08.12.18

Kde sa Slovákom oplatí vycestovať za vianočnými nákupmi?

ilustračná foto: pexels

Slovensko sa stále radí medzi krajiny Európskej únie (EÚ) s relatívne nižšími cenami tovarov, oproti priemeru EÚ sú nižšie o 14 %. Len v šiestich štátoch EÚ sú tovary v priemere lacnejšie ako na Slovensku.

Ide o blízke krajiny regiónu strednej a východnej Európy, a tak má nákupná turistika stále pre mnohých Slovákov význam. Výrazne lacnejšie môžu nakúpiť napríklad v Poľsku alebo v Maďarsku, na čo poukazuje aj analýza.

Slovákom sa spomedzi okolitých krajín najviac oplatí za vianočnými nákupmi vycestovať do Poľska, konštatujú analytici. Spotrebná elektronika je tam v porovnaní so Slovenskom v priemere lacnejšia o 14 %, domáce spotrebiče, obuv a odevy o približne 20 % a nealko nápoje a potraviny o zhruba 30 %. Porovnateľné ceny spotrebnej elektroniky sú aj v Česku a Maďarsku, kde je v priemere o 11 – 13 % lacnejšia. Najdrahšie tovary v Európe sú v Nórsku a Švajčiarsku, z krajín EÚ v Dánsku.

reklamná správa

ŠKODA Scala už v predaji!

Objednajte sa na testovaciu jazdu na vozidle ŠKODA Scala v Moris Slovakia na Alejovej 4 v Košiciach.

Zistite viac

Lacný tovar aj v domácich obchodoch 

Analytici však upozorňujú, že slovenský zákazník môže lacnejší tovar nájsť aj v domácich obchodoch, pravdepodobne ho ale snaha ušetriť bude stáť viac úsilia. Pri ceste za hranice musia navyše Slováci počítať aj s dodatočnými nákladmi na cestu a na zmenu domácej meny za menu cieľovej krajiny, dodávajú analytici. 

Niektorí Slováci za vianočnými nákupmi mieria do susedného Rakúska, kde sú síce ceny podľa analýzy v priemere o 27 % vyššie ako na Slovensku, náročnejší zákazník tu však môže nájsť väčší výber. Nepatrne nižšie ako v SR sú v Rakúsku ceny odevov. V prípade služieb je priemer cien EÚ takmer dvakrát vyšší ako na Slovensku. Najdrahšie sú však v krajinách mimo Únie – v Nórsku a Švajčiarsku. Naopak najlacnejšie sú služby v Albánsku a z krajín EÚ v Bulharsku.

Nákupy zlacneli v Česku i Maďarsku 

V porovnaní s minuloročnou predvianočnou sezónou sa „eurové“ cenovky pre Slovákov v zahraničí relatívne najviac menili v krajinách, ktoré nie sú členmi eurozóny. Meny okolitých krajín V4 sú podľa analytikov aktuálne voči euru o niečo slabšie ako v predvianočnom období minulého roka. Nákupy tovarov v Česku a Maďarsku tak pre Slovákov medziročne relatívne zlacneli o 1,6 %, respektíve 1,7 %, v Poľsku o 3,1 %.

Podobné platí aj pre Švédsko a čiastočne aj pre Dánsko a Veľkú Britániu. Cenovky sú tu však v porovnaní so Slovenskom stále vyššie a navyše nákupy v týchto krajinách by Slovákom predražovali aj významné náklady na cestu.

reklamná správa

(TASR, ROČ)

Čítajte viac: nakupy vianoce

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím