Ako sa správne starať o kúpeľňu?
Plesne dokážu výrazne znepríjemniť život každému z nás. V domácnosti je plesniam vystavovaná najmä kúpeľňa. Ide totiž o miestnosť, kde stúpajú hodnoty vlhkosti pomerne vysoko, a práve preto sa v týchto priestoroch plesne veľmi rýchlo rozmnožujú. Vysoká vlhkosť poskytuje ideálne podmienky na rozmnožovanie.
Ako sa správne starať o kúpeľňu, aby vám kúpeľňové zariadenie vydržalo roky?
Mokré uteráky sušte
Každý člen rodiny by mal mať vlastný uterák či osušku. V kúpeľni máme vešiaky, na ktoré vešiame uteráky. Pri pravidelnom používaní však uteráky nestíhajú schnúť a visia mokré v kúpeľni. Práve za týmito uterákmi v škárach sa môže objaviť pleseň. Navyše mokré, nedostatočne vysušené uteráky môžu zapáchať, potuchnú.
Ak sa chcete správne starať o kúpeľňu, mokré uteráky nezabúdajte sušiť ideálne na sušiaku cez noc. Ráno ich opäť zaveste na pôvodné miesto. Uteráky by sa mali meniť ideálne každý druhý deň.
Ak máte aj vo WC malé umývadlo s uterákmi, nezabúdajte pravidelne meniť aj tieto uteráky.
Čistite priestor medzi škárami
Obkladačky či dlažba – tieto dôležité obkladové materiály sú oddelené škárami. Práve v škárach sa plesne vedia najrýchlejšie rozmnožiť. Okrem výberu vodoodolnej škárovacej hmoty je potrebné tento priestor pravidelne čistiť. Používajte však taký chemický prípravok, ktorý nepoškodí škárovaciu hmotu, ale dostatočne ju vyčistí od nečistôt.
Na čistenie týchto priestorov používajte starú zubnú kefku. Tá sa dostane aj do tých najužších škár a zabráni tak rozmnoženiu plesní. Okrem čistenia úchytiek na nábytku sú dôležité aj tieto priestory.
Kontrolujte priestor pod kúpeľňovou predložkou
Pri čistení kúpeľne nezabúdajte kontrolovať aj priestor pod kúpeľňovou predložkou. Stojaca voda vám môže spôsobiť vznik plesní, čo sa môže odzrkadliť aj na splesnení spodnej časti podložky.
Vždy po každom sprchovaní kontrolujte priestor pod podložkou, a ak tam máte vodu, vytrite ju. Ak sa vám podarí namočiť aj kúpeľňovú predložku, zaveste ju po sprchovaní a nechajte ju voľne vyschnúť.
Ak sa chcete správne starať o kúpeľňu, nezabúdajte pravidelne čistiť odtok. Zároveň venujte viac pozornosti čisteniu WC, vaňových zásten či čisteniu dvierok na sprchových kútoch. Nikdy nehádžte do záchoda zvyšky potravín či iné objemnejšie predmety, ktoré by mohli spôsobiť jeho upchatie. Ak by sa tak stalo, pomôcť by vám mohlo len krtkovanie, ale načo riskovať problémy?
Na čistenie kúpeľne môžete použiť napríklad aj sódu bikarbónu.