Na kompletnú rekonštrukciu bytu nemusíte byť sami
Mnohí celkovú rekonštrukciu bytu považujú za požierač času, energie aj peňazí, preto z nej majú obavy. Pritom na renováciu nemusíte byť sami. Bremeno premeny vášho bývania si na svoje plecia rada vezme spoločnosť MV BUILDING, s.r.o.
Obzeráte sa pri čítaní tohto textu po byte a premýšľate, čo všetko spadá do celkovej rekonštrukcie? Konateľ MV BUILDING Michal Vejačka do nej zahŕňa renováciu stien bytu, teda obkladačské práce, montáž sadrokartónových podhľadov, maľovanie a stierky. „Samozrejme, to nie je všetko. Obnova bytu pozostáva aj z výmeny radiátorov, elektroinštalácie, vodoinštalácie. Zakladáme tiež podlahy či parkety, montujeme zárubne a osadenie dverí. Byt sa po renovácii môže zmeniť na nepoznanie,“ opisuje.
Najprv jadro
Ako prvé na rade je bytové jadro. Staršie byty s umakartovým jadrom sú dedičstvom socializmu. Jadro nevyzerá dobre a rekonštrukciou sa ho dá zbaviť. Murované jadro pôsobí modernejšie a jeho dispozičné riešenie je len na vás.
„Pri obnove bytového jadra sú dôležité centimetre, ktoré dokážu dať priestoru nové možnosti. Často laik nevidí, že stačí otočiť umývadlo či posunúť priečku, my však áno,“ hovorí Michal Vejačka z MV BUILDING. „Vieme vypracovať projekt rekonštrukcie a vizualizáciu budúceho priestoru. Vďaka tomu sa nemôže stať, aby bol zákazník nespokojný s finálnou podobou.“
Renováciou musí prejsť aj podlaha v byte. „Nesmie sa zabúdať na vyrovnanie podkladu pomocou samonivelizačnej stierky. Inak by podlaha nebola rovná,“ hovorí Vejačka. Veľkou výhodou dnešných plávajúcich podláh je predovšetkým to, že laminát je takmer na nerozoznanie od prírodných materiálov.
V kuchyni dlažba
Do kuchyne si mnoho ľudí volí dlažbu, ktorá je odolnejšia a trvácnejšia. Navyše, s vydláždenou podlahou sa nemusíte báť zatečenia či vytopenia.
Úprava stien v podobe omietania poteší, pretože tieto práce signalizujú blízky koniec renovácie. Základom pre omietku je kvalitný podklad. Staršie nátery treba oškrabať až na pôvodnú omietku, tapety odstrániť. Veľký návrat zažívajú tapety. Dnes sa však netapetuje celá miestnosť. Trendom je tapetovať jednu, maximálne dve steny. Skôr, ako si vyberiete vzor tapety, je potrebné zvoliť jej umiestnenie. Najvhodnejšou stenou je tá najsvetlejšia.
Osadenie dverí
Zárubne dverí sa časom stávajú opotrebovanými. Nové sa montujú až po povrchovej, finálnej úprave stien a podláh. Dverný otvor nesmie byť krivý. Akákoľvek nezrovnalosť by sa ukázala pri zasadnutí dvier do rámu.
Ak chcete mať svoje bývanie otvorené a priechodné, na trhu je pre vás verzia tzv. tunela. Ide o zárubňu bez pántov, otvoru na zámok a drážok na tesnenie. Využíva sa v mieste priechodu medzi dvoma izbami.
Zhmotniť akúkoľvek vašu predstavu zrekonštruovaného bývania do skutočného sveta vám pomôže spoločnosť MV BUILDING, s.r.o.
(EH, MV)