Autom do Chorvátska. Na čo by ste nemali zabudnúť
Tradičnou a obľúbenou destináciou slovenských turistov je už roky Chorvátsko. Mnohí naši dovolenkári k slovenskému moru cestujú po vlastnej osi, najčastejšie autom. Nie je teda na škodu byť na cestu poriadne pripravený.
Ak patríte k tým, čo nechávajú všetko na poslednú chvíľu, na dlhšej trase sa vám to môže vypomstiť. Chorvátsko je predsa od Košíc trochu viac vzdialené ako Tatry či Zemplínska šírava.
[ad][/ad]Skontrolujte si stav vozidla
V prvom rade je potrebné skontrolovať technický stav vozidla. Predovšetkým pneumatiky a funkčnosť bŕzd. Doplňte všetky dôležité kvapaliny – olej, chladiacu a brzdovú kvapalinu, zmes do ostrekovačov. Skontrolujte aj funkčnosť klimatizácie. Ak máte všetko v poriadku, nezabudnite si hlavne cestovné doklady a vodičský preukaz. Bez všetkého ostatného, čo ste nechali doma, sa určite dokážete zaobísť.
Diaľničná známka v Maďarsku, mýto v Chorvátsku
Do Chorvátska sa môžete dostať dvoma základnými trasami, a to cez Rakúsko a Slovinsko alebo cez Maďarsko. Košičanom určite viac bude vyhovovať druhá možnosť, pretože cesta cez nášho južného suseda je priamejšia, rýchlejšia, a tým aj pohodlnejšia. Nezabudnite si zakúpiť maďarskú diaľničnú známku, ktorú si viete zaobstarať na najbližšej pumpe, hneď za hranicami. Na desať dní stojí približne dvanásť eur.
Okrem diaľničných poplatkov musíte však rátať aj s mýtom pre osobné autá, ktorému sa v Chorvátsku nevyhnete. Mýtny systém funguje tak, že zaplatíte za úseky, ktoré prejdete. Za 100 km to je približne 48 kún (6,5 eur). Na mýtnych bránach sa dá platiť chorvátskymi kunami aj eurami, výdavok je vždy v kunách.
Dovolenkárov každoročne trápia dlhé kolóny. Určite necestujte v piatky a cez víkend. Na cestách je množstvo áut a je viac ako isté, že si v kolóne počkáte aj niekoľko hodín. Z piatka na sobotu a z nedele na pondelok často začínajú zas dovolenkové turnusy. Skúste sa na zaslúžený oddych preto vybrať cez pracovný týždeň.
[ad2][/ad2]Na cestu dvaja vodiči
Mnohí vodiči často volia na svoju cestu nočné hodiny, a to najmä pre kratšie kolóny a nižšie teploty. Aj to má však svoje mínusy. Najmä vtedy, ak nemáte vodiča na striedanie. Robte si preto často prestávky a zbytočne sa do vašej vytúženej destinácie neponáhľajte, na tom, či budete v Chorvátsku o hodinu či dve skôr, až tak predsa nezáleží. Vhodné je si takisto zabezpečiť ubytovanie niekoľko dní dopredu. Blúdiť a zháňať nocľah v nočných, resp. ranných hodinách sa vám určite chcieť nebude.
V Chorvátsku môžete využiť aj elektronický systém platenia mýta. Škatuľka ENC (elektronička naplata cestarine) je vhodná pre tých, ktorí túto krajinu navštevujú pravidelne, no ušetria ňou aj jednorazoví dovolenkári. Za prístroj sa platí poplatok 122 kún (16 eur). Ak sa rozhodnete pre balíček, v ktorom okrem zariadenia je aj predplatený kredit, ušetríte. Takto zaplatené mýto je o takmer 22 % lacnejšie, ako sa platí na mýtniciach. Škatuľky si je možné zakúpiť na všetkých mýtniciach. Kredit si môžete dobíjať buď hotovosťou, prípadne platobnou kartou, ale aj prostredníctvom SMS či cez internet. Ako to funguje? Jednoducho, pred rampou zastavíte a po pípnutí palubnej jednotky môžete ďalej pokračovať. V pruhoch vyhradených pre elektronické mýto navyše vždy stojí menej ľudí.
Pri ceste si dávajte pozor aj na dodržiavanie predpisov. Povolená hranica alkoholu v krvi je do 0,5 promile. Pri vodičoch do 24 rokov, profesionálnych vodičoch a vodičoch vozidiel nad 3,5 tony musí alkohol tester vykázať iba nulu. Dodržujte maximálne povolené rýchlosti, tie sú rovnaké ako u nás.
[ad3][/ad3]