Pozor na zakázané suveníry
Magnetky, pohľadnice, náramky či kľúčenky – spomienkové predmety, ktoré si ľudia často nakupujú na dovolenkách. Nie všetky suveníry si však domov môžete priniesť legálne. Dajte si pozor, aby ste sa nedostali do problémov.
Leto je v plnom prúde. Ak sa chystáte vycestovať najmä mimo Európskej únie, mali by ste si overiť, aké suveníry môžete vyviezť a doviezť domov. Zakázaný je napríklad dovoz ohrozených druhov živočíchov a rastlín, ako aj predmetov z nich vyrobených. Tomu, kto sa snaží cez hranice preniesť nelegálny suvenír, hrozí pokuta, niekedy dokonca väzenie.
Vybavte si povolenie
Skôr, ako si teda kúpite spomienku na letnú dovolenku, overte si, či nepatrí pod ochranu CITES. Je to medzinárodný dohovor, ktorý má zabrániť nelegálnemu obchodu s ohrozenými živočíchmi a rastlinami. Mnohým teraz určite napadnú výrobky zo slonoviny, vzácne papagáje či plazy. No vzťahuje sa to aj na niektoré mušle či hviezdice.
Na základe vopred vydaného povolenia si však môžete zo svojej cesty doviezť aj korály, či vzácne druhy mušlí. Pozor, z tých bežne dostupných, ktoré sa predávajú na trhoch, maximálne tri kusy.
[ad][/ad]Spoločná kontrola
V prípade dovozu či vývozu rôznych druhov exemplárov zaradených do zoznamu CITES je potrebné poslať žiadosť na Ministerstvo životného prostredia SR. Cieľom dohovoru je dostať svetový obchod s ohrozenými druhmi pod spoločnú kontrolu všetkých štátov sveta tak, aby sa dosiahla ich ochrana pred úplným vyhubením vplyvom bezohľadného obchodu. V súčasnosti k nemu pristúpilo viac ako 180 krajín sveta, vrátane Slovenska. V súčasnosti je pod jeho ochranou približne 5 600 druhov živočíchov a 30 000 druhov rastlín.
Podľa portálu finance.sk by si slovenský turista mal dať pozor prevažne na tieto suveníry: mušle, kaviár, kožušiny z mačkovitých šeliem, slonovina, šperky a doplnky
z pancierov morských korytnačiek, tradičná čínska medicína, výrobky z kože plazov, korály, orchidey (aj vrátane sadeníc).
– V Južnej Amerike zbystrite pozornosť, ak máte zálusk na živé papagáje alebo aj výrobky z peria papagájov, výrobky z vlny lamy vikuňa, vyrezávané predmety zo vzácneho dreva (napríklad z mahagónu), kaktusy.
– V USA sa vyhnite nákupu kožušín medveďov a rysov, výrobkom z peria divokých vtákov (napr. indiánske čelenky) či výrobkom z hadích koží.
– Z Afriky je prísne zakázaný dovoz slonoviny či rohov nosorožcov. V Ázii si zas dajte pozor pri prevoze tradičnej čínskej medicíny, ktorá sa vyrába z ohrozených druhov zvierat a rastlín. Taktiež zvážte nákup fliaš s hadmi naloženými v alkohole a predmetov zo vzácneho dreva a tvrdých korálov. Ázia je známa tým, že tresty za porušenie zákazu vývozu živočíchov a rastlín sú najvyššie na svete.