Ako by sme mali triediť odpad v domácnostiach
Rozhodujúce je venovať pozornosť nápisom na kontajneroch. Papier, sklo, kovy, plasty a viacvrstvové kombinované materiály, napríklad nápojové kartóny, sa triedia do rôznych nádob. Zberné autá sú rozdelené tak, aby zaviezli odpadky z jednotlivých kontajnerov osobitne na triediacu linku. Vytriedený odpad formujú ďalej na druhotné materiály.
Každá farba kontajneru má svoj význam.
Papier – modrý kontajner
Papier obsahuje približne 20 percent odpadu. Recyklovaním jednej tony papiera ochránime viac než dve tony dreva. Papier môžeme opakovane recyklovať (5 až 8-krát).
Do modrého kontajnera patria: noviny, časopisy, letáky, kancelársky papier, katalógy, papierové tašky, papierové a kartónové obaly, pohľadnice, obálky.
Do tohto kontajnera nepatria: znečistený, mastný a mokrý papier, použité plienky a hygienické potreby, obaly z nápojových kartónov, obal z masla
Sklo – zelený kontajner
Recyklovaním skla šetríme primárne materiály a množstvo energie. Je to stopercentne recyklovatelný materiál, ktorý ako jediný – spolu s hliníkom – môžeme recyklovať neustále.
Do zeleného kontajnera patria: sklenené poháre, nevratné sklenené fľaše, poháre od kompótov, úlomky tabuľového skla, sklenené vázy, sklenené obaly od kávy, kozmetiky a pochutín.
Do tohto kontajnera nepatria: znečistené fľaše, zrkadlo, drôtené sklo, keramika, porcelán, sklo kombinované s inými látkami, žiarovky.

Plast + kov + VKM (viacvrstvové kombinované materiály) – žltý kontajner
Na celom svete sa vyrobí takmer 100 miliónov ton plastov, z toho v Európe zhruba 24 miliónov. 10 miliónov ton pochádza z domácností.
Do žltého kontajnera patria: PET fľaše, plastové tašky a vrecia, plastové obaly od kozmetiky, drogérie, fólie, neznečistené nápojové kartóny (obaly od džúsov, vína, mliečnych výrobkov a iných nápojov), plechovky od nápojov, konzervy bez zvyškov jedla, kovové uzávery od jogurtov, uzávery od kompótov, kovové súdky.
Do tohto kontajnera nepatria: znečistené plasty, znečistené nápojové kartóny, podlahové krytiny, obaly z nebezpečných látok (z chemikálií, farieb, motorových olejov a iné), guma, kabelky, polystyrén, plasty s prímesami iných materiálov (napr. hračky), plexisklo, hadice, autoplasty, žalúzie, kovové obaly kombinované s inými materiálmi, kovové obaly znečistené nebezpečnými látkami (od farieb, olejov, benzínu, lepidla či sprejov).
*Nápojové kartóny – oranžový kontajner
Nachádza sa len v niektorých obciach. Ak vo svojom okolí nemáte takýto kontajner, umyté nápojové kartóny vhadzujte do žltých kontajnerov na plasty.
*Kovy – červený kontajner
Nachádza sa len v niektorých obciach. Ak vo svojom okolí nemáte takýto kontajner, vhadzujte do žltých kontajnerov na plasty.
Do červeného kontajnera patria: konzervy, kovové obaly, alobal, kovové súčiastky a výrobky, nápojové plechovky. Do tohto kontajnera nepatria: kovové obaly, ktoré sú kombinované s iným obalom, napríklad obaly zo zubnej pasty.
*Bioodpad – hnedý kontajner
Do hnedého kontajnera patria: šupky z ovocia a zeleniny, čajové vrecúška, lístie, tráva, záhradný odpad, odpad z verejnej zelene
Do tohto kontajnera nepatria: mäso, stavebný odpad, popol.
Možno ste nevedeli…
Odpadky z obalov, látky z nebezpečného odpadu a iné produkty, ktoré sa vyššie nespomenuli, môžete odniesť na určené miesta do zberných dvorov. V Košiciach sú také tri miesta: na Popradskej ulici, Jesennského 4 a Pri bitúnku 11. Staré lieky doneste do lekární. Žiarivky, LED svetlá a batérie patria do elektroodpadu (napr. zberný dvor alebo zberné miesto). Nepotrebné zachovalé oblečenie môžete posunúť ďalej, napr. charite. Stlačením plastov či papierov bude viac miesta v kontajneroch.
Marcela Cidilová

Premena recyklovaného odpadu
- 150 plechoviek sa premení na panvicu
- 30 novín a časopisov sa premení na krabicu od televízora
- 30 plastových fliaš sa premení na flisovú bundu
- 15 sklenených fliaš sa premení na akvárium
- 5 zaváracích fliaš sa premení na sklenenú vázu na kvety
(Zdroj: KOSIT a.s.)
Hierarchia odpadového hospodárstva nám objasňuje kroky, podľa ktorých by sme mali postupovať pri zaobchádzaní s odpadom:
– obmedziť rozsah odpadu, ktorý vytvoríme
– opakovane využívajme výrobky, pokým je to realizovateľné
– recyklujme až po opakovanom zužitkovaní
– zmeňme odpad na energiu
– skládkovanie je najhoršie a patrí mu posledný krok
Dokážete žiť bez odpadu?
Život bez odpadu môže byť aj váš životný štýl. Umožňuje opakované využitie všetkých zdrojov bez odpadu, ich skladovania či spaľovania.
Život bez odpadu môže byť aj váš životný štýl. Umožňuje opakované využitie všetkých zdrojov bez odpadu, ich skladovania či spaľovania. Život si uľahčíme zmenšením spotreby. Dôležitejšie ako veci sú predsa spomienky. Chcieť menej je to najviac, čo môžeme urobiť pre ľudí a našu planétu.
Už iba jedným nákupom vytvoríme množstvo odpadu, ktorému sa dá čiastočne vyhnúť. My môžeme rozhodnúť, ako si prinesieme produkty z obchodu domov. Väčšinou spotrebujeme minimálne tri plastové vrecká na ovocie a zeleninu. Potom si ešte nákup odnesieme vo viacerých igelitkách. Tie však vieme vymeniť za stále nákupné tašky či košíky. Ušetríme peniaze a pomôžeme našej prírode.
Už deti by sme mali vychovávať ku skromnosti a šetreniu. Nechať im 2-3 obľúbené hračky, s ktorými sa budú skutočne hrať, a zvyšok podarovať napr. detskému domovu. Odpad sa zníži aj tým, že sa nebudú kupovať plastové obaly na zošity. Naučte deti, aby si chránili a nezničili aktovky a peračníky – je zbytočné ich kupovať každý rok, aby šetrili aj výtvarnými pomôckami, podporujte ich v zbere papiera. Dospelí by mali ísť príkladom. Ak máte čas, tak si upečte vlastný chlieb či vyrobte mandľové mlieko. Ale keď ste zaneprázdnení, nakupujte bez obalov – prineste si vlastné poháre, nádoby, vrecúška. Používajte vlastnú prírodnú kozmetiku. Zachovávajte doma poriadok.

Na začiatku to nemusí byť ľahké, ale pomalými krokmi spravíme pre náš život a budúcnosť tu na Zemi veľké veci.
Zamietnite – naučte sa povedať nie neužitočným predmetom, ktoré vôbec nevyužijete. Odmietnite plasty na jedno použitie – znížte dopyt a zbavte sa konzumného spôsobu života.
Zredukujte – doma si nechajte iba veci, ktoré naozaj využívate a sú vám užitočné. Vyradené veci predajte, požičajte alebo darujte.
Znovu použite – nahraďte jednorazové produkty tými, ktoré môžete používať znova. Pitnú vodu si noste stále so sebou vo fľaši a nekupujte balené vody.
Zrecyklujte – to, čo neviete zamietnuť, zredukujte či znovu použite. Tým sa vyhnete tvoreniu odpadu.
Zvyšok skompostujte – všetko, čo môžete nechať zhniť, napr. šupky od ovocia či zeleniny.
(Zdroj: Bea Johnson – Domácnosť bez odpadu)
(MC)