PR 01.07.19

Zuzana Jusková chce zaútočiť na Gibraltársky prieliv. Príďte ju podporiť

Foto: archív Arena Slovakia Swimming Masters Cup´19, veja

Tretí ročník medzinárodných letných plaveckých pretekov Masters ARENASLOVAKIA SWIMMING MASTERS CUP´19 sa blíži. Minulé roky sa podujatie konalo v Šamoríne. Tentoraz sa presunulo k nám do Košíc na legendárne kúpalisko Červená hviezda a vy môžete plavcov naživo povzbudzovať. Nebude to však len o športových výkonoch. V rámci podujatia sa uskutoční spontánna zbierka pre diaľkovú plavkyňu Zuzanu Juskovú. 

Pred dvoma rokmi ako prvá Slovenka zvládla nástrahy 36-kilometrového prielivu vo vodách Atlantického oceána, ktoré oddeľujú Francúzsko a Anglicko. Preplávala kanál La Manche. Tentoraz plánuje zaútočiť na Gibraltársky prieliv. Výťažok z tejto zbierky bude slúžiť na prípravu a realizáciu nového cieľa. Prispieť môže každý.

Zbierka bude prebiehať počas celého podujatia, kde bude vystavená urna, do ktorej môžete prispieť akúkoľvek sumu a získate malú  pozornosť od Zuzky. Plavkyňa je zároveň aj ambasádorkou plaveckých pretekov Masters ARENA SLOVAKIA SWIMMING MASTERS CUP´19.

Košičanka Zuzana Jusková prepísala slovenskú plaveckú históriu. Foto: archív
Košičanka Zuzana Jusková prepísala slovenskú plaveckú históriu. Foto: archív Arena Slovakia Swimming Masters Cup´19, veja

Prekonala rekord

V roku 1989 získala vo federálnej lige družstiev striebornú medailu. Jej hlavnou disciplínou bolo osemsto metrov voľným spôsobom. Košičanka ešte ako juniorka ŠKP Košice snívala o preplávaní La Manche. Svoj veľký sen si napokon splnila.  

Do vôd Lamanšského prielivu, najrušnejšej lodnej dopravnej cesty na svete, vošla v auguste v roku  2017.  Plánovala to zvládnuť približne za 15 hodín. Napokon bola výrazne rýchlejšia, dosiahla čas 11 hodín a 16 minút. Prekonala tak pätnásť rokov starý slovenský rekord, ktorý zaplával Zoltán Makai.

Zuzka bola nominovaná v ankete KOŠIČAN ROKA 2017. Získala špeciálnu cenu - Žena roka
Zuzka bola nominovaná v ankete KOŠIČAN ROKA 2017. Získala špeciálnu cenu - Žena roka

Ocenenie za ocenením

Príprava na zdolanie La Manche jej trvala vyše dva a pol roka. „Hneď, ako mi dali pevný termín mojej plavby, všetko išlo bokom. Moja príprava však bola vyšperkovaná do posledného detailu,“ prezradila pre KOŠICE:DNES.

Za tento úspech bola nominovaná v ankete KOŠIČAN ROKA 2017. Okrem toho, že sa dostala do finále, kde sa umiestnila na treťom mieste, získala špeciálnu cenu - Žena roka. Stala sa takisto absolútnym víťazom ankety Športová osobnosť Košíc za rok 2017.

Zo Šamorína do Košíc

Diváci sa určite majú na čo tešiť. Minulé roky sa podujatie konalo v Šamoríne. Tentoraz sa presunulo k nám do Košíc. Jedným z dôvodom je aj kvalitne zrekonštruovaný areál Kúpaliska ČH Košice, ktorý spĺňa tie najvyššie medzinárodné parametre, a to, že je národnou kultúrnou pamiatkou, podčiarkuje celkovú myšlienku projektu.

Rozbaľte to v sobotňajšiu noc

Sprievodným podujatím bude Slovakia DANCE Masters. Čaká vás osem tanečných lektorov a dvadsať energiou nabitých workshopov v štýle SALSA - BACHATA – KIZOMBA. Nehovoriac o tom, že bude aj Saturday’s dance night party, súčasť Galaprogramu H2oOK SLOVAKIA. Zábavno-tanečno-hudobný galaprogram s nočným kúpaním nezažijete každý deň. Vystúpi sólistka opery Štátneho divadla Košice Michaela Várady, sláčikový orchester  MUSICA IUVENALIS, OLDIES video-disco DJ Jána Halienu, hudobní hostia MADUAR & Ivana Bagová a samozrejme bude aj tombola, kde prvou cenou je víkend s VOLVO.

Predpredaj vstupeniek začal v piatok na kúpalisku Červená hviezda, Staničné námestie č. 5. Sobotná noc plná hudby a tanca bude trvať do ranných hodín. Vstupné je 12 eur. Pozor! Počet lístkov je limitovaný, tak kúpu neodkladajte. 

Súťažiť bude 150 plavcov kategórie Masters z rôznych kútov sveta. Foto: archív
Súťažiť bude 150 plavcov kategórie Masters z rôznych kútov sveta. Foto: archív Arena Slovakia Swimming Masters Cup´19, veja
Súčasťou pretekov budú aj rôzne exhibície

Plavecké preteky ARENA SLOVAKIA SWIMMING MASTERS CUP´19 majú každoročne za cieľ nielen zorganizovať podujatie na vysokej medzinárodnej, športovej a spoločenskej úrovni, ale ich súčasťou je aj realizácia projektu CZECHOSLOVAKIA SWIMMING MASTERS HISTORY. Projekt je nevšedný svojím charakterom a zameraním.

Ponúka možnosť vzájomného prepojenia a pomoci pri realizácii medzinárodnej propagácii histórie klubového plávania, predovšetkým však jej významných osobností – plavcov, trénerov a funkcionárov. Rok 2019 sa bude zároveň niesť v znamení osláv 100. výročia založenia ČsAPS – Československého amatérskeho plaveckého zväzu a v Košiciach.  

Tento výnimočný rok si v plaveckých disciplínach na ČH-čku spomenú na:  
Pohár - of cup Vojtech Drenka, 200 m motýlik muži, ženy
Pohár - of cup Magdaléna - Duci Kapcárová, 100 m prsia muži, ženy
Pohár - of cup Peter Pošvanc, 50 m znak muži, ženy
Pohár - of cup Štefan Keresteš, 200 m voľný spôsob muži, ženy
Pohár - of cup Ivana Wawrová, 400 m polohové preteky muži, ženy
Pohár - of cup Oľga Richter Kozičová, 50 m voľný spôsob muži, ženy
Pohár - of cup Vlasta Wawrová, 100 m znak muži, ženy
Pohár - of cup Ing. Alfonz Hakel, 200 m prsia muži, ženy
Pohár - of cup Milan Záborský st., 50 m motýlik muži, ženy
Pohár - of cup prof. Karol Vojtek, 800 m voľný spôsob muži, ženy
Pohár - of cup Jozef Baláž, 100 m polohové preteky muži, ženy
Pohár - of cup Milena Zachová, 400 m voľný spôsob muži, ženy  
Pohár - of cup Alexander Laskovský, 50 m prsia muži, ženy
Pohár - of cup Peter Lohnický, 100 m motýlik muži, ženy
Pohár - of cup František Samuelis, 200 m znak muži, ženy
Pohár - of cup MUDr. Pavol  Šteiner, 100 m voľný spôsob muži, ženy
Pohár - of cup Ladislav Bačík, 200 m polohové preteky muži, ženy

(ML) 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím