Tlieskajte našim hokejistom, a nie, keď chytáte mole
V každej domácnosti občas treba vygruntovať takpovediac od podlahy. Niekedy je však lepšie začať od police… Šatové či múčne mole sú malé potvorky, ktorých sa iba veľmi ťažko zbavujeme.
Najväčším problémom je, že si ich na začiatku ani nevšimnete. Sú to malé motýliky, ktoré hľadajú pokoj a dostatok potravy. Existujú dva druhy – moľa múčna a moľa šatová. Ak majú strieborné krídelká bez tmavých škvŕn, ide o šatové mole. Nuž a tie druhé sú múčne. Šatové potrebujú pre svoju výživu kreatín, ktorý sa nachádza hlavne v bavlne. Pri múčnych je potrava jasná už z ich názvu.
[ad][/ad]Rady odborníka
Ak sa vám v panelovom byte premnožili potravinové mole, je dôležité nájsť zdroj (surovinu), kde sa liahnu. Upracte potravinovú skrinku, vystriekajte ju dostupnými sprejmi proti hmyzu, rozmiestnite v priestore lepové feromónové lapače na odchyt samčekov. Nenechávajte otvorenú múku, krupicu, strúhanku v pôvodných obaloch, ale uchovávajte potraviny v uzavretých dózach.
Ak sú mole premnožené a sú už v celom byte, zavolajte deratizačnú službu. Odborník zistí, či ide o šatové, alebo o múčne mole a navrhne ďalší postup ich likvidácie.
V dome je to jednoduchšie
Sami odborníci hovoria, že je rozdiel bojovať s týmto nepríjemným hmyzom v bloku alebo v rodinnom dome. V panelákoch je boj ťažší. Rýchlo sa šíria v priestoroch cez bytové jadrá (stúpačky), výťahové šachty, vetracie otvory zo špajze na chodbe, z pivnice, kde sú uskladnené rôzne predmety a suroviny. A zdrojom sú aj neobývané byty. V rodinnom dome môžeme použiť dymovnice, ktoré zabezpečia, aby v priestore aerosól zničil všetky štádiá hmyzu – dospelé jedince aj larvy.
[ad2][/ad2]Moliam prekáža čistota
Ako si poradiť so šatovými moľami? Šatová moľa nepotrebuje piť, škodca je larva, ktorá sa živí látkou obsiahnutou v prírodných materiáloch (vlna, bavlna). Samička kladie až 50 vajíčok na tmavých, vlhkých a teplých miestach. Ochranou proti moli šatovej je vetranie a upratovanie šatníkov a skríň. Odpudzujú ich aj niektoré bylinky či korenia, ktoré sa vkladajú do skríň.
Ak vám po kuchyni lietajú múčne mole, všetky napadnuté potraviny okamžite vyhoďte. Preosievaním či preberaním nič nedosiahnete, pretože nakladené vajíčka sú neviditeľné. Poličky v kuchyni poriadne povysávajte a vytrite octovou vodou.
Ak vašu domácnosť napadli mole, všetky rady stoja určite za vyskúšanie. Nikdy človek nevie, čo na „jeho“ mole zaberie.
Noviny: Hovorí sa, že moliam prekáža vôňa tlačiarenskej farby, otázkou zostáva, či sa dnes nepoužívajú farby s iným, menej agresívnym zložením.
Čierne korenie: Do šatníka na dno rozsypte čerstvé čierne korenie. Má to však jednu nevýhodu. Je potrebné ho každý týždeň vymeniť za čerstvé. Prevencia, ktorá sa poriadne predraží.
Mráz: Raz za čas je dobré oblečenie vyniesť v zime von na mráz. Zaručene sa tak zbavíte všetkých škodcov.
Chmeľ: Zaveste do skrine vetvičku chmeľu, šatová moľa neznáša túto prenikavú vôňu.
Mydlo: Do malého vrecúška zašite trochu strúhaného mydla alebo pracieho prášku.
Levanduľa: Plátené vrecúška s levanduľou sú spoľahlivou ochranou, navyše bielizeň bude príjemne voňať.
[ad3][/ad3]