Čo sa deje v hlave počas rozchodu?
Vysporiadanie sa s rozchodom záleží do veľkej miery od toho, aký hlboký bol vzťah, ale tiež aké problémy sa v ňom vyskytli, aký bol samotný dôvod, kto bol iniciátorom a ako sa vôbec odohral. Faktom je, že k rozchodom neprichádza len vtedy, keď už obaja k sebe nič necítia. Je mnoho prípadov, keď je jeden z partnerov ešte stále zaľúbený. Práve ten zvláda situáciu omnoho ťažšie.
Samotným rozchodom emócia lásky nevymizne, ale pretrváva ešte nejaký čas.
„Je prirodzené, že človek uvažuje o dôvodoch, čo mohol spraviť inak, bilancuje pozitíva a negatíva vzťahu a podobne. Prítomná je túžba po danom expartnerovi a snaha vyvíjať v tomto smere kontakt prostredníctvom telefonátov, SMS-iek a osobných stretnutí,“ hovorí psychologička Lucia Klasová z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie na Karpatskej 8 v Košiciach.
[ad][/ad]Strata blízkeho človeka
Podľa jej slov je smútok zo straty blízkeho človeka úplne prirodzený a dokonca je podobný tomu, ak nám zomrie niekto blízky. „Začíname akoby odznova v budovaní nášho života. No ten, kto sa práve vymanil z nefungujúceho vzťahu, môže na-
opak prežívať úľavu a prílev novej energie.“
Jedna univerzálna rada pre ľudí prežívajúcich smútok z rozchodu zrejme neexistuje. Každý človek je jedinečná osobnosť, ktorá prežíva rôzne situácie inak než ostatní. To, čo platí pre jedného, vôbec nemusí pre druhého. Je potrebné uvedomiť si, že u každého z nás trvá proces vysporiadania sa s rozchodom inú dobu v závislosti aj od vyššie spomínaných faktorov a tento proces sa nedá urýchliť, radí psychologička.
Zmena v aktivitách
Avšak pre pokojnejší priebeh rozchodu, je vhodné nepozerať sa na fotografie ex-partnera, nepúšťať si piesne či filmy, ktoré osobu pripomínajú, je dobré vyhýbať sa miestam, ktoré sú spojené so spoločnými zážitkami, alebo kde je riziko, že na seba narazíte. Zbavte sa darovaných vecí a začnite sa venovať novým, iným aktivitám. Je dobré viac športovať, a to aj kvôli dopamínu – hormónu šťastia.
„V prípade neustále sa opakujúcich myšlienok o expartnerovi je vhodné si predstaviť červenú značku STOP a takýmto spôsobom si zakázať rozvíjať nekončiacu špirálu ďalších myšlienok. Vhodné sú rôzne aktivity, ktoré odvrátia našu pozornosť iným smerom. Môže ísť napríklad o reorganizovanie nášho šatníka, menšie úpravy v byte a podobne,“ radí Lucia Klasová. Nie náhodou sa hovorí, že ak žena zmení muža, zmení si aj účes či šatník.
Pripomienka negatív
Síce v živote platí, že na zlé situácie je lepšie zabudnúť a vymazať si ich z hlavy, psychologička odporúča v tomto prípade pripomínať si negatíva daného vzťahu a dôvody rozchodu. „Ale zároveň nie do tej miery, že by nám to ubližovalo. Postupom času sa totižto objavuje takzvaný spomienkový optimizmus, v dôsledku ktorého prirodzene zabúdame na negatíva a do popredia vystupujú pozitíva.“
Po rozchode sa v hlave zroneného človeka môžu v dobrom svetle ukazovať zrazu aj všedné zážitky, či tie, ktoré človek počas vzťahu vnímal dokonca negatívne. Dôvodom je fakt, že môžu takej osobe chýbať akékoľvek situácie prežité s daným partnerom.
