Bývajte podľa feng šuej
Feng šuej je založené na vnímaní energie Chi, ktorá je všadeprítomná, a aby ju mohol človek využívať, musí ju transformovať. Chi vyžaruje všetko živé a veci neživé ju transformujú. Každá vec je teda v podstate jej energetický nosič. Základom celého učenia je dosiahnuť harmóniu a rovnováhu. Celé čínske učenie hovorí o usmerňovaní toku energie, ktorá by v domácnosti mala plynulo prúdiť. Docieliť sa to dá odstránením prekážok.
Staré oblečenie, pokazené veci, ošarpaný nábytok z dôb minulých… Hmotné veci ovplyvňujú celý náš život, našu náladu, a preto by ste sa týchto vecí mali zbaviť, a to natrvalo. Sú však predmety, ktoré by v domácnosti nemali chýbať. Medzi ne patria napríklad fontány alebo rastliny. Bambus napríklad prináša šťastie a prosperitu do domu. Kvety ružovej farby zas prinášajú harmóniu.
V každej miestnosti prevláda iný druh energie. Nemalú úlohu hrajú aj svetové strany či intenzita denného svetla. Ešte predtým, ako začnete váš domov zariaďovať podľa feng šuej mali by ste pozornosť venovať priestoru pred hlavným vchodom. Je to veľmi dôležité miesto, pretože vysiela mnoho signálov. Cez hlavný vchod vchádzate do príbytku. Práve tam sa vytvára prvý dojem o vašej domácnosti. Patria tam predzáhradky, prístupová cesta, bránky. Všetko by malo pôsobiť živo a príjemne. Pred dvere nezabudnite umiestniť väčšiu rohožku. Na chodbe alebo vo vstupnej hale by ste si mali zavesiť zvonkohru. Tá spomalí tok energie a dá okamžite jasnú informáciu, že ste doma.
[ad][/ad]Pozor na mŕtveho muža
Spálňa je podľa feng šuej jedna z najdôležitejších miestností v domácnosti. Veď nie nadarmo sa hovorí, že spánok je základom úspechu. Posteľ by ste nemali umiestňovať do polohy tzv. mŕtveho muža. Tá vyplýva z toho, že ak zomrelého vynášajú von z izby, jeho nohy idú ako prvé cez dvere. Preto by ste ani vy nemali ležať tak, aby vaše nohy smerovali priamo na východ z izby. Často sa ale stáva, že situácia to inak nedovolí. V tom prípade sa snažte prerušiť toto smerovanie niečím masívnym, napríklad čelom postele.
Kuchyňa sa nazýva srdce domova. Ovplyvňuje energiu celej domácnosti. Pripravuje sa tam predsa jedlo pre rodinu. Trendom posledných rokov je spojenie kuchyne s jedálňou. Podľa zásad feng šuej to však nie je celkom v poriadku. V každej miestnosti prebiehajú úplne odlišné činnosti. V jednej sa varí a v druhej sa je. Miestnosti by mali byť oddelené priečkou alebo aspoň závesom.
Voľný prechod energie
Obývačka je miestnosť stretávania sa. Rozloženie nábytku súvisí s bohatstvom, zdravím a šťastím celej rodiny. Najdôležitejším nábytkom v izbe je pohovka, ktorá by sa určite nemala dotýkať steny. Zabránite tak voľnému prechodu energie. Zrkadlá v blízkosti gauča zas spôsobujú nervozitu. V tejto miestnosti by mali byť zastúpené všetky elementy feng šuej: drevo, oheň, zem, kov a voda, a to aspoň v symbolickej forme.
Kúpeľňa je miestnosť očisty. Prítomnosť vody obnovuje ducha. Vo feng šuej znamená aj peniaze, a preto si dajte pozor, aby vám vodovodný kohútik nekvapkal, pretože vám peniažky môžu odtiecť. Zatvorené dvere do kúpeľne minimalizujú finančnú stratu. Nezabudnite, že aj záchodové misy by mali byť pri nepoužívaní zakryté poklopom.
Rozmiestnite si zrkadlá podľa feng šuej
Mnohými nenávidené a zároveň mnohými zbožňované. Aj tak by sa dali opísať jedny z najbežnejších doplnkov našich domácností – zrkadlá. Ako si ho umiestniť podľa rád feng šuej?
To, ako si rozmiestnime nábytok či doplnky v izbe, má výrazný vplyv na prúdenie energie. Práve zrkadlá majú schopnosť odlákať, pritiahnuť, ale aj zdvojnásobiť tok pozitívneho alebo negatívneho myslenia. Priblížme si teda správne zásady ich umiestnenia, tvaru, ale aj veľkosti.
[ad2][/ad2]Zrkadlá s minulosťou
Zrkadlá by v prvom rade mali byť stále čisté a bez akejkoľvek pukliny či poškodenia. Ak sa vám podarí zrkadlo rozbiť, prípadne na ňom nájdete aj malú štrbinu, odstráňte ho z vašej domácnosti. Do izieb nevešajte ani staré alebo zájdené zrkadlá, ktoré už majú čo-to za sebou. Vraví sa, že si pamätajú všetko, čo sa stalo. Preto, ak sa rozhodnete si zakúpiť zrkadlo zo starožitníctva, opýtajte sa na jeho minulosť. Môže vytvárať negatívnu atmosféru a zabrániť úsmevu na tvári. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa starším kúskom radšej vyhýbajte.
Neodháňajte pozitívnu energiu
Podľa feng šuej by ste zrkadlá nemali umiestňovať oproti vchodovým dverám, oknám a oproti sebe. Práve tieto otvory sú vstupnou bránou pre pozitívnu energiu. Ak sa rozhodnete zrkadlo takto zavesiť, pozitívna energia môže buď uniknúť, alebo izbou iba preletieť. Najlepšou voľbou sú oválne a vypuklé. Dokážu odháňať zlých duchov a priniesť šťastie a pohodu.
Oproti postele – nie
Najvhodnejšou izbou pre umiestnenie zrkadla je obývačka alebo jedáleň. Podľa čínskeho umenia tieto miestnosti so zrkadlami prinášajú bohatstvo a úspech. Pri rozhodnutí zavesiť si zrkadlo v spálni zvoľte vhodný uhol. Nikdy ho neumiestňujte oproti postele tak, aby ste sa v ňom videli. Prečo? Vraj to prináša hádky a rodinný nepokoj.
[ad3][/ad3]