Čaká vás diaľkový let? Dajte si pozor na jet lag
Časový posun môže s vami niekedy poriadne zamávať. Pri prekonávaní časových pásiem sa môžete cítiť podráždený, často sa objavujú bolesti hlavy, prípadne máte nechuť do jedla.
Jet lag je komplikácia spôsobená rozhodením biorytmu pri dlhších cestách lietadlom.
Nepite alkohol ani kávu
Pásmová choroba nastáva z dôvodu rýchleho prekonania viacerých časových pásiem. Jednoducho povedané, normálne fungovanie tela ovplyvňuje striedanie dňa a noci, teda svetla a tmy. Keď sa dostanete na miesto, kde by mala byť noc, ale je deň, narušia sa vaše biologické hodiny.
[ad][/ad]Tieto problémy môžu trvať aj niekoľko dní. Syndrómy pásmovej choroby sú podstatne horšie, pokiaľ cestujete zo západu na východ, vaše telo sa adaptuje ťažšie. Teda napríklad z USA na Slovensko. Je dobré, ak niekoľko dní pred odletom pôjdete spať o hodinu až dve skôr. A naopak, pri cestách na západ o hodinu neskôr. Pred odletom nie je na škodu váš jedálniček obohatiť o bielkoviny a obmedziť pitie kávy, a to aspoň na 12 hodín predtým, ako nastúpite do lietadla. Skúste na palube lietadla obmedziť alkohol alebo najlepšie je vôbec ho nekonzumovať. Spôsobuje, podobne ako káva, dehydratáciu. Pite však veľa vody.
Prinúťte sa zaspať
Problémom pri dlhých cestách je aj to, že človek tam nemá toľko pohodlia ako doma. V podstate celý čas sedí, čím svaly tuhnú. Prechádzajte sa preto pravidelne po uličkách. Počas letu sa pokúste zaspať. Zaobstarajte si vankúšik, štuple do uší a masku na spanie. Ak sa však neviete k spánku donútiť, môže pomôcť aj malá dávka upokojujúcich liekov. Nakladajte však s nimi s mierou, alebo sa im úplne vyhnite.
[ad2][/ad2]Po príjazde do destinácie sa nebojte krátkeho zdriemnutia. Pokiaľ však je vaše telo unavené v čase, keď je vo vašej domácej krajine noc a v krajine, v ktorej sa práve nachádzate, je stále deň, snažte sa pocit únavy premôcť. Prispôsobenie na nové časové pásmo urýchli jasné svetlo, preto sa odporúča obmedziť nosenie slnečných okuliarov a trávenie čo najviac času v dosahu slnečného svetla. Aspoň v prvých dňoch príletu.
Cestovanie je jedným z najkrajších hobby, no nanešťastie so sebou prináša aj problémy. Svet má 24 časových pásem, ktoré sú rozdelené podľa poludníka. Definované sú vzhľadom na koordinovaný svetový čas, známy pod skratkou UTC (Coordinated Universal Time), čiže čas, aký je aktuálne v Anglicku. Napríklad Slovensko leží v pásme UTC+1, čo znamená, že je u nás o 1 hodinu viac ako v Londýne. Všetky pásma smerom na západ od UTC odpočítavajú čas a na východ zas prirátavajú. Nie vždy sa musí medzi časovými pásmami meniť o celú hodinu. V Austrálii a Ázii sa používa posun o násobky 30 minút.
[ad3][/ad3]