, olejčeky, ktoré sa dávajú medzi lopatky priamo na kožu psíka. Tie ale majú účinnosť len jeden mesiac. Treba si dať pozor, keď idete psíka kúpať. Tieto prípravky reagujú s vodou a šampónmi a účinok sa nimi znižuje.“
Prívesok na obojok
Existuje však aj tabletka proti kliešťom, tá má účinnosť až tri mesiace. V špecializovaných obchodoch máte na výber aj množstvo sprejov, šampónov či pien. „Na trhu sú aj nesyntetické preparáty, tzv. repelenty, ktoré sú vyrobené z prírodných zložiek. Zakúpiť si však môžete aj ultrazvukové odpudzovače. Vyzerajú ako prívesky, ktoré pripnete na obojok. Fungujú na princípe vysielania ultrazvukových impulzov, ktoré majú kliešte odpudzovať. „Výber vhodného preparátu je na majiteľovi. U každého psíka zaberá niečo iné. Na krátkosrstom psovi sa dá ľahšie spozorovať kliešť. Pri dlhosrstom by som stavila na syntetické prostriedky,“ odporúča veterinárka.
[ad2][/ad2]Ak na psovi spozorujete kliešťa, odborníčka ho neodporúča potierať. „Stačí zobrať pinzetu alebo ho len prstami vykývať z kože. Keď sa vám ho náhodou podarí odtrhnúť a hlavička ostane v koži, je potrebné zájsť za veterinárom.“
Vedci z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied vyvinuli protikliešťové ponožky na báze prírodných látok s repelentným účinkom. Projekt, ktorý bol len nedávno predstavený na medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex v Nitre. Spája nové prístupy v parazitológii s chemickými technológiami pre ochranu ľudí a domácich zvierat pred kliešťami a nebezpečnými chorobami, ktoré na nich prenášajú. Súčasťou expozície bola aj ukážka budúcich odevných doplnkov pre ľudí a postrojov pre domáce zvieratá s protikliešťovou ochranou. Tie sú priebežne testované na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach a na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
(TASR, ML)