Bývať vo vlastnom dome neďaleko mesta. Dá sa to!
Mať svoj vlastný dom na príjemnom mieste, k tomu trochu pôdy na vlastnú zeleninu či kvety, je túžbou mnohých ľudí. Pre Košičanov je to často nereálna túžba. Pozemky v meste a okolí skoro nie sú, a ak áno, sú drahé a mať v meste dom, to je veľmi drahý sen.
Vo všeobecnosti si cena nehnuteľností v okolí Košíc dlhodobo drží cenový štandard. „Cena ani neklesá ani nestúpa. Skôr by som povedal, že aj keď sa stavia veľa nových domov, ceny nehnuteľností a pozemkov idú hore. Pozemkov v okolí Košíc je veľmi málo, čiže dopyt je značný, a čo sa týka stavieb, tie si držia stabilnú cenu,“ povedal maklér Tomáš Kolesár z realitnej kancelárie Paseo reality. Dodáva, že ceny nehnuteľností ďalej od Košíc s nie veľmi dobrou dostupnosťou sú niekedy až polovičné oproti košickým.
Nový či renovovaný
Nehnuteľnosti v Maďarsku sú veľmi lacné, aj keď je pravda, že v poslednom čase mierne narastajú. Kupujú ich predovšetkým obyvatelia z Košického kraja. Väčšinou ich zbúrajú a na ich mieste si postavia novú nehnuteľnosť alebo si ich renovujú. „Po renovácii však nie vždy tieto nehnuteľnosti spĺňajú kvalitu nových domov, a to hlavne v ďalších nákladoch na bývanie. Preto svojim klientom odporúčame radšej kúpu pozemkov a novú stavbu. Pozemky v Maďarsku sú ešte aj teraz veľmi lacné,“ uvádza maklér.
V novom dome sú jednoznačne nižšie náklady na bývanie. Keď si kúpite starý dom, platíte aj za pozemok aj za nehnuteľnosť. Keď ho chcete prerábať alebo zbúrať, aj to zvýši náklady, keďže staré domy majú aj starú kanalizáciu a všetky ostatné rozvody a môžu mať tiež narušenú statiku… Ako uvádza T. Kolesár, v konečnom dôsledku budete musieť robiť všetko nanovo. „Počnúc od strechy až po pivnicu. Zo starého domu vám tak ostane iba skelet. Ďalšie náklady budú spojené aj s odpratávaním sute. Pri kúpe domu by som určite do staršieho ako 10-ročného domu nešiel.“
Zbytočne veľký pozemok
Staršie stavby majú aj obrovské pozemky. Mladí ľudia však na takom pozemku nechcú pracovať a zbytočne zaplatia veľa peňazí za niečo, čo nikdy nevyužijú. „Veľakrát sú to však také pozemky, ktoré jednoducho nejde rozdeliť hlavne preto, že nemajú dobrú prístupovú cestu. Menší upravený pozemok je zaujímavejší ako dvadsaťárová záhrada, o ktorú sa treba starať,“ upozorňuje maklér.
Dôležité je aj to, kde sa rodinný dom nachádza. Či je to v radovej zástavbe starých domov, kde treba rátať s tým, že hoci si vy postavíte novostavbu, v susedstve budú možno neudržiavané staré domy, ktoré vám môžu spôsobovať problémy. „V novej lokalite, kde sú postavené nové domy, je aj ten komfort bývania oveľa lepší. Z okna sa nemusíte pozerať napríklad na susedovu preborenú strechu. Nehovoriac o možných hlodavcoch, ktoré sa v neudržiavaných domoch zdržiavajú,“ povedal Kolesár. Pripomína, že v novej zástavbe budete mať aj mladých susedov, s ktorými sa viete dohodnúť a vyjsť si vzájomne v ústrety.
Dom za trojizbový byt
Podobné skúsenosti má aj maklér Roman Horváth z realitnej kancelárie Realitné služby s. r. o. „Naša kancelária má v ponuke dosť nehnuteľností nachádzajúcich sa do 30 kilometrov za maďarskými hranicami. V niektorých obciach býva až 80 % Slovákov. Prírastok nastal aj rozvojom priemyselného parku Kechnec a aj vďaka stavbe diaľnice. Preto je dostupnosť do mesta vynikajúca. Kto sa chce uberať týmto smerom, môžem povedať, že ten, kto predáva v Košiciach trojizbový byt, za túto cenu si vie kúpiť nový dom neďaleko hraníc. Naši klienti uprednostňujú hlavne novostavby v nových lokalitách. Osvedčilo sa to už hlavne v maďarskej Rajke.“
Pozemky v Maďarsku sú väčšinou úzke a dlhé a s tým sa nič urobiť nedá, upozorňuje R. Horváth. „Pozemok dimenzuje aj stavbu. Na takomto pozemku určite nepostavíte dnes moderné bungalovy. Ak človek nemá skúsenosti so stavbou nového domu a aj napriek tomu sa rozhodne rekonštruovať alebo stavať svojpomocne, môžem povedať, že väčšinou sa takéto stavby predražia niekedy aj o 30 percent a viac. Nehovoriac už o nervozite. Určite odporúčam využiť služby spoločností, ktoré sa takýmito činnosťami zaoberajú.“
Ak ovládate jazyk, nemáte problém pochodiť si blízke pohraničie a vybrať si pozemok či stavbu sami. „Cez realitku sa však vyhnete viacerým problémom. Vždy je dobre staviť na takú, ktorá má už dlhoročné skúsenosti. Veľakrát si ľudia kúpia nehnuteľnosť a až neskôr zistia, že kúpili vlastne mačku vo vreci a stavba má veľa nedostatkov. Skúsený maklér vie povedať, či stavba nie je zatečená alebo či nemá podmytú pivnicu,“ dodal na záver Roman Horváth.
Chceli sme sa aj sami presvedčiť, či to s cenami maďarských nehnuteľností je fakt tak, ako nám ich prezentovali makléri. Z našich zistení vyplynulo, že majú pravdu. Veď posúďte sami…
Ceny pozemkov sa v Košiciach podľa lokality šplhajú až niekde k 400 eurám. Napríklad v mestskej časti Sever zaplatíte okolo 380 eur za m2, ale na takej Suchodolinskej ulici vás vyjde štvorák na 194 eur. Stavebný pozemok v Poľove stojí iba 80 eur za m2. Cena sa odvíja aj od toho, či sú na pozemku inžinierske siete.
Iné to je napríklad v Tornyosnémeti, kde cena za m2 stavebného pozemku začína od 10 eur. Našli sme aj stavebný pozemok v Hidasnémeti cca 3 km od štátnych hraníc. Pozemok je 18 m široký a 86 m dlhý a za m2 tam zaplatíte 21 eur. Podobná situácia je aj pri kúpe rodinného domu. Päťizbový poschodový rodinný dom neďaleko Košíc so zastavanou plochou 108 m2 stojí viac ako stotisíc eur. Gazdovský dom v obci Göncruszka, ktorá je asi 8 km od hraníc, má síce rozlohu zhruba 85 m2, ale jeho cena je iba 25 000 eur.
Nový 3-izbový dom v Tornyosnémeti v štandardnej výbave s obytnou plochou 83 m2 a záhradou s výmerou 210 m2 vás vyjde na necelých 106-tisíc eur. Nový 3-izbový holodom v Barci s rozlohou 90 m2 a záhradou s výmerou 130 m2 si môžete kúpiť za 190 000 eur.(JV)
(JV)