15.06.18

Pripravte si životopis hodný prijatia

foto: pexels

Hľadáte si prácu? Jediné, čím viete zaujať potenciálneho zamestnávateľa, je váš životopis a motivačný list.

Životopis je prvým dokumentom o vás, ktorý dostane do rúk váš možný zamestnávateľ. Môžete ním zaujať, ale aj odradiť manažment podniku bez toho, aby ste dostali ďalšiu šancu. Mal by mať maximálne dve strany, ktoré budú už na prvý pohľad štruktúrované do kategórií: osobné a kontaktné údaje, vzdelanie, pracovné skúsenosti, jazykové a počítačové znalosti, záujmy a referencie. 

Prehľad o vzdelaní

Z osobných údajov nemusíte v životopise uvádzať informácie o rodinnom stave či národnosti. Čo sa týka veku, dátum narodenia môže byť dvojsečný. Netreba sa však báť vekovej diskriminácie, najmä ak ide o pozície vhodné pre ľudí so skúsenosťami. Dôležité je uviesť na seba správny kontakt. V prípade e-mailovej adresy s prezývkou, napríklad mucko26@azet.sk, si radšej vytvorte novú serióznu mailovú adresu s menom a priezviskom.   

Informácie o vzdelaní začnite najvyšším dosiahnutým stupňom vzdelania, a to celým názvom školy. Doplňte vyštudovaný odbor, titul a rok ukončenia. Nemalo by chýbať ani neukončené či externé štúdium. Čo sa týka základnej školy, niektorí ju uvádzajú, iní nie. Museli ste ju absolvovať, keď ste ukončili strednú či vysokú školu. Je teda na vás, ako sa rozhodnete.  

reklamná správa

Jasná pracovná náplň

Pri uvádzaní kurzov, rekvalifikácií či školení uvádzajte najmä tie, ktoré môžu zvýšiť vaše šance. Potrebná je ale ich korektná forma –  názov inštitúcie, ktorá vzdelávanie poskytla, doba trvania, získaný certifikát či oprávnenie. 

Pracovné skúsenosti zoraďte chronologicky odteraz až do minulosti. Pri každom zamestnaní uveďte názov firmy, vašu pozíciu, rok nástupu aj odchodu. Opis pracovnej náplne vie jasne a stručne ukázať vaše skúsenosti a schopnosti. Ak máte väčší počet zamestnaní, pracovnú náplň opíšte v prípade posledných troch zamestnaní.

Jazykové a počítačové znalosti uvádzajte v životopise aj s vašou úrovňou. Ak ste držiteľom vodičského preukazu, špecifikujte skupinu aj počet najazdených kilometrov. Zo zručností a znalostí vyberajte najmä tie, ktoré môžu potenciálneho zamestnávateľa zaujať a vás predurčiť na dané miesto.

reklamná správa

Záverečná úprava

Fotografia vo vašom životopise ho odlíši od ostatných a k vašim skúsenostiam si vo firme priradia aj tvár. Nevyberajte však fotky z maturitného tabla. Potrebná je aktuálna fotografia, na ktorú stačí denné svetlo a čisté pozadie. Do smartfónu vás odfotí ktokoľvek bez fotografických skúseností. 

Životopis pred odoslaním upravte graficky aj formálne, aby bol jednotný. Personalisti radia „ušiť“ životopis na mieru ponúkanej pracovnej pozícii, nie posielať vždy ten istý. Nezabudnite stále aktualizovať dátum! Ak ste kreatívny či graficky zručný, pokojne si pripravte aj neštandardný životopis s farebným solídnym podkladom. Životopis posielajte vo formáte pdf, aby sa nestalo to, že jeho štruktúra bude rozhodená. 

Vizuálne upravený životopis zaujme. Foto: pexels
Vizuálne upravený životopis zaujme. Foto: pexels
Bezchybný sprievodný text
Ak spoločnosť nevyžaduje motivačný list, venujte čas sprievodnému listu. Ide o text v maili, ktorým odôvodňujete, prečo sa zaujímate o danú pozíciu. V tomto texte buďte stručný, napíšte, prečo ste práve vy vhodným adeptom na obsadzovanú pozíciu. Poriadne si ho ale po sebe prečítajte a skontrolujte, rovnako ako aj životopis.

Čítajte viac: zamestnanie kariera

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím