PR 20.02.20

Strojnícka fakulta získala významnú spoluprácu

foto: Veronika Janušková

Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach opäť spája sily s praxou. Vďaka unikátnemu spoločnému výskumno-vývojovému centru medzi akademickou a priemyselnou sférou získajú jej študenti prax v oblasti rezného náradia a obrábania ťažko obrábateľných zliatin, ktoré sú určené predovšetkým pre letecký, kozmický a biomedicínsky priemysel. 

Na strojníckej fakulte sa tak podľa dekana Jozefa Živčáka začala nová éra spolupráce medzi Technickou univerzitou v Košiciach (TUKE), slovenskou firmou MASAM, s.r.o., a Ruskou federáciou prostredníctvom Samarskej štátnej univerzity. 

„Zamerali sme sa na high-tech technológiu z hľadiska materiálov a výroby. Ide o oblasť leteckých a kozmických materiálov a oblasť biomedicínskeho inžinierstva. Každá z nich má veľmi vysoké požiadavky na kvalitu. Samozrejme, tomu sme sa operatívne prispôsobili,“ vyjadril sa dekan fakulty. 

Pri tejto príležitosti odhalili zástupcovia každej zo zúčastnených strán pamätnú tabuľu. foto na strane: Veronika Janušková
Pri tejto príležitosti odhalili zástupcovia každej zo zúčastnených strán pamätnú tabuľu. foto: Veronika Janušková

Synergia potrieb

Spoločnosť MASAM, s.r.o., spolupracovala s TUKE už v minulosti, vďaka čomu zistila, aký má fakulta potenciál z hľadiska svojich študentov. „Oni majú licenciu na výrobu, my zas máme ľudí, a tak je synergická spolupráca na svete,“ uviedol dekan J. Živčák. Oslovenie zo strany firmy ho mimoriadne teší. „Na týchto projektoch sa veľa naučia študenti aj samotná fakulta.“

Dekan strojníckej fakulty privítal na pôde TUKE aj ruskú delegáciu.
Dekan strojníckej fakulty privítal na pôde TUKE aj ruskú delegáciu. foto: Veronika Janušková

V medzinárodnom meradle

Firma tak získa cenného partnera z akademického prostredia pri riešení náročných výskumno-vývojových a technických úloh. Toto partnerstvo sa začalo síce už skôr, no vo väčšom meradle sa spustilo v posledných mesiacoch. 

„Koncom roka 2019 sme už začali reálne robiť projekty, ktoré sú určené prevažne pre letecký vesmírny program a rozhodli sme sa vzájomným dohovorom aj na Strojníckej fakulte, že by sme mohli ísť aj do spolupráce s univerzitami zo zahraničia,“ vysvetľuje Milan Mandák, konateľ spoločnosti MASAM, s.r.o.. 

Ide konkrétne o ruskú Samarskú štátnu univerzitu, ktorej delegácia navštívila strojnícku fakultu na jej domácej pôde. Pri tejto príležitosti predstavitelia každej zo strán spoločne odhalili pamätnú tabuľu umiestnenú pred vchodom do Prototypového a inovačného centra Strojníckej fakulty TUKE. 

„Vďaka tejto spolupráci zistíme, ako procesy a výroba fungujú na Slovensku, ako vaše výsledky aplikovať u nás a naše, naopak, u nás,“ hovorí Sergei Kornilov z Cluster Engineering Center the Samara Region.

Spájanie teórie s praxou teší najmä študentov. foto: Veronika Janušková
Spájanie teórie s praxou teší najmä študentov. foto: Veronika Janušková

Ocenenie zo strany študentov

Spájanie teoretického štúdia s reálnymi skúsenosťami z praxe si cenia najmä študenti. „Dnes je problém nájsť šikovných ľudí, ktorí sa hneď po škole vedia uplatniť v praxi a rozumeli by parametrom stroja, parametrom materiálov, rezným rýchlostiam a podobne. Keď sa tým začnú zaoberať ešte počas štúdia, naberú také skúsenosti, aké by po skončení školy zdĺhavo získavali. Kombinácia štúdia s praxou už na univerzite je na nezaplatenie,“ zhodnotil Miroslav Palko, študent doktorandského štúdia.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím