Posedenie vonku si môžete vychutnať aj v zime
Ak máte vo vašej záhradke altánok alebo letnú terasu, zrejme ich využívate najmä na relax po náročnom pracovnom dni alebo na príjemné posedenie s priateľmi. Rozmýšľate však, ako tieto priestory využívať po celý rok a dopriať si tak oddychové posedenie „vonku“ aj keď je chladno? Poradíme vám, ako pripraviť altánok alebo letnú terasu na zimu.
Altánok – útulná romantika
V rodinných domoch so záhradou sú altánky v súčasnosti veľmi obľúbené. Dokážu vytvoriť neopakovateľnú atmosféru. Zútulnia priestor, pôsobia romanticky a navyše majú široké využitie. Kto by predsa netúžil po útulnom malom domčeku, v ktorom môže relaxovať, pripraviť si príjemné posedenie s priateľmi či len tak si čítať alebo popíjať obľúbený nápoj. Altánok vás zároveň ochráni pred prudkým slnkom, dažďom či vetrom. Tým, že je to polootvorená stavba, máte zároveň pocit, akoby ste sa nachádzali priamo vonku. Táto záhradná stavba vás navyše finančne nezruinuje, či už sa rozhodnete kúpiť hotový altánok alebo si ho svojpomocne vyrobíte.
Terasa – druhá obývačka
Terasa ako súčasť rodinného domu slúži ako záhradná obývačka. Prepája rodinný dom so záhradou. Využiť sa dá, napríklad, aj na obľúbené grilovanie. Môžete v nej pestovať obľúbené rastliny a kvetiny alebo využívať na cvičenie. Pre jej bohaté využitie by bola škoda ju nepoužívať aj počas chladnejšieho obdobia. Z materiálov sa na stavbu terás využíva najmä drevo, kameň, keramická dlažba a kompozit.
Príprava na zimu
Ak vlastníte altánok alebo terasu, zrejme ich najčastejšie využívate počas teplých mesiacov. Ani v zime sa však s posedeniami „vonku” nemusíte úplne rozlúčiť. Stačí sa o priestory správne postarať pred nástupom zimnej sezóny aj počas nej, aby po skončení zimy nezostali poškodené a boli zároveň pripravené na príchod ďalšieho letného obdobia. Po náročnej letnej sezóne je vhodné priestor poriadne popratať – vyselektovať nahromadené náradie, nanosené lístie a iné nepotrebnosti. Až potom sa pustite do čistenia. Ak ste počas upratovania našli v stavbe nejaké trhlinky či škáry, je nevyhnutné všetky nedostatky ešte pred nástupom zimy opraviť a zaizolovať. Sneh a nízke teploty by totiž mohli narobiť ešte väčšiu škodu. Odporúčame ošetriť altánok či terasu aj špeciálnym lakom alebo ochranným náterom.
Ochrana proti zime
Väčšina terás a altánkov sú otvorené stavby. Preto na ich zakrytie budete počas chladných mesiacov potrebovať nepriepustný a nepremokavý materiál. Ideálna je špeciálne vyrobená ochranná plachta alebo fólia, ktorá dostatočne
prekryje celú plochu. Plachta chráni proti nárazovému vetru, mrazu, dažďu aj snehu. Vďaka tomu si budete môcť pobyt v altánku vychutnať v každom počasí. Ak sa rozhodnete investovať do vysoko kvalitnej fólie, vydrží vám dlho. Tým, že je vyrobená z priehľadného materiálu, do vnútra stavby bude aj naďalej prenikať dostatok svetla.
Teplo nadovšetko
Ochranná plachta zamedzí vetru a eliminuje chlad. Ak však túžite po altánku alebo terase, v ktorej by bolo navyše príjemné teplo, môžete zvážiť aj špeciálne zateplenie. Či už v podobe izolácie alebo externého zdroja tepla, teda ohrievača. Výbavu si môžete doplniť aj o hrejivú deku a vankúše na sedenie, ktoré odizolujú chlad z lavičky.
Altán – vynález z čias Antiky
Pôvod altánku sa datuje ešte do čias antiky. „Altán“ bola nízka vyhliadková vežička, umiestnená na streche domu. Až neskôr začal altánok slúžiť ako záhradná stavba. Tento záhradný domček môže byť murovaný, drevený, kovový, prípadne kombinovaný. Postavený býva v tvare štvorca alebo kruhu, obľúbené sú aj šesť alebo osemuholníkové pôdorysy. Prevedenie altánku môže byť nenáročné a jednoduché, ale aj výrazné a honosné.
Foto: shutterstock