PR 09.10.18

NEPRODUKUJEM ODPAD, PIJEM ZDRAVÚ VODU Z VODOVODU...

foto: VVS

Voda z vodovodu

Napriek tomu, že voda z vodovodu nemá takú silnú kampaň ako balené nápoje, ktoré sa nám takmer každý deň cez reklamy v médiách vlievajú do domovov, musíme tejto Popoluške bez rozprávky priznať výrazné kvalitatívne parametre. Voda z vodovodu je plným právom vnímaná ako kvalitný nápoj, okrem samozrejmých iných úžitkov pre domácnosť. Ako produkt podlieha mimoriadne prísnym zákonným normám SR a EÚ, je pravidelne monitorovaný príslušnými regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva.

Odborníci ju  už dlhodobo odporúčajú na každodennú neobmedzenú konzumáciu (na rozdiel od minerálnych vôd), jej ideálne zloženie vplýva pozitívne na ľudský organizmus. Predovšetkým  na deti sa obracia ich pozornosť, pretože už na základných školách denno-denne  konzumujú nápoje s vysokým obsahom cukru, farbív a kofeínu, neprospievajúce ich zdraviu. Nápoj z vodovodu je  navyše jediná tekutina, po ktorú si nemusíme chodiť do obchodu, zákazníkov čaká priamo v ich domovoch, stačí otočiť  „kohútikom“. A jeden liter kvalitného nápoja, ktorý najlepšie uhasí smäd nestojí ani len štvrť centa! 

A to všetko bez toho, aby sme zaťažili životné prostredie plastovými obalmi.

Foto: VVS
Foto: VVS

Plastové fľaše sú najväčšou zložkou odpadu, za jedinú minútu ľudstvo kúpi 1 milión fliaš

Plasty sú na našej planéte pomerne nové, vyrábajú sa len od roku 1907. Majú takpovediac zanovitú povahu, čo spôsobuje v v rámci likvidácie odpadu veľké a špeciálne problémy. Vďaka ich relatívne nízkej cene je využitie rôznorodé, čo v priebehu minulého storočia viedlo k ich prudkému rozvoju a dá sa očakávať, že tento trend bude pokračovať. Atraktivitu plastu zvyšuje pre výrobcov aj fakt, že plast je veľmi odolný materiál, ktorého trvanlivosť presahuje životnosť výrobkov, ktoré sú z neho vyrobené.

Ak hovoríme o vodách balených v PET fľašiach – je tento nepomer životnosti produktu a obalu priam dramatický. Práve praktické vlastnosti plastu, akými sú trvanlivosť, nízka cena a malá hmotnosť, tešia výrobcov a zároveň spôsobujú hlboké vrásky na duši nielen ekológom, ale všetkým, ktorým budúcnosť našich detí nie je úplne ľahostajná. Neskutočná trvanlivosť plastov spôsobuje, že môžu v životnom prostredí pretrvávať veľmi dlho. A aj zotrvávajú. Vedeli ste, že plastový odpad sa vodnými tokmi dostáva až do oceánov a zhlukuje sa do veľkých plastových ostrovov? Vo svetových vodách sa nachádza zhruba 80 miliónov ton plastového odpadu a v morskom prostredí dokáže pretrvať aj niekoľko 100 rokov. 

Foto: VVS
Foto: VVS

Trend sa volá: Predchádzajme vzniku odpadu

Podľa médií celosvetová výroba plastov vzrástla z 1,5 milióna ton ročne v roku 1950 na 245 mil. ton v roku 2008, z toho 60 mil. ton sa vyrobilo v Európe. Výroba počas uplynulých 10 rokov sa čo do objemu vyrovnala kombinovanej výrobe za celé 20. storočie. Existuje odhad odborníkov, že celosvetová výroba plastu by sa mohla do roku 2050 strojnásobiť. Napriek tomu, že dnes už všetci vieme, že také obrovské množstvo plastov ľudstvo nie je schopné recyklovať, z obchodov stále vychádzajú  obyvatelia miest a obcí s rukami plnými nápojov v plastových fľašiach. Aj naše mesto Košice je zasypané  plastovým odpadom, ktorý pribúda tak rýchlo, že ho nie je možné upratať... 

Možno by stačilo málo, v mene životného prostredia, podzemných slovenských vôd a pre naše deti - naliať si doma do džbánu studenú,  sviežu vodu z vodovodu.

Čítajte viac: zdravie voda

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím