Ako môžete ušetriť so zelenou energiou
Dve muchy jednou ranou. Znižovanie spotreby energie je nielen aktuálny svetový trend, ale využívanie obnoviteľných zdrojov, teda takzvanej zelenej energie, má aj príjemné dôsledky
v podobe nižších nákladov na prevádzku domácnosti. Poznáte ekologické technológie, ktoré vám prinesú dlhodobú úsporu?
Výber správnej technológie na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnosti nie je jednoduchý. Vyžaduje si dôkladné zhodnotenie možností konkrétneho rodinného, prípadne bytového domu. Na realizáciu si preto v prvom rade vyberte spoľahlivého
a skúseného partnera.
Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo je zariadenie využívajúce teplo z vonkajšieho prostredia. Premieňa energiu nahromadenú vo vzduchu, vode a zemi na vykurovacie teplo. No nielen to – v kombinácii so zásobníkom teplej vody zabezpečí tento spôsob vykurovania navyše aj ohrev vody. Energia nakumulovaná v týchto troch elementoch je pre nás permanentne k dispozícii. Tepelné čerpadlo je určené najmä pre nízkoteplotné vykurovacie systémy, ako napríklad podlahové kúrenie.
Slnečné kolektory
Každý rok dopadne zo Slnka na Zem asi desaťtisíckrát viac energie, ako ľudstvo za toto obdobie spotrebuje. Ako sme na tom na Slovensku? Slnečná energia, ktorá dopadne na územie Slovenska, je asi 200-krát väčšia oproti spotrebe všetkých primárnych energetických zdrojov u nás. Zvažovali ste už aj vy možnosť využitia tejto čistej energie na ohrev vody, vykurovanie alebo výrobu elektrickej energie? Technologické možnosti sú už dostupné aj u nás.
Slnečné kolektory využívajú energiu dopadajúceho slnečného žiarenia efektívne, znižujú potrebu dodávky tepla z hlavného zdroja, zmenšujú záťaž na životné prostredie
a znižujú náklady domácnosti. Môžete ich využiť v kombinácii s nízkoteplotným vykurovaním aj na podporu vykurovania.
Kotly a kachle na pelety
Pelety sú jednou z foriem pevnej biomasy, ktoré sú využiteľné hlavne pre energetické účely. Toto ekologické palivo je v porovnaní s fosílnymi palivami (uhlie, ropa, zemný plyn) z pohľadu emisií oxidu uhličitého (CO2) neutrálne, nakoľko sa pri jeho spaľovaní uvoľní iba toľko CO2, koľko rastlina počas svojho rastu prijala. To znamená, že využívanie biomasy na energetické účely nemá vplyv na tvorbu skleníkového efektu.
Vykurovanie peletami je mimoriadne pohodlné a náklady sú obdobné ako pri vykurovaní drevom. Nemusíte však každú chvíľu prikladať drevo a starostlivo strážiť oheň, aby nevyhasol. Kachle a kotol na pelety sa postarajú skoro o všetko sami. Vnútri majú totiž zabudovaný zásobník, kam nasypete pelety, na digitálnom displeji nastavíte požadovanú teplotu a čas, kedy chcete mať v miestnosti teplo, a kachle zariadia zvyšok. Teplotu potom môžete jednoducho regulovať stlačením tlačidla.
(PŠ, SZ)
Konštruktér prvého tepelného čerpadla na svete bol slovenský fyzik Aurel Stodola z Liptovského Mikuláša. Jeho tepelné čerpadlo z roku 1928 dodnes vykuruje radnicu v Ženeve. Teplo odoberá z vody jazera. Na Slovensku máme najdlhšie pracujúce tepelné čerpadlo v Hlbokom pri Bojniciach – od roku 1991 až doteraz pracuje bez jedinej poruchy.