Dovolenka so psíkom
Veľa majiteľov psíkov sa nevie rozlúčiť so svojimi miláčikmi ani počas dovolenky. Prípadne ich nemajú kde či u koho nechať, alebo majú rôzne iné dôvody na to, aby si ich brali so sebou. Toto rozhodnutie však prináša všakovaké úskalia. Poradíme vám…
Niektorí chlpáči cestujú veľmi radi a iní zasa trpia nevoľnosťou počas cesty, prípadne majú až tráviace ťažkosti prejavujúce sa zvracaním alebo hnačkami. Záleží tiež na tom, v akej lokalite budete dovolenkovať, teda či to bude v blízkom alebo vzdialenejšom okolí, trebárs až v prímorských štátoch. Takisto je potrebné vedieť, aké teploty budú v danej lokalite.
Trénujte
Ideálne je trénovať psíka odmalička na cestovanie, vyhnete sa tak problémom pri dlhších trasách. Samozrejme, ako pri všetkých situáciách, aj tu existujú výnimky a niektoré zvieratká si nikdy nezvyknú na cestu autom. Už príprava a balenie batožiny v nich môže vyvolávať negatívne pocity a tie sa môžu prejavovať napríklad zaliezaním alebo depresiou, prípadne až nechutenstvom. V takomto prípade je vhodné začať podávať už niekoľko dní pred plánovaným odchodom, najneskôr 24 hodín, prípravky, ktoré znížia rozsah stresu na minimum a pritom neovplyvnia vedomie psa.
[ad][/ad]Nie pre každého
Psy znášajú ťažšie vyššie teploty, takže pokiaľ je v aute klimatizácia, samozrejme, uľahčí im to cestovanie. Treba však dávať pozor na prudké ochladenie, prípadne vysoký rozdiel teplôt v aute a vonkajšom prostredí. To sa týka hlavne psíkov so srdcovými alebo dýchacími ťažkosťami. V týchto prípadoch môže nastať kolaps alebo odpadnutie, u vážnejších pacientov dokonca až úhyn, takže ak máte doma takéhoto pacienta, zvážte cestovanie… Nezabudnite zabaliť aj lieky, ak ich váš miláčik užíva.
V aute bez klimatizácie môže dôjsť pri vysokých teplotách u psa ľahko k prehriatiu, následne k dehydratácii v dôsledku dychčania a zníženiu krvného tlaku, prípadne až odpadnutiu. Vtedy je nevyhnutné psíka ochladiť (zabaliť do mokrého uteráka, dať na chladné miesto a podať mu vlažnú vodu, ale nie ľadovú, aby ste naopak nespôsobili zápal pľúc). Pozor dávajte na psíky, čo vystrkávajú hlavu von z okien. Môže dôjsť k poškodeniu očí a zápalu zvukovodov.
Na ceste
Počas cesty je nevyhnutné robiť prestávky. Pes by mal v aute vydržať 2 – 3 hodiny (niektoré aj dlhšie) bez prestávky. Každý majiteľ pozná svojho miláčika najlepšie a tomu by mal prispôsobiť aj frekvenciu zastávok a následného venčenia.
Kŕmenie počas dovolenky by sa nemalo meniť, aby si pes nemusel zvykať súčasne na nové miesto a novú stravu. Nespoliehajte sa na miestne zdroje, je lepšie zobrať krmivo z domu, ktoré máte odskúšané a viete, že jeho príjem nebude spôsobovať problémy. Pitný režim je potrebné prispôsobiť teplote prostredia. Najlepšie je, ak má pes voľný prístup k čerstvej pitnej vode počas 24 hodín.
Pred cestou do zahraničia si overte podmienky, za akých môžete so psíkom cestovať do príslušnej krajiny. Tie si určuje každá krajina zvlášť a nie sú jednotné pre Európsku úniu. V prípade cestovania po Slovensku by psík mal byť minimálne očkovaný a ošetrený proti parazitom.
[ad2][/ad2]