PR 18.12.19

Komplexná premena zlepšila podmienky študentom i pedagógom

foto: Veronika Janušková

Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Priniesla študentom i pedagógom moderné spoločné priestory, pekné a estetické učebne s audio-vizuálnou technikou a nové laboratóriá so špičkovou vybavenosťou. Novovytvorené vzdelávacie prostredie je reprezentatívne, elegantné a lákavé aj pre zahraničných študentov.

Vedenie Strojníckej fakulty, ktoré nastúpilo vo februári 2019, sa rozhodlo zmodernizovať spoločenské aj učebné priestory svojim študentom, pedagógom i všetkým zamestnancom. „Som presvedčený, že prostredie vychováva. Máme tu aj zahraničných študentov z piatich krajín. Vďaka virtuálnemu svetu to funguje tak, že keď príde študent do miestnosti, odfotí si ju a pošle fotku domov. Rodičia hneď zistia, v akej krajine sa ich dieťa nachádza,“ vyjadril sa prof. Jozef Živčák, dekan Strojníckej fakulty.

Aj toto bol podľa jeho slov jeden z dôvodov, prečo padlo rozhodnutie o celkovej rekonštrukcii. Veci sa predsa môžu meniť k lepšiemu. Cieľom Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach totiž nie je len zlepšovanie vyučovacieho procesu a progres akademickej obce, ale aj estetizácia a zveľaďovanie priestorov pre vzdelávacie a tvorivé aktivity študentov a zamestnancov.

Dr.h.c. prof. Ing. Jozef Živčák, PhD., MPH začal s vedením Strojníckej fakulty vo februári 2019. 
Dr.h.c. prof. Ing. Jozef Živčák, PhD., MPH začal s vedením Strojníckej fakulty vo februári 2019.  foto: Veronika Janušková

Tri etapy

Prvotným cieľom bolo napraviť niekoľko nedostatkov, no pri celkovom prieskume priestorov sa našlo viacero drobných chýb. „Prvý náhľad bol optimistický. Mysleli sme si, že to bude veľmi jednoduché, no nakoniec sme museli pristúpiť ku komplexnej rekonštrukcii,“ vysvetlil dekan Živčák.  

Práce boli rozložené do troch etáp, od februára až po december 2019. Počas prvej etapy prešli úpravou priestory dekanátu vrátane dôležitých zasadacích priestorov. „Vytvorili sme veľkú zasadaciu miestnosť Consilium Magnus s kapacitou približne 50 ľudí. Vedecká rada má 47 ľudí, ktorých sme chceli dôstojne usadiť,“ vysvetlil dekan Strojníckej fakulty. Všetky úpravy sú v súlade s dizajn manuálom Technickej univerzity.

Úpravou prešli aj priestory dekanátu vrátane dôležitých zasadacích priestorov.
Úpravou prešli aj priestory dekanátu vrátane dôležitých zasadacích priestorov. foto: Veronika Janušková

Rekonštrukcia učební

Realizácia druhej etapy potešila všetkých návštevníkov fakulty a univerzity. V rámci nej zrekonštruovali dlhú chodbu a spoločné priestory, kde sa zdržiavajú aj študenti čakajúci na vyučovacie hodiny, ale aj tie, kde sa vyučuje. Úroveň učební teraz podľa dekana fakulty vzbudzuje rešpekt a tá sa nimi môže právom pýšiť.

Všetky učebne pre štandardnú výučbu sú teraz doplnené o audio-vizuálne prostriedky, nové lavice, podlahy, okná a celkové zariadenie. Navyše, pomenovania miestností a tiež orientačné tabuľky na chodbách sú aj v anglickom jazyku, čo je veľkou výhodou pre študentov, ktorí nehovoria po slovensky, čím fakulta prispela k procesu internacionalizácie na Technickej univerzite v Košiciach.

Učebne pre štandardnú výučbu sú doplnené o audio-vizuálne prostriedky a nové celkové zariadenie. foto na dvojstrane: Veronika Janušková
Učebne pre štandardnú výučbu sú doplnené o audio-vizuálne prostriedky a nové celkové zariadenie. foto: Veronika Janušková
Prvotnou myšlienkou bolo niekoľko úprav, no potrebná bola nakoniec komplexná rekonštrukcia. foto: Veronika Janušková
Prvotnou myšlienkou bolo niekoľko úprav, no potrebná bola nakoniec komplexná rekonštrukcia. foto: Veronika Janušková

Efektívne úpravy laboratórií

Posledná, tretia etapa zasiahla veľmi dôležitú časť fakulty, laboratóriá. Tie škola upravila nielen po estetickej, ale aj funkčnej stránke, pokiaľ ide o ich výbavu. Efektívnym zásahom bolo vytvorenie prechodu medzi dvoma priestormi, PK 12A a PK 14, ktoré sú takto prepojené. 

„Prechod z jednej časti do druhej cez vnútorné priestory je dôležitý z hľadiska procesu výroby, ktorá si vyžaduje prostredie bez zmeny podmienok tak, aby sa nezmenili ich tepelné procesy, tiež aby sa materiály nepoškodili pri prechode po daždi a podobne,“ hovorí dekan Strojníckej fakulty.

Vzor pre ostatných

Celková rekonštrukcia stála fakultu približne 250-tisíc eur. „Vysoko oceňujem aktivity nového dekana Strojníckej fakulty. Za to, že začal skrášľovať svoje prostredie. Pretože my musíme držať jednotu formy aj obsahu. Učíme o krásne, tak musíme učiť aj v krásnych priestoroch. Každá fakulta disponuje istými finančnými prostriedkami, takže verím, že si vezmú príklad a budú pokračovať týmto spôsobom,“ zhodnotil prof. Stanislav Kmeť, rektor TUKE. 

Orientáciu po chodbách zahraničným študentom zľahčujú tabule napísané aj v angličtine.
Orientáciu po chodbách zahraničným študentom zľahčujú tabule napísané aj v angličtine. foto: Veronika Janušková
Zamestnanci i študenti fakulty sa vo vynovených priestoroch cítia príjemne. foto: Veronika Janušková
Zamestnanci i študenti fakulty sa vo vynovených priestoroch cítia príjemne. foto: Veronika Janušková
Neporovnateľný rozdiel
Zamestnanci i študenti fakulty sa vo vynovených priestoroch cítia príjemne a s väčšou radosťou aj pracujú. „Nové priestory sa mi veľmi páčia, pretože sú nielen moderné, ale aj funkčné. Cítime sa tu všetci veľmi dobre. Dokonca sme posielali fotky našim spolužiakom z Erasmu a nechceli uveriť, že ide naozaj o našu chodbu a naše učebne,“ vyjadrila sa Barbora, študentka piateho ročníka v študijnom programe Aplikovaná mechanika.

 

foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím