Dane súvisiace s predajom vašej nehnuteľnosti
Pred, aj po predaji vašej nehnuteľnosti, je okrem iných radostí, starostí a povinností potrebné myslieť, aj na povinnosti týkajúce sa daní. Táto téma je veľmi rozsiahla a v nasledujúcich riadkoch, vám zjednodušene vysvetlím niekoľko základných pojmov. V každom prípade vám odporúčam sa vždy pred transakciou poradiť s odborníkom v tejto oblasti.
Základné pojmy
Spôsob nadobudnutia nehnuteľnosti – je prevod nehnuteľnosti a to hlavne predaj/kúpa, dedenie, darovanie, zámena a medzi inými ďalšími, aj prevod členských práv na bytovom družstve (kúpa družstevného bytu).
Moment nadobudnutia nehnuteľnosti – v prípade kúpy, darovania, alebo zámeny nehnuteľnosti, je deň nadobudnutia deň, keď bol povolený vklad tejto nadobúdacej zmluvy v katastri (t.j. dátum na rozhodnutí o povolení vkladu do katastra). Pozor!!! Nie je to deň , keď sa zmluvy podpísali, alebo odniesli na kataster. Pri nadobudnutí dedením, je momentom nadobudnutia deň smrti poručiteľa (osoba, po ktorej ste nehnuteľnosť dedili). Pri nadobudnutí rozhodnutím súdu, je momentom nadobudnutia dátum určený v rozhodnutí a ak tam nie je, tak právoplatnosť rozhodnutia.
Daňová povinnosť – ak máte príjem z prevodu nehnuteľnosti neoslobodený od dane a presahuje sumu vo výške 1901,67 €, tak ste povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb.
Príjem z prevodu – príjem získaný predajom nehnuteľnosti, alebo časti nehnuteľnosti (Kúpno-predajná cena).
Zisk – ak príjem z prevodu nehnuteľnosti nie je oslobodený od dane z príjmu, tak zisk je rozdiel medzi hodnotou nehnuteľnosti pri nadobudnutí (čo ste za nehnuteľnosť dali ) a hodnotou nehnuteľnosti pri predaji (čo ste za nehnuteľnosť dostali).
Odrátanie výdavkov – Výdavky, ktoré si môžete odrátať od zisku sú vymedzené v zákone o dani z príjmov §8 ods. 5, samozrejme s ohľadom na spôsob nadobudnutia nehnuteľnosti.
Oslobodenie príjmu z predaja – po 1.1.2011 je v platnosti zákon, že oslobodený od dane z príjmu pri predaji nehnuteľnosti ste iba v prípade, ak od momentu nadobudnutia nehnuteľnosti ubehlo 5 rokov (ak vlastníte nehnuteľnosť min. 5 r.). V tomto prípade nie ste povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb.
Predaj nehnuteľnosti nadobudnutej:
1) Kúpou – ak ste oslobodený od príjmu z predaja, tak tieto dane pri predaji nemusíte riešiť. Ak máte daňovú povinnosť tak po odrátaní výdavkov musíte zo zisku zaplatiť daň a zároveň aj jednorazový odvod do zdravotnej poisťovne.
2) Dedením – ak ste predali nehnuteľnosť zdedenú v priamom rade (priamy predok t.j. rodičia, prarodičia, vnuci, deti) tak ste od dane z príjmu oslobodený. Ak sa dedila nehnuteľnosť medzi manželmi, tak je dedič pri následnom predaji nehnuteľnosti oslobodený od dane z príjmu iba v prípade, ak poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť min. 5 rokov. Ak je dedič iná osoba alebo príbuzný v nepriamom rade (súrodenci, strýko, sesternica…), tak oslobodený od dane pri následnom predaji dedenej nehnuteľnosti bude, až po 5 rokoch odo dňa smrti poručiteľa.
3) Darovaním – ak predáte nehnuteľnosť nadobudnutú darovaním, tak ste od dane z príjmu oslobodený až po 5 rokoch od nadobudnutia. Ak ste predanú nehnuteľnosť nevlastnili 5 rokov, tak je tu podstatný darca:
a) Ak by túto nehnuteľnosť teraz predával darca a bol by oslobodený od dane z príjmu, tak vy si po predaji nehnuteľnosti viete odrátať výdavky vymedzené zákonom.
b) Ak by darca nebol oslobodený od dane z príjmu tak je váš výdavok cena, za ktorú darca nadobudol nehnuteľnosť.
Záver
V tejto téme je ešte veľa ďalších náležitostí týkajúcich sa daní a nehnuteľností, na ktoré tu už neostal priestor a preto pre viac informácii ma neváhajte kontaktovať na t.č. 0915 881 382.
Témy o nehnuteľnostiach zverejnené v tomto denníku nájdete aj na stránke www.vitoreal.sk v časti blog.
Ilustračné foto: Shutterstock