PR 26.11.19

Čo študovať a ako sa dívať na svoju budúcnosť v regióne východného Slovenska

foto: PRO EDUCO

Iniciatíva Východ nie je EXIT sa na záver roka už tradične vracia k diskusnému fóru o budúcnosti regiónu cez prizmu dôvodov, ktoré vedú mladých ľudí k pomerne masívnemu odchodu zo svojich prirodzených domovov. V utorok 3. decembra bude mať v priestoroch košickej Tabačky Kulturfabrik 300 hostí možnosť sledovať prezentácie a diskusiu o témach, ktoré sú stále pálčivé. 

Už počas dvoch nasledujúcich dní budú mať potom tisíce mladých ľudí príležitosť konfrontovať v Steel Aréne svoje predstavy o štúdiu na strednej alebo vysokej škole s ponukou desiatok vzdelávacích inštitúcií na 13. ročníku medzinárodného veľtrhu vzdelávania PRO EDUCO 2019.

Iniciatíva Východ nie je EXIT

Trendy správania mladých ľudí v odľahlejších a menej vyspelých regiónoch celej Európy sú vážnym varovaním. Zo Slovenska každoročne odchádzajú desiatky tisíc mladých ľudí a podľa opakovaných prieskumov sa veľká väčšina z nich zatiaľ neplánuje vrátiť. Popri predpoklade dlhodobého poklesu pôrodnosti predstavuje táto kombinácia faktorov vážne ohrozenie pre udržateľný spoločensko-ekonomický rozvoj Slovenska. Najvypuklejšie sa tieto javy budú prejavovať v ohrozených regiónoch, kam nesporne patrí aj východné Slovensko.

Aj z tohto popudu bola v máji 2017 zo strany členov občianskeho združenia Apolis a spoločnosti Progress Promotion založená iniciatíva „Východ nie je EXIT“. Ide o apolitickú aktivitu spájajúcu jednotlivcov, firmy, samosprávu, akademickú obec i tretí sektor s cieľom realizovať konkrétne kroky vedúce k spomaleniu už zmieneného odlevu mladých ľudí z tejto časti našej krajiny. Je potešiteľné, že táto otázka sa stala v poslednom období nosnou i pre viacero ďalších iniciatív a projektov na Slovensku, a tak sa zdá, že tieto témy postupne získavajú väčší priestor v celospoločenskej diskusii. „Vítame vznik iniciatívy Východ nie je EXIT a od samotného zrodu s ňou úzko spolupracujeme. To nás viedlo i v tomto roku k výraznejšej podpore samotnej konferencie i veľtrhu vzdelávania PRO EDUCO, na ktorom sa predstavíme opakovane a s tým najlepším, čo naša škola dnes ponúka,“ uviedol na margo pripravovaných aktivít profesor Stanislav Kmeť, rektor Technickej univerzity v Košiciach. 

foto: PRO EDUCO
foto: PRO EDUCO
foto: PRO EDUCO
foto: PRO EDUCO

Pálčivé témy na stole

Témy oboch doterajších konferencií boli zviazané s hlbším pohľadom na problematiku migrácie z východu, jej štatistiky, trendy, prognózy a historické súvislosti, no obídené neboli ani otázky, či sú školy v regióne, teda tie inštitúcie, ktoré môžu odlev zastaviť, dostatočne atraktívne a ich prezentácia a aktivity primerané k tomu, aby v situácii nastal potrebný zvrat. Hovorilo sa o viacerých pohľadoch zvonku, no tiež o tom, prečo mestá a regióny stále nespájajú svoje sily s univerzitami, aby spoločne a zaujímavo načrtli svoju predstavu o budúcnosti a perspektívach pre mladých ľudí.

V utorok 3. decembra 2019 sa na pôde konferencie stretne viacero zaujímavých spíkrov, aby pod taktovkou  moderátorky Anety Pariškovej poukázali na potenciál regiónu, východiská  a pozitívne príklady, ktoré môžu už dnes mladých ľudí dostatočne inšpirovať.

