Aby vám stromček dlhšie vydržal
Vianoce sú takpovediac za dverami. Neklamným znakom je, že na viacerých miestach už začali predávať vianočné stromčeky. Mnohí kupujeme symbol Vianoc až tesne pred Štedrým dňom preto, aby nám dlhšie vydržal. Či si ho však kúpite dnes alebo o dva týždne, je jedno.
Živé stromčeky, ktoré budú zdobiť obývačky, sú už dávno všetky vyrezané zo škôlok. Teraz je ešte aj výber bohatý, tak netreba váhať.
Voda a chlad
Čo by ste mali urobiť, aby stromček zdobil vašu domácnosť čo najdlhšie a ihličie nebolo na zemi, ale na konárikoch? Ihneď, ako si ho doveziete domov, odrežte z kmeňa asi dvojcentimetrový kúsok a šup s ním do vedra s vodou a na balkón alebo napríklad do chladnej garáže. Kôru nechajte na mieste, je pre výživu stromčeka veľmi dôležitá. Sú v nej kapiláry, ktorými si ihličnan ťahá vodu.
Kúpeľ
Čím dlhšie bude stromček vo vode a v chlade, tým dlhšie vám potom vydrží. Ani v byte by však nemal zostať bez vody. V obchodoch sa predávajú špeciálne stojany, ktoré majú nádržku na vodu. Ak takýto stojan nemáte a nepotrpíte si na obrovský strom, namočte ho na pár hodín celý napríklad do vane. Aj ihličie potrebuje vodu. Nasaje si pár litrov do zásoby a pri vianočnej večeri bude vyzerať sviežo.
Po ozdobení môžete každý deň stromček orosiť. Nemusíte sa obávať, že si poškodíte ozdoby, pretože vodná hmla im neublíži. Skôr treba dávať pozor na svetielka. Ak ich máte viac, voda by im určite ublížila. Preto rosenie vynechajte.
[ad][/ad]Ďalej od radiátora
Vianočný stromček si väčšina z nás umiestňuje do rohu miestnosti. Panelákové byty nie sú také veľké, aby sme ho mohli dať do stredu. Vyberajte preto kút, ktorý je ďalej od radiátora. Ani priame slnko mu neurobí dobre. Nikto však pri sťahovaní v lete nemyslí na to, kam stromček umiestni. Väčšinou si miesto vyberáme v prvé Vianoce v novom prostredí.
V kontajneri
Ak nechcete riešiť všetky tieto veci okolo stromčeka, ale napriek tomu chcete mať doma živý a nie umelý symbol Vianoc, zabezpečte si napríklad jedličku vo väčšom kvetináči či kontajneri. Takýto stromček stačí pravidelne polievať a všetky ostatné starosti môžete zahodiť za hlavu. Ale aj v tomto prípade platí, aby bol čo najdlhšie v chlade. Po sviatkoch ho stačí odzdobiť a vyložiť von. Pokiaľ bývate v rodinnom dome, takýto stromček môžete využívať pár rokov. Potom ho jednoducho presadíte do záhrady.
Ozdobovanie zimných májov, čiže vianočných stromčekov, prišlo na naše územie iba začiatkom 19. storočia z Nemecka. Prvý vianočný stromček sa objavil v Prahe pri dome riaditeľa, režiséra a herca Stavovského divadla Jana Karla Leibicha, ktorý chcel ukázať krásu „Tannenbaumu“ svojim priateľom na každoročne usporadúvanom vianočnom večierku.
Jedličke trvalo 30 rokov, než sa stala bežnou tradíciou medzi panstvom a mešťanmi. Na vidiek tento zvyk prenikal veľmi pomaly. A hoci nešiel tradičnou cestou, ale od panstva k prostému ľudu, predsa len ho do konca 19. storočia prijali všetci ako vianočnú tradíciu.
Stromček bol chápaný ako náboženský symbol a jeho ozdoby tiež. Vetvičky symbolizovali Kristov večný život, papierové ruže boli symbolom Panny Márie – ruže bez tŕňov, rozvešané jablká symbolizovali Evu – matku ľudského rodu. V domácnostiach sa stromček zdobil veľmi skromne – maľovanými perníkmi a iným pečivom, sušeným ovocím, jablkami, orechmi a stužkami. Vešal sa za špičku nad štedrovečerný stôl, staval do stredu stola alebo na okno.