Mladí Košičania ochutnávajú život za veľkou mlákou
Chvíle voľna počas letných mesiacov prinášajú mnohým mladým ľuďom okrem možnosti príležitostne si zarobiť aj šancu cestovať a spoznávať iné krajiny. Niektorí sa rozhodli spojiť obe tieto činnosti a vydali sa na pracovno-poznávacie pobyty za hranice svojej domoviny.
Amerika je stále lákavým miestom pre našincov. Záber je z New Yorku.Nechýbajú medzi nimi ani Košičania, ktorí sa spolu s nami podelili o svoje malé letné dobrodružstvo.
Na americkom vidieku
Róbert s Terezou sú v malom mestečku Wall v Južnej Dakote na severe Spojených štátov. Obaja pracujú v miestnom rodinnom podniku, kde sú rôzne obchody so suvenírmi, ale aj cukráreň či reštaurácia rýchleho občerstvenia. „Dojmy máme úžasné. Majiteľom je starší pán s dcérou. Poznajú nás po mene a nemajú problém zaskočiť ani za svojich zamestnancov či dokonca umyť záchody. Sú naozaj vzorom pre všetkých.“
Okrem práce si nájdu čas aj na zoznamovanie sa s inými kultúrami, keďže majú tú česť každodenne sa stretávať s Jamajčanmi, Číňanmi, Macedóncami či Írmi. Cudzie im nie je ani spoznávanie okolia amerického vidieka, ktorý im za tých pár týždňov takpovediac prirástol k srdcu.
Našli však aj maličkosti, ktoré ich trochu prekvapili. „Hneď po príchode do USA sme totiž z jedného z tunajších obchodných reťazcov odchádzali s väčším množstvom igelitových tašiek, ako bolo tovaru, ktorý sme nakúpili. Igelitové tašky tu zadarmo rozdávajú skoro na každom kroku. Starostlivosť o životné prostredie ich teda asi veľmi nezaujíma.“ O tom, že majú viac pozitívnych dojmov však určite niet pochýb. „V jednom kuse sa ospravedlňujú a vo všetkom sú ústretoví. Predtým než sme sem prišli, čakali sme, že to bude trochu ako na ,divokom západeʼ, ale ostali sme milo prekvapení.“
Podobnú skúsenosť by odporučili aj svojim mladým košickým rovesníkom. „Hoci je to zo začiatku trochu nákladné a chce to aj kus odvahy, stojí to za to a náklady sa vrátia. Nehovoriac o zážitkoch, spomienkach a priateľstvách, ktoré nám zostanú na celý život.“
Róbert s Terezou sú v malom mestečku Wall v Južnej Dakote na severe Spojených štátov.
Platená dovolenka
Na východnom pobreží USA našiel svoje prechodné bydlisko Tomáš, ktorý sa na pár mesiacov usadil v Richmonde – najväčšom meste štátu Virgínia. Do práce chodí väčšinou bicyklom, a to aj napriek horúčavám, ktoré ale nie sú vo Virgínii v tomto ročnom období ničím výnimočným. Rád sa riadi heslom „v zdravom tele zdravý duch“, a tak si rád zlepší kondíciu.
„Robím plavčíka v štvrtiach, kde sa nachádzajú verejné bazény pre ľudí, ktorí tam bývajú. Nejde o veľké komerčné kúpaliská, ale skôr len o menšie bazény, takže zas tak veľa práce tu nie je. Semtam sa ale nájde nejaké dieťa, ktorému príde v bazéne nevoľno a ja potom musím v bazéne upratať,“ hovorí s úsmevom Tomáš, ktorý pri bazéne v práci trávi väčšinu času s dobrou knihou alebo mobilným telefónom.
Ako to už pri takýchto cestách býva, benefitmi nie sú len zarobené doláre, ale hlavne cestovanie a kopec zážitkov v spoločnosti rovesníkov z rôznych kútov sveta. „Sme tu partia mladých ľudí približne v rovnakom veku, čo mi najmä pri adaptovaní sa po príchode do nového prostredia dosť pomohlo a zlepšil som si aj angličtinu. Čo ma ale trochu zaráža je to, že je tu hrozne veľa ľudí s nadváhou. Pripadá mi, že aj napriek tomu sú ľudia so sebou spokojní a nikto to nerieši, je to úplne normálna vec.“
Tomáš je v USA viac než dva a pol mesiaca a neľutuje. „Určite to odporúčam každému, kto chce cestovať a spoznávať svet. Človeku to pomôže rozšíriť si obzory.“
Tomáš sa na pár mesiacov usadil v Richmonde – najväčšom meste štátu Virginia.
Kamarátky na cestách
Spoznávať „Nový svet“ (ako sa zvykla označovať Amerika od doby jej objavenia) sa vybrali aj dve neodlučiteľné kamarátky. Bernadeta s Evou sa nachádzajú v štáte Rhode Island, presnejšie v mestečku Westerly. Veľkomestá ako New York, Boston či Philadelphia sú od tohto miesta vzdialené len pár hodín cesty autom.
Obidve pracovali v štvorhviezdičkovej reštaurácii a starali sa napríklad o privítanie a usádzanie hostí, pravidelné dolievanie vody či odnášanie tanierov zo stolov. „Je to pre nás zaujímavá skúsenosť na vlastné oči vidieť, ako to v takejto špičkovej reštaurácii chodí. V práci sme mali možnosť rozprávať sa a spoznať veľa príjemných zákazníkov, ale, bohužiaľ, aj presný opak.“
Dievčatá milo prekvapil prístup vedenia reštaurácie, ktorý je v porovnaní so Slovenskom na veľmi vysokej úrovni. „Tu v USA nie je veľká bariéra medzi manažérom a zamestnancom na nižšej pozícii, čo sa potom pozitívne odráža vo vzájomnej komunikácii. Je to iné ako u nás doma.“
Celkové dojmy však dievčatám trochu skazila agentúra, ktorá im tento pracovno-poznávací pobyt sprostredkovala. „Nestarajú sa o nás tak, ako by mali. Na začiatku sme mali niekoľko sťažností na naše ubytovanie či internetové pripojenie, no nevyriešili to.“
Ak by sa na rovnakú cestu mali vydať opäť aj niekedy v budúcnosti, neváhali by ani sekundu. „Priblížila sa nám americká kultúra, spoznali sme kopu nových ľudí, videli množstvo krásnych miest, zlepšili si angličtinu… Pozitív je naozaj viac než dosť. Tým, ktorí sa na takúto cestu ešte len chystajú, by sme odporučili, aby šli na miesto, ktoré má dobré referencie a už ho niekto z ich okolia predtým navštívil. So zárukou slušného bývania a dobrej práce je potom všetko oveľa jednoduchšie.“
Bernadeta s Evou sa nachádzajú v štáte Rhode Island, presnejšie v mestečku Westerly.
Matúš Pačinda
Foto: shutterstock, archív rt, be, to