Ste nováčikom v pestovaní rastlín? Zaobstarajte si Aglaonemu!
Aglaonema alebo večne zelená čínska rastlina je obľúbená pre jej krásne veľké listy a nenáročnú starostlivosť. Zároveň je skvelou voľbou pre tých, ktorí kvety zabúdajú polievať či hnojiť.
Aglaonema pochádza z tropických lesov juhovýchodnej Ázie. Existuje až 20 rôznych druhov tejto rastliny, ktoré sa líšia svojou štruktúrou a farbou listov. Na nich môže mať pruhy alebo fliačiky bielej, žltej alebo dokonca aj ružovej a červenej farby. Svojím sfarbením sa nápadne podobá na známu Difenbachiu, líšia sa však šírkou listov.
Aké podmienky potrebuje?
Rastline sa najlepšie darí na nepriamom svetle. Rôzne druhy sa jemne líšia vo svojich nárokoch na svetlo, ale vo všeobecnosti je pre ich listy najlepšie, ak sú na slabom svetle. Priamym slnečným lúčom by sa mali vyhýbať, pretože sa im listy môžu spáliť.
Ideálna teplota je pre Aglaonemu medzi 18 °C až 27 °C, kritická je teplota pod 15 °C. Aby sa jej darilo, vlhkosť by mala byť priemerná až vysoká.
Aglaonema a polievanie
Rastlina potrebuje pôdu s dobrou odvodňovacou schopnosťou a kvetináč s dierkami. Treba ju výdatne polievať, ale pred každým poliatím by mala byť aspoň vrchná časť zeminy suchá.
Ako rastlinu rozmnožovať?
Ideálne obdobie je jar, pričom je potrebné odrezať list so stonkou a nechať ho zakoreniť priamo vo vode.
Možné choroby
Ak si na svojej Aglaoneme všimnete skrútené listy s hnedými okrajmi, môže za to prílišný chlad či umiestnenie v prievane. Hnedé špičky listov sú znamením, že v miestnosti, kde sa rastlina nachádza, je vzduch s nedostatočnou vlhkosťou.
Foto: shutterstock