Jesenná turistická sezóna prichádza
Ideálnejší čas na turistiku ako na jeseň sotva existuje. Nezabudnite však na kvalitný turistický výstroj.
Oblečenie na hory je potrebné vrstviť. Spodnú vrstvu by mala tvoriť termobielizeň, ktorá zabezpečí odvod potu a vlhkosti. Mala by sa prispôsobiť vášmu telu a jej veľkosť treba zvoliť tak, aby ste necítili žiadne obmedzenia pri pohybe. Stredná vrstva má udržiavať telesné teplo a zabezpečiť, aby sa studený vzduch nedostal k vášmu telu. Môže to byť tričko, košeľa či mikina, v prípade potreby aj viac kusov na sebe. Vonkajšia vrstva by mala byť nepremokavá a zároveň priedušná, aby odparovala vlhkosť, ktorú nasalo z tela oblečenie pod ňou.
[ad][/ad]Kvalitná obuv je dôležitá
Hlavným pravidlom pri výbere turistických topánok je, aby sa v nej noha cítila pohodlne dlhší čas. Nemusí ísť vždy iba o vysoké topánky, do určitých výšok a terénov sú, naopak, nízke topánky vhodnejšie. Ideálne je, ak sú s membránou a majú tzv. okopovú gumu, ktorá mierne vyčnieva a jej úlohou je ochrániť obuv pred poškodením v ťažkom teréne. Naopak, vysoká obuv sa odporúča pri náročnejšej turistike v skalnatom teréne. Takýto typ topánky totiž poskytuje členkom lepšiu podporu na nerovnom povrchu a tiež menej premoká.
Nevyhnutný turistický výstroj
Ak túru plánujete s rodinou alebo v skupine, je výhodné niektoré potrebné veci „zdieľať”. Je to dôležité, lebo tak ušetríte veľa kilogramov váhy, ktorú by ste inak niesli na chrbte. V batohu by nemal chýbať dostatok vody, ľahké, ale výdatné občerstvenie, ktoré vám dodá dostatok energie, ako sú müsli tyčinky, orechy alebo sušené ovocie. Nemali by chýbať GPS navigácia, alebo aspoň kompas, mapa a mobilný telefón pre prípad núdze. Ďalej baterka alebo svetlomet, zapaľovač a vreckový nožík. Zoberte si so sebou aj náhradnú termobielizeň a nepremokavé oblečenie, ktoré by ste mali použiť v prípade zmeny počasia.
Magnézium (horčík) je pre ľudský organizmus veľmi dôležitý minerál. Pomáha nášmu telu správne a bezproblémovo fungovať v rozličných situáciách. V dnešnej dobe, našťastie, rastie záujem o intenzívny a aktívny šport. Beh, inline korčuľovanie, vysokohorská turistika, bicykel. Keď sa nadchneme pre športovú aktivitu, čoskoro sa snažíme prekonávať svoje vlastné rekordy a posúvať hranice. To je dobre. No nemali by sme zabúdať na potrebné doplnky stravy, ktoré si naše telo pýta. Magnézium má blahodarný vplyv na svalovú kontrakciu a normálny rytmus srdca. Jeho nedostatok sa okrem iného môže prejavovať ako depresia, apatia, alebo svalová slabosť. Ak sa rozhodnete siahnuť po doplnkovom magnéziu, zvážte také, ktoré vďaka prirodzenému nosiču zvyšuje jeho efektívne vstrebávanie a nezaťažuje organizmus. Veľmi užitočným nosičom je kyselina orotová. Jej najväčšou výhodou zrejme je, že je prírodného, biologického pôvodu. Nachádza sa totiž v zelenine alebo v mlieku a naše telo si tak s ňou vie veľmi dobre poradiť.
Návštevnosť z minulého roku prekonaná
Región Vysoké Tatry sa aj toto leto stal cieľovou destináciou pre tisícky dovolenkárov. Čísla návštevnosti prekonali výsledky z minulého roka. Letné prázdniny sa síce oficiálne skončili, ale turistická sezóna v Tatrách pokračuje ďalej.
„Hoci oficiálne štatistiky za prázdninové mesiace zatiaľ k dispozícii nemáme, priebežné indície jasne hovoria, že pôjde o silnejšiu turistickú sezónu, ako to bolo vlani. Leto 2019 bolo v tatranskom regióne výrazne lepšie ako v roku 2018, ktoré malo vzhľadom na veľmi daždivé počasie v júni približne len o jedno percento vyššiu návštevnosť ako leto rok predtým,“ hovorí výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Veronika Littvová.
[ad2][/ad2]Osempercentný nárast ubytovaných návštevníkov
Dodala, že predbežné čísla potvrdzujú trend rastu návštevnosti ako ubytovaných hostí, tak aj jednodňových návštevníkov v regióne. „Leto 2019 vykazuje až osempercentný nárast počtu ubytovaných návštevníkov v Tatrách oproti tomu vlaňajšiemu, čo predstavuje celkový počet okolo 115-tisíc ubytovaných hostí. Výrazný nárast nastal aj u jednodenných návštevníkov Tatier, ktorých počty sa odhadujú až na 700-tisíc. Presné údaje však potvrdí po spracovaní dát až štatistický úrad,“ dodáva Littvová.
Výrazne lepším mesiacom aj vďaka peknému slnečnému počasiu bol august, ktorý je už tradične najsilnejším mesiacom roka. Navyše v júli boli časté búrky z tepla. Hotelieri hlásili v júli obsadenosť približne 60 percent, v auguste sa zvýšila na viac ako 80 percent. Toto leto zaznamenali aj značný nárast počtu cykloturistov.
Najviac bolo Slovákov
Čo sa týka národnostného zastúpenia ubytovaných návštevníkov Tatier, najviac bolo Slovákov s osempercentným nárastom oproti roku 2018. Za nimi nasledovali Česi, Poliaci, Maďari, Ukrajinci a Nemci. Z týchto piatich krajín vzrástol počet českých návštevníkov o desať percent, Poliakov a Ukrajincov o päť percent a Maďarov dokonca o 15 percent. Iba v prípade nemeckých návštevníkov zaznamenali Tatranci mierny pokles.
Drobné nárasty zaznamenali aj u návštevníkov z iných krajín, ktorých bolo možné stretnúť v Tatrách, či to už boli turisti z Izraela, Veľkej Británie, alebo Švajčiarska.
ML, TASR
[ad3][/ad3]