Túžite po vlastnej rozkvitnutej oáze v blízkosti svojho domova?
Pri dnešnom veľkom výbere rastlín, ktoré by sme si mohli doma pestovať, je jasné, že si na balkóne môžeme vytvoriť skutočne krásnu malú záhradku. Stačí niečo vedieť o jednotlivých rastlinách, no i o priestoroch, ktoré sa stanú pre ne domovom. Oplatí sa tiež investovať do vlastnej trpezlivosti. Krásne rozkvitnutý, navyše voňavý balkón poteší vás, ale aj vaše okolie.
Ak chcete, aby sa vašim rastlinám dobre darilo, pri ich výbere, sadení a pestovaní rešpektujte veľkosť balkóna i to, na ktorú stranu je orientovaný. To ovplyvňuje mieru slnečného žiarenia aj tienenie. Predídete tým zbytočnému sklamaniu, ak vaše kvety skoro uhynú.
[ad][/ad]Orientácia na východ
Balkón orientovaný na východ vytvára ideálne prostredie pre pestovanie zelene. Môžete si vybrať takmer ktorúkoľvek rastlinku, stačí jej zabezpečiť pravidelnú zálievku v správnom množstve. Z okrasných rastlín sa na východnom balkóne bude dariť muškátom, petúniám, dvojzubcom, lobelkám či popínavým plamienkom.
Úspešne porastú tiež viaceré druhy úžitkových rastlín, ako sú napríklad petržlen, listové šaláty, reďkovky, popínavé fazule, hrášok paradajky, papriky alebo jahody. Z byliniek si tu môžete zasadiť najmä šalviu a pažítku.
Orientácia na západ
Najviac slnečného svetla a tepla si užijú rastliny na balkóne orientovanom na západ. Najviac sa tu bude dariť reďkovkám, ríbezliam, petržlenovej vňati, medovke a bazalke. Z kvetov krásne rozkvitnú hortenzie a pelargónie.
Nevýhodou je tu poludňajšie slnko, ktoré je najostrejšie a môže niektoré rastliny vysušovať. Ak im ale zabezpečíte dostatok tieňa, hnojenie a pravidelnú zálievku v dostatočnom množstve, nemusíte sa o ne obávať.
[ad2][/ad2]Orientácia na juh
Klasické letničky ako vavríny, oleandre a ostatné svetlomilné rastliny stredomorského typu najlepšie porastú na južných balkónoch. Z byliniek sa tu bude dariť rozmarínu, tymianu, oreganu i levanduli. Pokiaľ ide o úžitkové rastliny, južná orientácia vyhovuje paradajkám aj paprikám.
Keďže ide o pestovanie na balkóne, nie v záhrade, zjednoduší vám ho kúpenie sadeníc alebo predpestovaných rastlín. Zalievajte ich s mierou, aby substrát nebol príliš suchý ani príliš mokrý.
Orientácia na sever
Najmenej slnka pociťujú rastliny na severne orientovaných balkónoch. Z okrasných kvetín to vyhovuje fuchsiám, begóniám či netýkavkám, z popínavých brečtanu. Dariť sa tu pre nedostatok slnka nebude zelenine ani ovociu.
Aby ste z pestovania vyťažili maximum, všimnite si, kde svieti slnko najviac a kde najmenej. Rastlinky potom rozdeľte podľa ich svetlomilnosti. Pri slabšom svetle potrebujú rastliny menej závlahy.
1. Ak ste si už ujasnili, čo plánujete na svojom balkóne pestovať, pripravte si substrát, kvetináče i hnojivo.
2. Rastliny nakupujte pozorne. Každú sadenicu si dobre obzrite, nesmie vyzerať zvädnuto či nezdravo. Zdeformované listy môžu byť dôsledkom nejakej choroby alebo škodcov.
3. Prvú dávku hnojiva stačí aplikovať mesiac po vysadení rastlín. Môžete si vybrať z veľkého množstva hnojív, dôležité je však dodržať koncentráciu a dávkovanie uvedené na obaloch.
4. Zálievka rastlín by mala byť primeraná, ideálne je skoré ráno alebo neskorý večer. Ak si to chcete zjednodušiť, zalievanie vám uľahčia samozavlažovacie nádoby.
5. Pravidelne kontrolujte stav svojich rastlín, aby ste v prípade škodcov či choroby mohli ihneď zasiahnuť. Iba tak sa z ich krásy budete môcť tešiť dlhodobo. (IP, SZ)
(TASR, SZ)
[ad3][/ad3]