Od priesady po stromček
Pestovanie nordmannskej jedle je hotová veda. Stromy sú veľmi náročné na živiny, nemajú radi teplé letá bez dažďa, ale ani dlhé silné mrazy.
Stromčeky sa musia pestovať na oplotených plantážach. Srnky a jelene si totiž s radosťou pochutnávajú na konárikoch. Obhryzený stromček by už nikdy nemal peknú formu. Často je nutné ho vyrezať a vyhodiť.
Celoročná starostlivosť
Sadeničky stromčekov sa vysádzajú na plantáže vo veku dvoch až štyroch rokov. Klasický asi dvojmetrový krásavec rastie približne sedem rokov.
Stromčeky musia viackrát do roka opatrovať. „Najskôr sa na jar robí postrek proti burine, pretože hlavne tráva by ich mohla zadusiť. Potom nasleduje hnojenie. Po hnojení prichádzajú na rad paličky, ktoré sa umiestnia na vrchol každého stromčeka. Takýmto spôsobom zabránime vtákom, aby si sadali na špicu a zlomili ju,“ hovorí Jarka Oberthon, Košičanka, ktorá pestuje stromčeky na plantáži v Dánsku.
Niečo sa dá aj „opraviť“
„Keď stromčeky vyženú nové výhonky, musíme prejsť celú plantáž a skontrolovať rast každého jedného. Vieme ‚opraviť‘ také stromčeky, ktorým narástli dva vrcholy. Tie pokrivené sa zase dajú pekne narovnať. Nadmerný počet vetvičiek sa vystriháva,” hovorí Jarka a dodáva, že pokiaľ sa do stromčekov pustia škodcovia, nasleduje striekanie, ktoré je často veľmi nákladné.
Stromy musia dýchať
Aby sa k stromčekom dostal vzduch a dobre rástli, pestovatelia odstraňujú na každom z nich spodné vetvy. Tým sa umožní vzduchu, aby prúdil medzi vetvami. „Pokiaľ sú veľmi tesne pri sebe, tvoria sa na ihličí riasy, ktoré spôsobia, že ináč lesklé ihličie sa stane matným,“ prezrádza Jarka. Robí sa to manuálne s kliešťami v rukách. Hoci už dnes používajú hydraulické, musia sa pristaviť pri každom jednom strome a prebytočné konáre odstrihnúť.
V lete sa značia aj hnoja
V auguste sa začína so značením stromčekov. „Celú plantáž prejdeme a každý jeden stromček prezrieme a začleníme do určitej kategórie. Pri ich hodnotení berieme do úvahy výšku, šírku, odstup medzi jednotlivými konármi, farbu a dĺžku ihličia.“
Na jeseň sa stromčeky opäť hnoja, aby ihličie získalo peknú zelenú farbu. Svetlé ihličie na stromčeku môže napríklad znamenať nedostatok vápnika v pôde.
[article slug=”ekologicke-vianoce-s-prenajatym-zivym-stromcekom”][/article]Príprava na dlhú cestu
Koncom novembra sa potom stromčeky musia vyrezať, povyťahovať z plantáže na nakladacie miesto, zasieťovať, napaletovať a naložiť na kamión. „Robíme to s radosťou, pretože vieme, že stromčeky budú rozdávať našu radosť ďalej,“ dodala na záver Jarka.
Foto: shutterstock