Naučte sa dovolenkovať
Poznáte to – máte rezervovaný luxusný hotel v exotickej destinácii, podpísaný dovolenkový lístok, nakúpené letné oblečenie i plavky, no niečo vás neustále vytrháva z prázdninovej nálady.
Podľa psychológov totiž väčšina ľudí jednoducho nevie oddychovať. Prinášame vám päť overených tipov, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na dovolenku a nastaviť všetky zmysly na ničím nerušený oddych.
[ad][/ad]1. Pripravte svoje telo na zvýšenú záťaž
Naše telo je cestovaním vystavené mnohým nástrahám. Cestovná horúčka, klimatizácia v lietadle, exotické jedlá, športovanie a pobyt na slnku môžu nepripravenému organizmu spôsobiť nemalé problémy. Niekoľko týždňov pred odletom je preto vhodné zvýšiť príjem vitamínov, najmä betakaroténu, vitamínu B, C a taktiež probiotík.
2. Nechajte svoju myseľ oddychovať
Pred odchodom na dovolenku si vyčistite pracovný kalendár, dokončite rozrobené projekty, oznámte klientom aj kolegom svoju neprítomnosť a nájdite za seba zástup. Poproste známych, aby vám chodili pravidelne zalievať kvety a pred odchodom upracte byt, aby ste sa nevrátili do neporiadku. Iba tak si vaša myseľ oddýchne a odpúta od povinností, ktoré by vás mohli mátať počas voľných dní.
3. Dajte si pauzu od technológií
Namiesto surfovania na sociálnych sieťach si prečítajte knihu, ku ktorej sa neviete už od Vianoc dostať. Oddych od technológií prospeje mysli aj unaveným očiam a pomôže vám utiecť z reality, ktorú by vám vaši priatelia pravidelne pripomínali fotkami z kancelárie a poobedňajších dopravných kolón.
4. Neplánujte si príliš veľa aktivít
Snažíte sa počas pobytu precestovať celé pobrežie, vyskúšať všetky plážové atrakcie, každý večer vyraziť do iného baru, pretancovať noc a od rána obdivovať pamiatky? To je možno dôvod, prečo sa z dovolenky vraciate domov unavení a vystresovaní. Určte si pár hlavných aktivít, ktoré chcete absolvovať, a tie si rozložte počas trvania pobytu. Takto nebudete v časovom strese a zvyšný program si môžete upraviť podľa aktuálnej nálady.
5. Starajte sa o svoje zdravie
Bezstarostná nálada môže viesť k nepozornosti a ľahko vám uniknú varovné signály tela, ktoré na zmenu prostredia reaguje citlivo. Pribaľte si do kufra lieky proti črevným problémom a krém na upokojenie spálenej pokožky.
Ženy si musia počas letných mesiacov dávať pozor aj na bakteriálne a kvasinkové infekcie, ktoré vedia znepríjemniť každú dovolenkovú idylu. Samozrejmosťou v hygienickej taške by preto mal byť aj intímny sprchovací gél, prípadne tablety na riešenie už vzniknutého problému. „Kvasinkové a bakteriálne infekcie si u žien, ktoré nimi trpia, vyžadujú relatívne prísny režim – dávať pozor na nepriedušné oblečenie a meniť si mokré plavky za suché,“ vysvetľuje gynekológ Tomáš Fait. „Dôležité je udržať populáciu laktobacilov v pošve, ktorá udrží ostatné škodlivé baktérie v správnom množstve. To dosiahneme prostredníctvom probiotík, ktoré v sebe obsahujú napríklad Beliema Effect vaginálne tablety. Laktobacily môžeme podporiť tiež používaním rôznych krémov a gélov vďaka obsahu prebiotickej zložky,“ dodáva. Pôvod infekcie sa identifikuje často nesprávne, a tak aj zvolená liečba nemusí byť účinná. Preto je dobré používať na liečbu produkt, ktorý rieši ako bakteriálnu, tak aj kvasinkovú infekciu.
[ad3][/ad3]