Vyrobte si klímu, tipy ako schladiť domácnosť počas tropických horúčav
V súčasnosti čelíme tropickým teplotám, ktoré trápia obyvateľov celého Slovenska. Zavedenie klimatizácie je drahšia položka, preto prinášame tipy, ako sa zaobísť aj bez nej.
Niektoré tipy sú rafinovanejšie, no efektívne. Iné možno poznáte, ale ešte ste ich nevyskúšali.
Vyrobte si domácu klímu za pár eur
Tento tip je pre tých, ktorí nechcú alebo nemôžu za klimatizačnú jednotku zaplatiť veľké sumy.
Bude vám stačiť polystyrénový termobox, dve plastové odpadové kolená, menší ventilátor a ľad. Na veko termoboxu vyrežete tri kruhy. Tie by mali mať o pár milimetrov väčší priemer ako odpadové kolená a ventilátor. V strede vyrežete kruh podľa ventilátora a po bokoch to isté, len pre plastové kolená. Tie vám poslúžia na vývod vháňaného vzduchu prostredníctvom ventilátoru. Ľad nasypete do vnútra termoboxu, zapojíte ventilátor a v miestnosti tak máte efektívny ochladzovací systém. Ak máte ventilátor, ktorý treba zapojiť do zástrčky, bude musieť byť táto domáca klíma závislá od miesta, kde vám dočiahne kábel. Možno sa rozhodnete uprednostniť mobilnú domácu klímu, ku ktorej treba len USB ventilátor, ten stačí napojiť napríklad do powerbanky.
Stopka spotrebičom
Každý elektronický spotrebič vyžaruje teplo. Snažte sa teda obmedziť alebo úplne vypojiť zo siete tie, ktoré k normálnemu chodu domácnosti nepotrebujete. Je to šetrný prístup, ktorý sa neskôr prejaví napríklad preplatkom za energie a zníži teplotu domácnosti.
Egyptský spôsob ochladzovania
Tento tip využívajú Egypťania, no je o niečo radikálnejší. Majú na to tri spôsoby. Prvým je pred spaním namočiť pyžamo alebo posteľnú plachtu do vody. Druhým je vložiť bielizeň alebo pyžamo do mrazničky. To vás schladí, no na prvý pokus je to šok. Neskôr si už zvyknete. Je to len pre tých odvážnejších.
Zavrieť alebo otvoriť okno?
Najlepšie, čo môžete urobiť je, že otvoríte okná, a tým vznikne prievan. Avšak, odporúča sa to len v ranných a večerných hodinách. Počas dňa sa vzduch v exteriéroch nahrieva, a tak by ste si púšťali dovnútra len teplý vzduch. Ak je to na nevydržanie, otvorte okná aj cez deň, no pred okno zaveste mokrý textil, ktorý prúdiaci vzduch do interiéru čiastočne ochladzuje.
Ventilátor trochu inak
Vhodným “life hackom” je tiež prevesiť mokrý kus uteráku cez ventilátor. Dajte si pozor na to, aby vrch zaveseného materiálu nebol mokrý a ventilátor tak nevyskratoval. Je to jednoduchý a efektívny spôsob ako schladiť prúdiaci vzduch z ventilátora. Pred neho môžete položiť tiež misku s ľadom alebo ich nasypať do viacerých nádob a rozostaviť po obvode izieb. Táto kombinácia s prúdom vzduchu bude víriť padajúci studený vzduch z nádob s ľadom po miestnosti.
Gréci to ošetrili inak
Predstavte si mestečko Santorín s ikonickými bielymi domčekmi. Už pred výstavbou domu vedeli, že budú vonkajšie steny vystavované veľkým teplotám. Preto ich steny i strechy natreli svetlejšími farbami, aby odrážali časť slnečného žiarenia. Je to hlavne pre tých, ktorí práve stavajú svoje príbytky, ale aj pre tých, ktorí ich už majú. Tým, že sa strecha zahrieva najviac, je vhodné natrieť ju svetlejšími farbami alebo obklopiť odrazovým materiálom.
Iné spôsoby ochladenia tela
Jedným z nich je sprcha, ktorá ale nemá byť ľadová. Detský bazénik na balkóne k ochladeniu chodidiel tiež nie je zlou voľbou. Ventilátor bez žiadnych “vylepšovákov” nie je vhodný na ochladzovanie, pretože len víri nahriaty vzduch. Zatiahnuté žalúzie majú smerovať oblými článkami von smerom nahor, najefektívnejší typ roliet je “Deň a Noc”.
Ako sa počas letných mesiacov ochladzujete vy? Podeľte sa s vašimi tipmi v komentároch.
Denis Dufala