Citrónovník vytvorí atmosféru tropického raja
Citrusová okrasná rastlina je vhodná na pestovanie v interiéri aj v exteriéri. Ak si ju však chcete zaobstarať kvôli čerstvým citrónom priamo z kvetináča, nebude to také jednoduché.
Citrónovník je teplomilnou až subtropickou rastlinou s vysokými nárokmi na dostatok svetla. Ideálna teplota je preň 22 až 30 °C. V zimných mesiacoch je preto v našich podmienkach starostlivosť oň náročnejšia. Na prelome mája a júna je najlepšie citrónovník presadiť do voľnej pôdy v záhrade či na balkón. V lete môže byť umiestnený aj na priamom slnku. Treba však dávať pozor na to, aby jeho pôda úplne nevyschla.
Pri pestovaní citrónovníka by ste mali dbať na použitie vhodného substrátu. Mal by to byť taký, ktorý po čase nestráca vzdušnú štruktúru a nerozkladá sa. Jednou z možností je namiešať si vlastný substrát použitím rašeliny, humusu, záhradnej zeminy a trochu riečneho štrku. Ak si chcete substrát radšej kúpiť v obchode, zvoľte si ten z kokosového vlákna.
Citrónovník je potrebné zalievať vždy vtedy, kedy to potrebuje. Ak ste začínajúcim pestovateľom, môže vám pomôcť senzor vlhkosti pôdy, aby ste ho zbytočne neprelievali.
Kedy je vhodný čas citrónovník presadiť? Ak vidíte, že má prerastené korene, ktoré trčia z kvetináča von. Nový kvetináč vyberte len o niečo väčší ako pôvodný, aby citrónovník dobre prekorenil pridaný substrát.
Nezabudnite na to, že v miestnosti, v ktorej pestujete citrónovník by ste nemali skladovať žiadne ovocie ani zeleninu. Etylén, ktorý sa z nich uvoľňuje pri dozrievaní, môže spôsobiť opadávanie listov na vašom citrónovníku.
Foto: shutterstock