Pri turistike si chráňte oči
Pri bežných prechádzkach, výletoch či dovolenkách pri mori vždy myslíme na slnečné okuliare. Tie v našej výbave nesmú chýbať. No stáva sa, že na ne zabúdame, ak ideme do hôr. Je pritom fakt, že horské slnko je rovnako nebezpečné ako to prímorské.
Kvôli tomuto riziku sa na horách väčšina ľudí natiera opaľovacím krémom. Treba však myslieť aj na ochranu svojho zraku, nielen pokožky. „V očnom lekárstve poznáme ochorenie z vysokej intenzity svetla. Môže dokonca spôsobiť až dočasnú slepotu. Preto dbajme na kvalitné slnečné okuliare vždy pri intenzívnom rozptýlenom slnečnom svetle s intenzívnym jasom – a to je najčastejšie práve pri mori a na horách,“ povedala optometristka Katarína Bašnáková.
[ad][/ad]Pozor na rohovku
Naše oči sú na horách vystavené často až stonásobne silnejšiemu pôsobeniu nebezpečného UV žiarenia ako počas priemerného letného dňa v doline. „Silné UV žiarenie na horách môže poškodiť rohovku. Niektoré štúdie hovoria, že môže urýchliť aj vznik degenerácie makuly – centra najostrejšieho ľudského videnia,“ vysvetlila. Kvalitné slnečné okuliare by preto mali byť nutnosťou každého turistu.
Podľa odborníkov je dôležité zapamätať si číslo 400. Toľko nanometrov má totiž UV filter, ktorý neprepustí ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky, a tak vám poskytne štandardný 100-percentný systém ochrany. Dnes však môžete v obchode natrafiť aj na klamlivé údaje, ktoré môžu zákazníkov len navádzať ku kúpe, no v skutočnosti vaše oči neochránia. Ak chcete zistiť, či majú naozaj uvedenú UV ochranu, môžete si kúpené okuliare nechať premerať v niektorej z očných optík.
Pokiaľ ide o ideálnu priepustnosť svetla skiel, siahnite po kategórii 4 – je to tmavý filter, ktorý sa hodí práve do hôr. „Blokuje takmer 92 – 97 percent žiarenia. Pozor však, tieto okuliare za volantom odložte, skresľujú vnímanie farieb a línií,“ zhrnula Bašnáková.
[ad2][/ad2]Bez okuliarov ohrozíte nielen seba
Na kopcoch je vysoká intenzita slnečného svetla. Ľudia s nedostatočne skorigovanými dioptriami bývajú svetloplachí. Žmúria a podráždené oči reagujú slzením a únavou. Navyše, bez okuliarov či s nevhodnou korekciou oveľa ťažšie zbadajú prekážku či orientačné body.
Trpia rozmazaným videním a v ostrom svetle nevidia detaily terénu. Krátkozrakosť spôsobuje aj problémy s periférnym videním, pričom môže ľahko dôjsť k úrazu. S nedostatočne skorigovanými očami môžete ohroziť nielen seba.
(TASR, SZ)
[article slug=”comu-sa-na-horach-vyhnut-na-co-si-dat-pozor”][/article] [article slug=”pat-tipov-na-vylet-za-krasami-vychodneho-slovenska”][/article] [ad3][/ad3]