Trikmi proti horúčave
Letné horúčavy, ktoré zažívame, sú priam neznesiteľné. Najmä ak neležíte pri mori, ale trávite čas doma. Ideálna by bola klimatizácia, no nie je to lacný špás. Aj bez nej si však môžete svoju domácnosť aspoň trochu schladiť. Zopár lacných, no efektívnych trikov môže inšpirovať aj vás.
Ceny mobilných klimatizačných jednotiek sa v Košiciach pohybujú v priemere okolo 400 eur, pričom pri ich použití v bežnom trojizbovom byte s veľkosťou 60 m2 môžeme rátať s navýšením účtu za energie v priemere o 50 eur. Závisí to však od kvality zariadenia, počtu využívaných dní a stupňa ochladenia miestnosti.
[ad][/ad]Vlhkosť vzduchu
Otvoriť okná či balkónové dvere v dňoch, keď je viac stupňov vonku než vo vašich izbách, je zbytočné. Priženiete si tým k vám domov ešte viac tepla.
Skúste ale do otvoreného okna zavesiť vlhkú plachtu či uterák, prípadne namočte do studenej vody záclony. Keď vzduch prejde mokrou látkou, ochladí sa. Podobne to môžete urobiť pomocou ventilátora. Stačí, ak pred neho položíte misku či vedro s ľadom – v miestnosti budete mať zrazu chladný vzduch. Aby ste tento efekt ešte spríjemnili, môžete ľad vyrobiť zo slanej vody, prípadne doň pridať osviežujúce éterické oleje.
Bez kobercov a prikrývok
K príjemnejšej teplote v izbách prispeje aj to, ak zo svojich podláh dočasne odstránite koberce či rôzne rohožky. Prázdna podlaha sa totiž ochladí o niečo skôr. Na jej umývanie používajte v týchto mesiacoch studenú vodu.
To, čo treba z bytu odstrániť, sú tiež rôzne prikrývky a deky. Postele či gauče nechávajte neprikryté, takpovediac neustlané, aby sa mohli počas dňa vetrať.
[ad2][/ad2]Odpojte spotrebiče
Je známe, že zo zapnutých spotrebičov sála teplo. Je vhodné, ak televízor, počítač či nabíjačky nielen vypnete, ale aj úplne odpojíte. Teplo sa do miestností dostáva aj cez otvorené dvere umývačky riadu alebo sporáka po pečení. Nechávajte ich preto aj po ukončení používania zatvorené.
Využiť vo svoj prospech by ste mali neskorší západ slnka. Zhasínajte preto žiarovky, keď svietiť nemusia. Aj tie totiž vyžarujú okrem svetla aj teplo. V lete využívajte radšej LED osvetlenie, ktoré je na dotyk studenšie a nezahrieva tým vzduch v miestnosti.
Prejdite na svetlú
Pri schladzovaní miestností treba v neposlednom rade dbať aj na správny výber farieb. Je všeobecne známe, že tmavé odtiene stien, nábytku či podláh pohlcujú svetlo, čím zvyšujú teplotu izby. Voľte preto v lete svetlé farby, ideálne bielu.
Samozrejme, nemusíte kvôli ročnému obdobiu meniť nábytok. Stačí, ak napríklad na gauč natiahnete biely poťah či plachtu. Vymeňte tiež obliečky na dekoračných vankúšoch, závesy a na tmavý stôl položte biely obrus. Dajte si však záležať aj na materiáloch – v horúčavách sú ideálne bavlna, satén a ľan.
V lete väčšina z nás ocení, keď si môže na oknách zatiahnuť žalúzie. Treba si však potrpieť na tom, aby ste to robili efektívne. Počas horúcich dní by mala byť zaoblená časť horizontálnych žalúzií nasmerovaná von, aby ste mali výhľad na zem, nie na oblohu. V zime ich zaťahujte opačne.