Čo čaká na Slovákov pri bývaní v Maďarsku?
Lacné nehnuteľnosti a pokojný život v pohraničných maďarských dedinách láka v poslednom čase nielen Slovákov žijúcich na západe našej krajiny, ale aj Košičanov. Pozreli sme sa preto bližšie na nevyhnutné „vybavovačky“.
Ak máte záujem využiť výhody bývania v Maďarsku, musíte na úvod vyriešiť niekoľko základných otázok. Napríklad aj takú, či chcete mať u našich južných susedov trvalý alebo prechodný pobyt.
Kartička rezidentského bývania
Trvalý pobyt nie je podmienkou bývania v Maďarsku. „Ak sa Slováci rozhodnú, že ho nechcú, musia si svoj pôvodný nechať na Slovensku a nahlásiť sa na prechodný, keď dostanú tzv. kartičku rezidentského bývania,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ PASEO Development Tomáš Domik, pričom ďalej spresňuje, že v tomto prípade budete mať rovnaké práva na bývanie ako maďarský občan. Mnoho ľudí si myslí, že ak sa rozhodne pre trvalý pobyt v zahraničí, stráca slovenské občianstvo. Je to mylná informácia, pretože to s tým nijak nesúvisí.
Oslovili sme notára z pohraničnej maďarskej obce Hidasnémeti, čo je potrebné vybaviť pre trvalý pobyt v Maďarsku. „V prvom rade sa musíte zaregistrovať na imigračnom úrade. Najbližší sa nachádza v Miškolci. Na registráciu budete potrebovať nasledujúce dokumenty. List vlastníctva, nie starší ako 30 dní alebo kúpno-predajnú zmluvu. Ďalej potvrdenie o príjme, doklad totožnosti. V prípade dieťaťa musia byť prítomní aj obaja rodičia s dokladmi dieťaťa a jeho rodným listom. K žiadosti potrebujete kolok v hodnote 1 000 forintov (v prepočte 3,29 €), ktorý dostanete na pošte,“ hovorí notár Ladislav Szakály. Po imigračnom úrade je ešte potrebné novú adresu nahlásiť na matričnom úrade. Najbližší je v Gönci. Po vybavení všetkých „papierovačiek“ ohľadom pobytu môžete vaše dieťa prihlásiť do maďarskej školy či škôlky.
Všetko na jednom mieste
V Maďarsku fungujú úrady inak ako u nás. Na jednom mieste viete vybaviť viacero vecí naraz. „Pre tri – štyri obce je jedno centrálne stredisko, ktoré väčšinou sídli v najväčšej z nich. Výhodou je najmä to, že sa v ňom nachádza viacero inštitúcií. Ako sociálna poisťovňa, daňový úrad, kataster, polícia a pod. Je to výhodné, pretože nemusíte cestovať do veľkých miest a navštevovať úrady na rôznych miestach,“ hovorí Tomáš Domik. Ak si chcete napríklad v Maďarsku prihlásiť auto, je to možné s rezidentskou kartičkou. V tomto prípade je potrebné zájsť na policajný útvar v danom okrese.
Bariérou, pravdaže, môže byť jazyk. Aj tu však máte možnosti. Buď si zoženiete tlmočníka, alebo si svoje vysnívané bývanie jednoducho kúpite cez realitnú kanceláriu, ktorá zabezpečí všetko za vás. „Ak sa klient rozhodne pre nehnuteľnosť napríklad v pohraničnej dedine Tornyosnémeti, naša spoločnosť mu zabezpečí potrebnú komunikačnú pomoc. Zastrešíme mu taktiež kompletný servis a takisto ho prihlásime do jednotlivých inštitúcií, úradov,“ dodáva T. Domik.
Dane a energie
Daň z nehnuteľností v Maďarsku funguje tak, že je splatná jednorazovo pri kúpe domu vo výške zhruba jedného percenta z ceny nehnuteľnosti. „Výška sa odvíja podľa toho, kde tá nehnuteľnosť je, to znamená, že v Budapešti je to najviac a v pohraničí najmenej. Cena médií je v Maďarsku taktiež nižšia ako na Slovensku. Klient sa na odber vody a elektriny nahlasuje po skolaudovaní a odovzdaní domu. V prípade nášho projektu Home4ALL nie je potrebné riešiť nahlasovanie plynu, využívame totiž najefektívnejšie zdroje vykurovania, ktoré poháňa elektrika,“ prezradil Tomáš Domik z PASEO Development.
Čo s mobilom?
Život bez mobilných telefónov si vie len málokto predstaviť. Ceny volaní sú zvyčajne súčasťou bežného roamingového volania a na dátové služby poskytuje väčšina operátorov balíčky. Nie je na škodu si však zabezpečiť napríklad mobil s duálnou SIM kartou, kde budete mať jednu slovenskú a druhú maďarskú. Tým, že sme súčasťou Európskej únie, operátori zabezpečujú rovnaké ceny volania a SMS u nás aj v zahraničí.
Bývanie v Maďarsku teda nie je žiadnym strašiakom. Práve naopak, život v maďarských dedinkách je jednou z alternatív, ako uniknúť z betónovej džungle a nájsť vytúžený pokoj.