Mozaika pohľadov

Jeden z lídrov Nežnej revolúcie Anton Popovič príde s posolstvom o predurčení mladých ľudí stáť za spoločenskými zmenami, šéf koncernu T-Systems Košice Daniel Giebel zas svojím životným príbehom a pohľadom zvonku môže objektívnejšie zacieliť na silné i slabé stránky regiónu, ktorý sa tak výrazne borí s odlevom mozgov. Do diskusie prispeje i Julián Gerhard, ktorý sa rozhodol zo zahraničia vrátiť a cez platformu Zmudri.sk sa aktívne podieľa na rozvoji praktických zručností i kritického myslenia mladých ľudí. Viaceré študijné i pracovné pobyty v zahraničí a nedávny príchod do nášho regiónu predurčuje riaditeľku Východoslovenskej galérie v Košiciach Dorotu Kenderovú k osobitému a nezaťaženému pohľadu na témy, ktoré nastoľuje  konferencia.  Blok   vystúpení  zavŕši  Peter  Dosedla   s bohatými   skúsenosťami   z riadenia ľudských zdrojov a vytváranie potrebných legislatívnych rámcov, ale tiež z pohľadov na životy ľudí v skutočne krízových častiach našej zemegule.

Ucelený program konferencie, online registráciu, ako aj profily spíkrov nájdete na www.vychodniejeEXIT.sk

 

foto: PRO EDUCO
foto: PRO EDUCO
foto: PRO EDUCO
foto: PRO EDUCO

PRO EDUCO po roku opäť v Steel Aréne

Medzinárodný veľtrh vzdelávania, nadväzujúci už tradične na konferenciu Východ nie je EXIT, sa 4. a 5. decembra 2019 uskutoční v Košiciach už po 13. raz. Najvýznamnejšie fórum na východe Slovenska spojené s prezentáciou všetkých foriem vzdelávania sa aj tento rok predstaví  v  najväčších   a najatraktívnejších  podmienkach,   aké   tento  región   poskytuje, v košickej Steel Aréne. Svoje brány otvorí pre 8 000 mladých ľudí vo veku 14 - 24 rokov, ktorí tak budú mať jedinečnú príležitosť oboznámiť sa so študijnými programami 79 fakúlt 16 univerzít, nazrieť do zákulisia a ponuky 39 stredných škôl a prácu alebo vzdelávacie  programy im ponúkne ďalších 16 inštitúcií a veľkých zamestnávateľov. 

Okrem tejto pestrej ponuky bude počas celého veľtrhu prebiehať aj atraktívny pódiový program s množstvom prednášok a prezentácií určených práve pre cieľovú skupinu mladých ľudí. Chýbať nebude ani jazykové testovanie či natáčanie vlastných CV video vizitiek, ktoré sú v súčasnosti medzi mladými ľuďmi veľmi obľúbeným a trendovým spôsobom sebaprezentácie.

Medzi množstvom zaujímavých projektov a počinov budú mať návštevníci veľtrhu možnosť oboznámiť sa aj s prezentáciou tímu Corvini z Gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach, ktorý zvíťazil v medzinárodnej súťaži „The Land Rover 4x4 in Schools Technology Challenge“. „Súťaž je zameraná na oblasť vedy, technológie, inžinierstva a matematiky a vyúsťuje do konštrukcie 4x4 vozidla s rádiovým ovládaním, ktoré spĺňa predpísané technické špecifikácie. Tím šiestich chlapcov z nášho gymnázia je už treťou generáciou, ktorú z našej školy do tejto súťaže pravidelne vysielame,“ uviedla profesorka Monika Molokáčová, ktorá v tomto projekte úspešný tím vedie.

Vstup na veľtrh PRO EDUCO je bezplatný a vítaní sú, samozrejme, i všetci rodičia, ktorí so svojimi deťmi aktuálne riešia otázku ich ďalšieho vzdelania a kariéry.

Všetky detailné informácie sú dostupné na www.proeduco.sk.

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím