Psychologička radí: Ako zvládnuť zlé vysvedčenie?
Známky na vysvedčení sú hodnotením dieťaťa aj rodiča. Čím viac sa svojmu dieťaťu venujete, tým lepšie vysvedčenie donesie. Každé je však iné a niekedy nepomáhajú ani dôraznejšie rodičovské rady. Určite sa vyhnite extrémom. Deti za zlé známky nebite, ale ich neberte ani na ľahkú váhu. Vysvedčenie by vás nemalo šokovať. Ak je to tak, potom ste svojmu dieťaťu nevenovali dostatok času počas školského roka…
Už zajtra školáci prinesú domov vysvedčenia. Ak dieťa má zlé známky, rodičov často prepadne sklamanie. Je potrebné si uvedomiť, že vysvedčenie sa dnes už opraviť nedá a dieťa nemá šancu niečo zmeniť. Ak budete kričať, len zhoršíte stres svojej ratolesti. Hoci si to rodičia neuvedomujú, pre dieťa je stresujúce už vysvedčenie samo, a to dokonca aj vtedy, ak je dobrým žiakom – zatiaľ čo niektoré deti nevyvedie z miery ani pár trojok, iné sa boja prísť domov s jednou dvojkou.
Rodičia môžu na zlé známky svojich detí reagovať rôzne. Niektorí môžu mať výčitky z vlastného zlyhania, u iných to môže byť hnev, že sa problém nepodchytil skôr. „Je potrebné myslieť na to, že aj samotné dieťa prežíva podobné pocity. Preto by rodičia mali reagovať tak, aby sa u dieťaťa negatívne pocity nezintenzívnili a neprehlbovali. Vhodné je pozrieť sa s ním na problém aj z iného uhla pohľadu. Horšie známky môžu byť pre neho cennou skúsenosťou, ktorá ho môže v budúcnosti pozitívne ovplyvniť, napríklad – bude viac motivované,“ hovorí psychologička Lucia Klasová z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie na Karpatskej ulici v Košiciach.
[ad][/ad]Nie rozsudok, ale informácia
Vysvedčenie nie je rozsudok nad dieťaťom, ale informácia, ako sa mu podarilo zvládnuť požiadavky školy, ako sa učiteľom podarilo naučiť ich látku a aké podmienky na učenie vytvorili pre dieťa rodičia. Telesnými trestami sa známky nezlepšia, skôr by im mali rodičia ponúknuť pomoc.
„Dôležité je si však uvedomiť, že výborné výsledky dieťaťa v škole v podobe známok ešte zákonite nemusia viesť k jeho celkovému pocitu šťastia. Školské výsledky sú len jednou z oblastí, v ktorej dieťa môže zažívať úspech. Sú deti, ktoré vynikajú napríklad v športe, v speve, v kreslení a podobne. Všeobecne máme tendenciu vidieť výkonovú oblasť, ale málo sa zameriavame na vyzdvihnutie pozitívnych osobnostných vlastností detí, ako sú napríklad empatia, či schopnosť podeliť sa, ktoré sú omnoho dôležitejšie v komunikácii a pri pestovaní a udržiavaní vzťahov.Vhodné je u detí podporovať záujem o rôzne aktivity, v ktorých si majú možnosť vyskúšať a rozvíjať svoje schopnosti a charakterové vlastnosti, akými sú húževnatosť, trpezlivosť a sebaovládanie,“ dodáva psychologička L. Klasová.
Pochvala za čiastkové úspechy
Rodičia by mali u svojich ratolestí oceniť a vyzdvihnúť aj také vlastnosti, ako sú nebojácnosť či odvaha vyvíjať činnosti, z ktorých mali ich deti prvotne obavy. „Je tiež vhodné pochváliť čiastkové úspechy a realizáciu aktivity priebežne, čo dieťa motivuje v jej zotrvaní.“ Rodičom psychologička odporúča prežiť posledný školský deň slávnostne. „Vhodné je namiesto vecných darov stráviť spoločný deň nejakou aktivitou, z ktorej budú mať deti zážitok a budú si ju pamätať. Materiálne odmeny majú krátkodobé uspokojenie a neprinášajú tak intenzívne pocity.“
Keď vysvedčenie nie je podľa vašich predstáv…
Psychologička Lucia Klasová z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie na Karpatskej ulici v Košiciach vám poradí, ako prežiť zlé známky.
- Problém neriešiť hneď v daný deň, ale pozrieť sa naň s odstupom času.
- Primerane analyzujte problém. Čoho sú zlé známky výsledkom?
- Vyhnite sa kritike, hodnoťte samotný výkon a nezovšeobecňujte – zlé známky na vysvedčení ešte neznamenajú, že dieťa je neschopné a nič nedokáže v budúcnosti.
- Hľadajte pozitíva a oceňte dieťa za niečo – napr. že takúto ťažkú životnú situáciu zvládlo, že sa vám nebálo povedať pravdu o známkach a pod.
- Dajte najavo dieťaťu, že ho máte radi a podporujete ho bez ohľadu na výkon a známky. Priebežne pestujte vzájomný vzťah.
[ad2][/ad2]