26.07.18

Uštipol vás komár? Skúste plátok cibule či soľ

foto: pexels

Leto okrem slnečného počasia a relaxu prináša so sebou aj niekoľko negatív. Komáre vedia poriadne znepríjemniť chvíľky zaslúženého oddychu, či už sa nachádzate pri mori, na horách, alebo v záhradke. Čo je teda najlepší recept na ošetrenie nepríjemných štípancov? Prinášame niekoľko zaručených trikov.

Použili ste repelent, no aj napriek tomu krvilačný hmyz na vašej pokožke zanechal štípance. Tie nielen svrbia, ale zanechávajú aj červené fliačiky. Pri uštipnutí komárom sa do tela dostávajú jeho sliny. Tie obsahujú alergény, ktoré spôsobujú nepríjemné svrbenie, či dokonca opuch. 

Teplo a pot

Prečo však niektorí ľudia majú viac štípancov ako iní? Určite vám už vaši rodičia vraveli, že máte sladkú krv, a preto na vás tento hmyz útočí častejšie ako na iných. Nuž, je to len mýtus, aj keď je mnohými odborníkmi potvrdené, že ľudia s krvnou skupinou 0 tieto krvilačné „beštie“ priťahujú najviac. 

Medzi ľuďmi si vyberajú korisť najmä podľa teploty ich tela a pachu, ktorý tvorí pot. Komár v ňom rozpoznáva mastné kyseliny. Hlavnou látkou, ktorá komára vábi, je však oxid uhličitý. Vylučujeme ho dýchaním, ale aj pokožkou. 

Mnohí si myslia, že komáre do vášho bytu láka najmä svetlo. Aj tento mýtus musíme vyvrátiť. Priťahuje ich samotné otvorené okno, ktorým prúdi oxid uhličitý von. 

A prečo samičky komárov pijú vôbec krv? Je to kvôli tomu, aby sa mohli rozmnožovať a klásť zdravé vajíčka. 

reklamná správa

Svrbenie zmierni slina

Nepríjemný pocit zo svrbenia pri poštípaní komárom môže aspoň na malú chvíľu zmierniť obyčajná slina. Enzýmy, ktoré sa v nej nachádzajú, zabíjajú baktérie, ktoré sa nám dostanú pod kožu po uštipnutí. Slina však pôsobí len na krátky čas, po jej vyparení nás opäť štípanec začne svrbieť. Ochladzovací efekt má aj ľad, ktorý postihnuté miesto dokáže aspoň na chvíľu upokojiť. 

Ďalší spôsob, ako eliminovať svrbenie, je bodnuté miesto potrieť octom. Podobný účinok má aj aloe vera, ktoré upokojuje podráždenú pokožku. Na uštipnutie komárom sa odporúča vyrobiť si pastu zo soli, ktorú zmiešate s niekoľkými kvapkami vody. Soľ má dezinfekčné účinky, uľaví od svrbenia. 

Aj zubná pasta 

Dobrou radou je aj aplikovanie zubnej pasty. Má protizápalové účinky. Rady starých mám hovoria, že najlepším spôsobom, ako odstrániť pálenie, je priložiť si na postihnuté miesto šťavnatý plátok cibule. Keď svrbenie či bolesť ustúpia, štípanec dôkladne umyte vodou. Ak nechcete smrdieť od cibule, štípanec môžete potrieť jemnou vrstvou medu. Počkajte, kým neuschne, a potom ho jemne zmyte vodou.

Postačí aj teplá voda
Ak nemáte nič po ruke, čo by ste mohli na štípance použiť, niekedy postačí aj teplá voda. Čím teplejšia, tým pôsobí rýchlejšie. Štípance by vás po chvíľke mali prestať svrbieť. 

 

reklamná správa

Čítajte viac: rady

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím