03.01.19

Farba roka 2019 pochádza z podmorského sveta

ilustračné foto: pexels

Legendárny americký inštitút farieb Pantone už vyše 50 rokov vyhlasuje farbu, ktorá bude symbolická pre nasledujúce obdobie. Doterajšia kráľovná 2018 – ultrafialová končí. Svoje žezlo prenecháva korálovej. 

Minuloročná farba predstavovala vizionárske myslenie a hlboké emócie. Fialová bola v minulosti známa aj ako farba smútku. Kresťania ju používali ako náhradu za čiernu. Symbolizovala duchovno a tajomno. Dnes ju skôr poznáme ako farbu diplomacie, rozvahy a kreativity. Fialová je obľúbená najmä medzi ľuďmi s veľkou fantáziou a s poriadnou dávkou vášne. Vystriedala ju však optimistická a hravá - korálová farba.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac

Korál – dar z mora

Korálová farba je jednou z odtieňov ružovej. Znázorňuje šťastie, harmóniu a v neposlednom rade lásku. Je to farba pre všetky romantické duše. Vraví sa, že odvracia hnev a pocit samoty. Vzniká kombináciou červenej, oranžovej a bielej.  Červená je farbou ohňa a vášne. Oranžová zas predstavuje energiu a veselosť. Biela vyjadruje čistotu, skromnosť a poriadok, čím červenú a oranžovú tlmí. Zahrnutá je v nej teda voľnosť a nežnosť. 

Vo vzorovníku Pantone sa ukrýva pod číslom Living Coral 16-1546. Foto: pantone
Vo vzorovníku Pantone sa ukrýva pod číslom Living Coral 16-1546. Foto: pantone

Korálová farba je radostná, živá, bezprostredná, stelesňuje túžbu po hravom prejave. Navyše pochádza z podmorského sveta. Jej názov je odvodený od korálu, o ktorom sa vraví, že je to dar z mora. Pre každého milovníka šperkov je večným lákadlom.

Inštitút Pantone vo svojom vyhlásení uviedol, že sa rozhodol pre túto farbu, pretože korálové útesy sú zdrojom obživy, ale i útočiskom pre drobné živočíchy. Má poskytovať útechu v dnešnom uponáhľanom svete. Symbolizuje taktiež  prchavú krásu prírody v podobe morských korálov. Je to mäkká a živá farba, vyjadruje teplo. Vo vzorovníku sa ukrýva pod číslom Living Coral 16-1546.

Ideálna farba

Čo sa týka oblečenia, najviac pristane nežným blondínkam. V lete krásne vynikne na opálenej pokožke. Brunetky sa však nemusia báť, práve tento odtieň zmierni ich tmavé vlasy a stanú sa jemnými a ženskými bytosťami. Korálová je ideálnou farbou do práce, na bežné nosenie, ale aj pre elegantné outfity. Veľmi dobre sa kombinuje s bielou a béžovou. Najväčším hitom tohto roka budú určite korálové doplnky. Či už to bude náhrdelník, náramok alebo brošňa, zaručene rozžiaria vašu pleť. 

Farba roka je ideálna aj do interiéru. Veľmi dobre sa vyníma na stenách. Bytové doplnky sú však tiež veľmi dôležité, a preto bez obáv siahnite po morských dekoráciách. 


Talizman proti zlým duchom

Korál sa považuje za ochranný a liečivý polodrahokam. V minulosti ľudia verili, že v sebe ukrýva silu všetkých oceánov. Mnohí moreplavci ho často nosili pri sebe dúfajúc, že odoženie búrku.

Jeho názov pochádza z gréčtiny a v preklade znamená dcéra mora, no hovorí sa mu aj morský les. Používa sa ako talizman proti démonom, zlým duchom, nočným morám či dokonca posadnutiu. Ľudia si totiž kedysi mysleli,  že dokáže vyliečiť psychické problémy a pritiahnuť lásku a zdravý um. Často sa dával aj do kolísok novorodencov, pretože mal posilňovať lásku matky a dieťaťa. Má upokojovať emócie a prinášať vnútorný pokoj.

Korálový náhrdelník by  vo vašej šperkovnici  určite nemal chýbať. Foto:pinterest
Korálový náhrdelník by vo vašej šperkovnici určite nemal chýbať. Foto: pinterest

Určite by ho však mali nosiť aj tí, ktorí veria na urieknutie. Odjakživa bol považovaný za ochranný a liečivý amulet, a to vďaka jeho morskej energii. Pozitívne vplýva na kosti, zuby a vlasy.

Ak máte korálový náramok, je potrebné sa o neho aj starať. Mali by ste ho nabíjať mesačným svetlom. Neodporúča sa ho dávať priamo na slnečné lúče, pretože by mohol vyblednúť. Čistiť by ste ho mali morskou vodou. 

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím