V Košiciach rastie inteligentná obytná štvrť
Na Tramínovej ulici v mestskej časti Krásna je čulý stavebný ruch. Projekt, ktorý sa tu realizuje, je skutočne výnimočný. Nebudeme preháňať, ak povieme, že ide o bývanie budúcnosti.
Postaviť nízkoenergetický, či pasívny dom, dnes už nie je ničím neobvyklým. Moderný človek má však oveľa vyššie nároky, než len pohodlne a úsporne bývať. Technologický pokrok a inovácie sú neoddeliteľnou súčasťou všetkých oblastí života, a prirodzene teda prenikajú aj do stavebníctva, ktoré už ponúka takmer neobmedzené možnosti. A to je dobre.
Projekt v Krásnej po dokončení ponúkne všetko, čo si pod pojmom bývanie budúcnosti dokážete predstaviť. Pýtate sa, čo to je? Reč je o inteligentných domoch, a hneď aj celej štvrti, na ktorú sa ako prví na Slovensku môžu tešiť práve Košičania. Za realizáciou tohto stavebného počinu stojí mladá, dynamická spoločnosť Baumassnahme. Ako jedna z mála ponúka zhotovenie inteligentného domu na kľúč od základov až po jeho finálnu podobu.
Keď je všetko pod kontrolou
Ak je vaša domácnosť inteligentná, presne vie, o ktorej vás má po príchode z práce doma vítať vôňa čerstvej kávy a spievať Frank Sinatra. A tiež to, že dnes výdatne pršalo, preto nie je nutné spúšťať zavlažovanie v záhrade. Teplota vzduchu je ideálna, osvetlenie tlmené a televízor sa zapína práve vo chvíli, keď začína vaša obľúbená relácia.
Nemusíte sa o nič starať, iba sa pohodlne usadiť, pretože neviditeľný člen domácnosti sa o všetko postará za vás. Systém riadi a optimálne reguluje všetky zariadenia domácnosti, ktoré sú vzájomne prepojené. Majiteľ činnosti sleduje a pohodlne ovláda prostredníctvom aplikácie v počítači, alebo smartfóne. Ďalšou výhodou je možnosť nastaviť rôzne režimy domácnosti, ktoré pracujú automaticky podľa vopred naprogramovaného spôsobu.
Vybaviť dom či byt inteligentným systémom dnes už nie je problém. Na trhu pôsobí hneď niekoľko firiem, ktoré túto službu ponúkajú. Jedinečnosť projektu na Tramínovej ulici spočíva v tom, že ide o prvú ponuku na Slovensku, v ktorej zhotoviteľ realizuje výstavbu inteligentných domov komplexne, teda hrubou stavbou počínajúc a prepracovanými detailmi končiac. Domy nielen projektovali, ale vyvinuli aj vlastnú aplikáciu pre ich inteligentné ovládanie.
Cena nemusí byť strašiakom
Mnoho ľudí si inteligentný dom mylne predstavuje ako niečo komplikované a ťažko dostupné. Prípadne takéto bývanie považujú za luxus, ktorý si nemôžu dovoliť. Opak je však pravdou. Podľa Jozefa Jančišina, jedného z realizátorov projektu, je v skutočnosti možné dopriať si bývanie s inteligentnými prvkami už s pomerne nízkou investíciou.
„Za predpokladu, že je stavba realizovaná komplexne a s inteligentným riešením sa počíta už pri projektovaní, môže byť konečná cena nehnuteľnosti porovnateľná s nákladmi na dom bez technických vymožeností,“ hovorí Jančišin.
„Naším cieľom je, aby bolo kvalitné bývanie cenovo prístupné pre bežných ľudí. Cena domu so základným balíkom služieb, vrátane pozemku, je približne 200-tisíc eur,“ upresňuje. Zároveň však dodáva, že inteligencia je iba pridanou hodnotou projektu, ktorý má ambíciu ponúknuť oveľa viac, než len technológiami „nadupanú“ domácnosť.
Moderne a v súlade s prírodou
Tvorcovia projektu čerpali inšpiráciu v zahraničí. Stavebnému boomu na Slovensku vyčítajú jeho nejednotnosť a mnohokrát chýbajúcu estetiku.
„Je bežné, že developerské spoločnosti pri realizácii svojich projektov neberú do úvahy všetky aspekty. „Chceli by sme byť vzorom pre ostatných a vytvoriť príjemné komunitné bývanie s využitím ekologických riešení tak, aby čo najlepšie zapadalo do charakteru krajiny,“ vysvetľuje hlavnú myšlienku projektu Miroslav Bauman z Baumassnahme.
Domy sú konštruované a orientované tak, aby poskytovali čo najviac súkromia.
Môžeme očakávať, že aktuálny svetový trend si veľmi rýchlo prerazí cestu aj v našich podmienkach. V digitálnom svete multimédií je viac než isté, že inteligentné domácnosti budú čoskoro takou samozrejmosťou, ako napríklad mobilné telefóny. Možnosti sú neobmedzené. Hranicu dokonalosti určuje iba vaša fantázia.
Pojem inteligentný dom je v našich podmienkach stále skôr raritou. O čo vlastne ide? Už z jeho pomenovania je zrejmé, že ide o stavbu, ktorá je múdra. Pracuje samostatne a veľmi efektívne, čo v praxi znamená pohodlné, bezpečné, úsporné a zdravé bývanie, ktoré svojho majiteľa navyše odbremeňuje od množstva úkonov. Svojou stavebnou konštrukciou, riadiacim systémom, službami a manažmentom vytvára optimálne vnútorné prostredie a komfort s cieľom zabezpečiť členom domácnosti čo najväčšie pohodlie. Riadiaca jednotka, dalo by sa povedať „mozog“ domácnosti, ovláda všetky systémy, teda akékoľvek zariadenia v objekte pripojené na elektrický prúd. Množstvo samostatných ovládačov tak nahradí jednotný systém ovládaný jednoduchou aplikáciou v počítači alebo mobilnom telefóne. Majiteľ inteligentného domu má nepretržite a kdekoľvek detailný prehľad o všetkom, čo sa v domácnosti deje.
(ZK)