Znova na rande
Zo skúseností mnohých je známe, že citová bolesť sa zmierni, ak človek vpustí do života novú osobu. Kedy je ale najlepšie začať po rozchode znova randiť? Aj tu platia rozdiely pri každom človeku a nedá sa jednoznačne vyšpecifikovať čas, ktorý by platil všeobecne.
„Ideálne je, ak dotyčný cíti, že teraz je ten správny čas začať s randením, je k tomu motivovaný, nemusí sa vyslovene premáhať a nevníma stretávanie nových ľudí ako obťažujúce. Nezabúdajme, že randenie je svojím spôsobom ,umenie´ – umenie komunikácie, a trvá, kým si človek tieto zručnosti takpovediac opráši. Dôležité je nemať vysoké nároky na seba, nebyť prehnane sebakritický a neočakávať od schôdzok veľa. Jednoducho, brať to po kúskoch a robiť všetko tak, aby sme sa cítili príjemne aj pri prekročení komfortnej zóny,“ dodáva Klasová.
Ak sú vo vzťahu deti…
Faktom je, že rozchod nie je súčasťou len partnerského života bez detí. Žiaľ, čoraz častejšie sa rozpadajú vzťahy medzi rodičmi a manželmi. Rozvodovosť neustále narastá a ovplyvňuje stále viac rodín. Na rad prichádzajú otázky, ako o rozchode povedať deťom, ako sa práve ony vysporiadajú s touto informáciou a aké to bude mať na ne dôsledky.
Ak sú vo vzťahu deti, všetko je omnoho zložitejšie. Rozchod je o to náročnejší, ide o väčšiu psychickú záťaž. Nejde predsa len o to, ako sa s rozlukou vyrovnajú dospelí ľudia, ale aj maloletí. Veľkú úlohu zohráva práve ich vek.
Po vzájomnej dohode
Dospievajúci tento fakt prežívajú pokojnejšie ako deti v mladšom školskom veku. „Rodičia by mali deťom podať túto informáciu po vzájomnej dohode, spoločne a primerane veku detí. Vhodné je im vysvetliť, ako sa ich rozchod dotkne a aké zmeny nastanú, resp. ako bude vyzerať ich každý deň. Mladšie deti citlivo vnímajú zmeny cez rutinu. Tá by mala zostať u oboch rodičov približne rovnaká. Ide napríklad o čas ranného vstávania, odchodu do školy, večernej hygieny, spánku a podobne,“ hovorí psychologička Lucia Klasová z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie na Karpatskej 8 v Košiciach.
Zvážte mediátora
Odborníčka pokračuje, že je dôležitý aj kvalitne strávený spoločný čas prostredníctvom nejakej aktivity, športu alebo vychádzky.
Práve pri týchto voľnočasových aktivitách vládne v rodine pokojná atmosféra, pri ktorej sa môžu rodičia s deťmi otvorene, no nenásilne porozprávať o tom, čo ich trápi, čo bude s rodinou ďalej a ako to ovplyvní ich samotných. Ak sa dieťa zverí rodičom so svojimi obavami týkajúcimi sa ich rozchodu, je potrebné si ho vypočuť a láskavo uistiť, že obaja rodičia ho naďalej milujú.
Zásadným problémom môže byť ohováranie expartnera a takzvané prehadzovanie viny z jedného partnera na druhého pred maloletým. Rodičia by tiež mali kooperovať a podávať si nevyhnutné informácie o svojich ratolestiach.
„Často sa stáva, že rodičia podvedome prenášajú na deti nespracovaný rozchod a pocity krivdy. Čo škodí ešte viac, je, ak zámerne prostredníctvom detí sa snažia emočne ublížiť expartnerovi. V takomto prípade je vhodné zvážiť mediátora, ktorý by odkomunikoval požiadavky a sprostredkovával informácie medzi rodičmi.“
(ML, SZ)
[ad2][/ad2]