Praktické tipy, ako cestovať so psom
Niektorí chlpáči cestujú veľmi radi a iní zasa trpia nevoľnosťou počas cesty, prípadne majú až tráviace ťažkosti prejavujúce sa zvracaním alebo hnačkami. Záleží tiež na tom, v akej lokalite budete dovolenkovať, teda či to bude v blízkom, alebo vzdialenejšom okolí, trebárs až v prímorských štátoch. Takisto je potrebné vedieť, aké teploty budú v danej lokalite.
Trénujte
Ideálne je trénovať psíka odmalička na cestovanie, vyhnete sa tak problémom pri dlhších trasách. Samozrejme, ako pri všetkých situáciách, aj tu existujú výnimky a niektoré zvieratká si nikdy nezvyknú na cestu autom. Už príprava a balenie batožiny v nich môže vyvolávať negatívne pocity a tie sa môžu prejavovať napríklad zaliezaním alebo depresiou, prípadne až nechutenstvom. V takom prípade je vhodné začať podávať už niekoľko dní pred plánovaným odchodom, najneskôr však 24 hodín, prípravky, ktoré znížia rozsah stresu na minimum, a pritom neovplyvnia vedomie psa.
[ad][/ad]Nie pre každého
Psy znášajú ťažšie vyššie teploty, takže pokiaľ je v aute klimatizácia, samozrejme, uľahčí im to cestovanie. Treba však dávať pozor na prudké ochladenie, prípadne vysoký rozdiel teplôt v aute a vonkajšom prostredí. To sa týka hlavne psíkov so srdcovými alebo dýchacími ťažkosťami. V týchto prípadoch môže nastať kolaps alebo odpadnutie, u vážnejších pacientov dokonca až úhyn. Takže ak máte doma takéhoto pacienta, zvážte cestovanie… Nezabudnite zabaliť aj lieky, ak ich váš miláčik užíva.
Ochladzujte
V aute bez klimatizácie môže dôjsť pri vysokých teplotách u psa ľahko k prehriatiu, následne k dehydratácii v dôsledku dychčania i k zníženiu krvného tlaku, prípadne až odpadnutiu. Vtedy je nevyhnutné psíka ochladiť (zabaliť do mokrého uteráka, dať na chladné miesto a podať mu vlažnú, ale nie ľadovú vodu, aby ste nespôsobili zápal pľúc). Pozor dávajte na psíky, čo vystrkujú hlavu von z okien. Môže dôjsť k poškodeniu očí a zápalu zvukovodov.
[ad2][/ad2]Robte prestávky
Počas cesty je nevyhnutné robiť prestávky. Pes by mal v aute vydržať 2 – 3 hodiny (niektoré psy vydržia aj dlhšie) bez prestávky. Každý majiteľ pozná svojho miláčika najlepšie a tomu by mal prispôsobiť aj frekvenciu zastávok a venčenia.
Nezabudnite na krmivo
Kŕmenie počas dovolenky by sa nemalo meniť, aby si pes nemusel zvykať súčasne na nové miesto aj na novú stravu. Nespoliehajte sa na miestne zdroje, je lepšie zobrať z domu krmivo, ktoré máte odskúšané a viete, že jeho príjem nebude spôsobovať problémy. Pitný režim je potrebné prispôsobiť teplote prostredia. Najlepšie je, ak má pes voľný prístup k čerstvej pitnej vode počas 24 hodín.
Zistite si podmienky príslušnej krajiny
Ak sa rozhodnete chlpatého člena rodiny vziať so sebou, nezabudnite mu vybaviť medzinárodný pas. Spolu s očkovacím preukazom si ho dobre skontrolujte minimálne mesiac pred odchodom. Je dôležité, aby váš štvornohý člen mal všetky povinné, ale aj nepovinné, no odporúčané vakcinácie platné. Dôležité na vydanie dokladov je mať okrem vakcinácie aj začipované zvieratko. So všetkým vám pomôže poverený veterinár. Je dobré si overiť podmienky prevozu zvieratka do cieľovej destinácie aspoň niekoľko týždňov pred vycestovaním. Informácie nájdete aj na webovej stránke Centrálneho registra spoločenských zvierat: www.crsz.sk.
(ML, JV)
[ad3][/ad3]